Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Sport

Olomouc překvapivě sesadila Spartu z prvního místa, Kometa utnula sérii proher a zničila Zlín devíti góly

Utkáni 46. kola hokejové extraligy: HC Sparta Praha - HC Olomouc, 19. února 2021 v Praze. Zleva Lukáš Klimek z Olomouce a Michal Kunc z Olomouce se radují z gólu. foto: ČTK

Praha/Brno - Hokejisté Sparty podlehli v utkání 46. kola extraligy Olomouci 0:3, když poprvé od začátku sezony neskórovali. Pražané zůstali po 17 zápasech poprvé bez bodu, doma prohráli podruhé za sebou a mohou přijít o vedení v tabulce. Góly vítězů dali v první třetině Petr Kolouch a Tobiáš Handl, v závěru pojistil úspěch Michal Kunc. Druhé čisté konto v sezoně vychytal brankář Branislav Konrád.
  19:13aktualizováno  21:01

Favorit začal zostra - hned v první minutě se podařilo Pražanům dostat puk za záda hostujícího gólmana Konráda, jenže o radost je připravilo přezkoumání situace na videu. Odhalilo kopnutí kotouče nohou, pokračovalo se tak za bezbrankového stavu. Na druhé straně po Košťálkově zaváhání minul Bambula.

Sparta nevyužila dvě přesilovky a Hanáci ji potrestali. Kolouch se dostal za domácí obránce a povedenou ranou překonal Machovského. Uběhlo jen 80 sekund a zaskočení Pražané inkasovali znovu. Poté, co ztratili puk ve vlastním obranném pásmu, neuhlídal Tomášek najíždějícího Handla, který zvýšil na 2:0. Sparťané se snažili o kontaktní gól, jenže ztroskotávali na pozorném Konrádovi.

Hned na začátku druhého dějství mohl snížit Rousek, ale Konrád s dávkou štěstí kotouč vytěsnil mimo tyčky. Vzápětí vychytal i Kudrnu, který zakončoval zblízka. Říčka otřel svůj pokus o pravou tyčku olomoucké branky.

Střelecká převaha byla jasně na straně Sparty, z kontrů však hrozili i Hanáci. Machovský ale držel svůj tým nad vodou. Minutu před druhou přestávkou měl třetí gól hostů na holi Káňa, jenže těsně minul.

Utkáni 46. kola hokejové extraligy: HC Sparta Praha - HC Olomouc, 19. února...

Zkraje třetího dějství nevyužili Pražané ani čtvrtou početní výhodu v utkání a bylo čím dál více zřejmé, že velmi pozorně hrající Hanáci už si cenný úspěch sebrat nenechají. V 56. minutě vyslal Konrád skvěle do brejku Káňu, který sice neuspěl, ale Sparta pak brzy zariskovala s power play, čehož využil Kunc.

Kometa sestřelila Zlín

Brno porazilo Zlín i počtvrté v sezoně a v tabulce mu patří i nadále deváté místo, Berani nenavázali na středeční výhru s Boleslaví, v tabulce jsou třináctí a na dvanácté místo, zajišťující postup do předkola play off, ztrácí už třináct bodů.

Lepší úvod si Brno nemohlo přát. Hned první útočná akce skončila za Hufovými zády. Holík zatáhl puk po pravém křídle, před brankou našel volného Muellera a po 19 vteřinách se poprvé měnilo skóre. Ani druhá trefa na sebe nenechala dlouho čekat. Plášek šikovně tečoval střelu Hollanda a domácí vedli po necelých pěti minutách o dvě branky.

Rychlý náskok přinesl na jejich hokejky klid, dobrou kombinaci i pohyb. Další šance na zvýšení náskoku měli postupně Holík, znovu Plášek a také Klepiš. Zlín působil hodně zakřiknutě a v první třetině si vytvořili několik střeleckých příležitostí až v samotném závěru.

Ve druhé třetině si Kometa vytvořila místy až drtivý tlak, dlouhé minuty byla usazena v obranném pásmu Zlína, ale gólově se neprosadila. Hosté kontrovali jen slibnou akcí a nepřesnou koncovkou Karafiáta, ale pak doplatili na dvě vyloučení.

Nejprve se prosadil v bezprostřední blízkosti kapitán Zaťovič a pak Zámorský prostřelil Hufa z prostoru před modrou čarou. Gól malé zlínské naděje pak rovněž v přesilovce dal v závěru třetiny Vopelka.

Jenže domácí žádné zdramatizování nepřipustili. Krásnou individuální akci zakončil perfektním blafákem Klepiš, další góly přidali v rychlém sledu Vincour s Vojtěchem Němcem, podruhé se trefili Zaťovič i Mueller. Hosté si spravili chuť alespoň dvěma góly, které ale upravily skóre jen kosmeticky. Brno tak bodovalo i ve třetím zápase po reprezentační přestávce.

Ostatní výsledky 46.kola:

BK Mladá Boleslav - HC Vítkovice Ridera 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 11. Bernad (Fillman, O. Najman) - 25. Lakatoš (L. Krenželok, L. Kovář), 28. M. Kalus (Mallet, Flick). Rozhodčí: Jeřábek, Vrba - Ganger, Klouček. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Bez diváků.

HC Energie Karlovy Vary - HC Škoda Plzeň 4:2 (0:1, 4:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 27. Vildumetz (Weinhold, Vondráček), 32. Skuhravý (D. Mikyska, F. Novotný), 34. Skuhravý (Vondráček), 39. Flek (Kohout, Černoch) - 12. P. Straka (Kvasnička, Kodýtek), 26. Malát (Kodýtek, P. Straka). Rozhodčí: Hodek, Pražák - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:6, Vráblík (Plzeň) 10 minut. Využití: 1:0. Bez diváků.

Madeta Motor České Budějovice - Bílí Tygři Liberec 2:5 (0:0, 1:3, 1:2)

Branky a nahrávky: 36. Toman (Plášil, Alderson), 57. Štencel (Slováček, Jonák) - 27. Knot (P. Jelínek), 29. P. Jelínek (J. Vlach, R. Pavlík), 38. A. Musil (Gríger, Rosandič), 42. J. Vlach (Rosandič, Gríger), 56. Šír (Rychlovský, Rosandič). Rozhodčí: R. Svoboda, Šindel - Pešek, Malý. Vyloučení: 7:6, navíc Kubíček, D. Voženílek - Šír, Hanousek všichni 10 minut. Využití: 1:1. Bez diváků.

HC Dynamo Pardubice - HC Oceláři Třinec 2:6 (0:1, 1:4, 1:1)

Branky a nahrávky: 33. Poulíček (Blümel), 60. R. Kousal (Paulovič, J. Mikuš) - 9. M. Roman (M. Adámek, Dravecký), 23. M. Roman (Gernát, O. Kovařčík), 25. Marcinko (Rodewald), 34. Rodewald (M. Kovařčík), 37. Gernát (M. Stránský), 47. Gernát (P. Vrána). Rozhodčí: Hejduk, Kika - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 6:6, navíc A. Kosticyn (Pardubice) 10 min. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Bez diváků.