Hoteliéři a hostinští kvůli pandemii končí, k mání je řada podniků

  5:08
Desítky restaurací, penzionů a hotelů jsou nyní v Olomouckém kraji kvůli koronavirové pandemii na prodej nebo k pronájmu. Majitelé, kteří je sami provozují, už nemohou ustát nejistotu a ztráty, které jim přinášejí protiepidemická opatření. Stejně tak vzdává podnikání řada nájemců, kteří si ubytovací a také gastro zařízení pronajímají.

„V Olomouckém kraji je situace podobná jako na dalších místech České republiky. Dopad opatření se drasticky podepsal zejména na hotelech a restauracích. Jejich provozovatelé dlouho bojovali o přežití, ale už nemají sílu anebo jim docházejí finanční prostředky,“ popsal mluvčí realitní kanceláře RE/MAX Tomáš Hejda.

„Poptávka po převzetí restaurace je minimální“

Jediní, kdo zatím nečelí takto drtivému tlaku, jsou podle Hejdy provozovatelé menších ubytovacích zařízení, která mohou fixní náklady srazit na minimum. „Poptávka po převzetí restaurace či koupi hotelu je ovšem minimální,“ podotkl Hejda.

Dalším fenoménem je odchod nájemců, kteří si prostory k podnikání v gastro a v ubytovacích službách pronajímají.

„Například v Olomouci je devadesát procent restaurací v nájmu. Případů, kdy podnikatelé chtějí postoupit nájem, bude rychle přibývat. Dokud ale nedojde k rozvolnění, které opatření omezí, tak se zájem o tyto objekty očekávat nedá,“ uvedl ředitel Hanácké realitní kanceláře Petr Korytar.

Podle něj se tak dá očekávat, že řada restaurací či kaváren v Olomouci úplně zanikne.

Na prodej je kvůli koronaviru například hotel v Lipové-lázních v Jeseníkách.

„Dá se říct, že překvapivě – vzhledem k současné situaci – je u něj zájem o informace a dá se i očekávat, že se hotel prodat podaří,“ sdělila makléřka realitní kanceláře Schmidt – Reality Jana Hollá.

Zájem o hotely pak i navzdory pandemii zaznamenal vedoucí olomoucké pobočky M&M reality David Holík. „Zajišťujeme prodej hotelu Akademie v Hrubé Vodě. Už přišlo osm poptávek,“ říká Holík.

Podle něj teď však není zájem o restaurace. „Rozjíždět byznys bez perspektivy nejde. Poptávka se oživí až v době, kdy už bude trochu jasno a bude možné znovu smysluplně v této branži podnikat,“ je přesvědčen makléř. Podle něj jen v centru Olomouce skončilo kvůli covidu pět restaurací.

„Žijeme ze dne na den“

Šéf jedné z končících olomouckých restaurací, který si přál zůstat v anonymitě, uvedl jako důvod svého konce covidové zákazy.

„Už toho bylo moc. Několikrát v průběhu roku otvírat bez jasné perspektivy je hrozné pro psychiku. Člověk se dostává do bezvýchodné situace. Než se plácat v nejistotě, radši zkusím něco jiného. Po dvaceti letech v branži už mám i nárok na něco klidnějšího,“ míní.

Otázkou ale je, zda se mu podaří restauraci prodat. Zájemci se totiž nehrnou.

„Už jsem jednou musel s cenou dolů. Pokud teď někdo koupí hospodu, musí počítat s tím, že vydělávat začne třeba až za půl roku nebo za rok a možná to potrvá ještě déle,“ řekl bývalý restauratér.

To v Přerově se někdejšímu majiteli podařilo tamní hotel Na Jižní prodat loni na podzim. Nový vlastník ovšem čekal, že se mu hotelový byznys podaří rychle restartovat.

„Nakoupili jsme zásoby do restaurace, otevřeli, ale po pár dnech nás zavřeli. Pak jsme totéž zažili loni ještě jednou. Nabízíme sice prodej z okénka a rozvoz jídla, ale to zdaleka nestačí. Žijeme ze dne na den,“ říká šéf hotelu František Karger.

Prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky Václav Stárek vidí současnou dobu pro hotely a restaurace jako složitou: „Evidentně to všichni majitelé neustojí a řada z nich skončí, protože už zkrátka nemají síly ani peníze. Čekání už je pro mnohé příliš dlouhé a je nepravděpodobné, že se v dohledné době něco změní k lepšímu.“