Z Tchaj-wanu dorazila do Zlína nová výrobní linka na respirátory

  14:24
Zlínská společnost Spur převzala linku na výrobu ochranných pomůcek, kterou české vládě daroval Tchaj-wan. Firma nyní produkuje měsíčně čtyři miliony respirátorů FFP2. Díky daru vzroste její výrobní kapacita o čtvrtinu.

Zlínská společnost Spur bude vyrábět respirátory na lince, kterou české vládě daroval Tchaj-wan. Zvládne jich milion měsíčně. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Tchajwanská vláda si neklade žádné nároky nebo požadavky na to, kam mají být vyrobené pomůcky distribuovány.

„Přesto jsme se rozhodli, že pět procent z vyrobených kusů darujeme zdravotníkům v první linii. Věříme, že tito lékaři by chtěli používat kvalitnější nanorespirátory, které jsou ale dražší kvůli užití nanotextilie. Proto jsme se rozhodli vyjít jim vstříc a tyto pomůcky jim darujeme,“ upřesnil David Pospíšil, brand manažer firmy Spur.

Podle jeho slov je nově dodaná linka od tchaj-wanské firmy NCM velmi kvalitní. „Myslíme si, že bude momentálně nejvýkonnější z těch, které máme. Musíme ji poskládat a vyzkoušet, ale po technické stránce je velmi kvalitně zpracovaná,“ doplnil Pospíšil.

Ochranné pomůcky dosud vyrábí Spur na sedmi linkách z vlastního nanovlákenného materiálu.

Nové zařízení je jedním z pěti, které po loňské návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila slíbil Tchaj-wan poslat do Česka. Čtyři linky darovala tchaj-wanská firma Autoland, pátá, která dorazila do Zlína, je darem vlády vládě.

Jejím majitelem je Technický a zkušební ústav stavební Praha (TZÚS). Patří pod ministerstvo průmyslu a obchodu a je největší zkušební a certifikační organizací v republice. Linku bude provozovat ve spolupráci se Spurem.

„Podle nás je tato zlínská firma nejkvalifikovanějším výrobcem v Česku. S výrobou respirátorů má zkušenosti, má odborný personál a je plně certifikovaná pro uvádění takových výrobků na trh,“ vysvětlil ředitel TZÚS Alexander Šafařík-Pštrosz.

„Navíc je uznaná v registru centrálních dodavatelů pro Státní správu hmotných rezerv. Vyšší kvalifikaci v této republice nikdo nemá,“ dodal. 

Linka je plně automatizovaná a respirátory by měla začít vyrábět co nejdříve. Společnost prodává své roušky a respirátory nejen zákazníkům v Česku, ale i na Slovensku, v Německu nebo Velké Británii. Jsou mezi nimi nemocnice, banky, firmy nebo úřady.

Nakupovat je bude také Zlínský kraj, který se s regionálním výrobcem dohodl na dodávkách nanorespirátorů třídy FFP2 a nanoroušek. Důvodem je lepší ochrana a připravenost na nakažlivější britskou mutaci viru.

Její přítomnost teď prokáže ve Zlínském kraji zhruba polovina testů na covid-19. Ještě před týdnem to bylo 30 procent. Krajská hygienická stanice navíc upozorňuje, že jde jen o náhodně vybrané vzorky.

„Podařilo se nám s firmou domluvit výhodnější ceny ochranných pomůcek pro naše zdravotnická zařízení i pro obce s rozšířenou působností. Chceme být připravení,“ uvedl hejtman Radim Holiš.

Firma kraji poskytla speciální cenu

Ochranné pomůcky od této firmy pořizuje hejtmanství jako rezervu. Za dva miliony korun nakoupí téměř 70 tisíc nanorespirátorů třídy FFP2, 25 tisíc nanoroušek a 600 kusů dezinfekce na ruce.

Snažili jsme se přispět k soběstačnosti kraje potažmo celé republiky už na jaře, proto jsme do této výroby investovali,“ upozornil ředitel firmy Tomáš Dudák. „Teď jsme se dohodli s hejtmanem na speciální ceně za nanorespirátory a dezinfekci, která umožňuje jejich opakované použití a díky tomu jde o ekonomicky výhodný model prvotřídní ochrany,“ doplnil.

Zlínský kraj jen v minulém týdnu rozdělil ze svých zásob ochranné prostředky v hodnotě více než sedm milionů korun do sociálních služeb po celém regionu.

Mezi více než sto poskytovatelů putovalo 75 600 rukavic, 28 212 respirátorů, 1 955 štítů, 2 652 brýlí, 1 877 obleků, 10 tisíc návleků na boty, 222 350 jednorázových roušek a 12 tisíc látkových roušek.

Autor: