Koronavirus v kraji zbrzdil povolování staveb. Na úřadech chybí zaměstnanci

  13:32
Stavebníci na mnoha místech Olomouckého kraje se musí obrnit trpělivostí. Kvůli covidu se vedoucí stavebních úřadů potýkají s nedostatkem úředníků. Lidé si tak musí na razítka počkat delší dobu.

Už tak dlouhé lhůty stavebního řízení se v současné době ještě prodlužují. Důvodů je víc, koronavirová pandemie i nedostatek odborníků.

„Právě nedostatek kvalifikovaných pracovníků na trhu práce je velký problém. Stavební úřad se snaží už více než rok doplnit chybějící počet zaměstnanců. Bohužel neúspěšně. Opakovaně jsou vyhlašována výběrová řízení na chybějící pracovníky, na která se však nikdo kvalitní nehlásí,“ uvedl vedoucí úřadu v Šumperku Luděk Felkl.

Podle něj byl stavební úřad půl roku bez dvou potřebných odborníků, rok a půl se pak musí obejít bez jednoho a podstav prohlubuje covidová nákaza.„Je to obzvlášť složité, protože podání na stavební úřad je násobně víc než před covidem,“ porovnal Felkl.

Upozornil také, že práci úředníků komplikuje i složitá legislativa, neúplná podání, neodpovídající dokumentace, často obstrukční jednání účastníků řízení a také pracovní neschopnost úředníků kvůli covidu či karanténě. 

„Z těchto důvodů nejsme schopni plnit lhůty. Vím, že to občanům a firmám komplikuje život, proto je žádám o pochopení. Stavební úřad skutečně pracuje za hranou svých kapacit,“ upozornil Felkl.

Problémy má většina úřadů v celém kraji

Podobné komplikace řeší také na jesenické radnici. „Situace je obdobná jako na většině těchto úřadů v České republice. Nám se například dlouhou dobu nedařilo obsadit pozici vedoucího odboru stavebního úřadu a územního plánování. Stejně jako byla opakovaně vypisována výběrová řízení na pozice referentů,“ sdělila mluvčí radnice Lucie Musialová.

Z důvodu nedostatečného personálního obsazení se podle ní prodlužují lhůty na vyřízení potřebných povolení. „Prodlužují se rovněž termíny pořizování územních plánů pro obce,“ upozornila Musialová.

V Jeseníku se ovšem situace brzy zlepší. Na začátku března nastupuje nový vedoucí. V současné době pak zdejší radnice hledá odborníka na stavební úřad, je vyhlášeno výběrové řízení na úseku územního plánování.

Prodlužování lhůt se nevyhnulo ani největšímu stavebnímu úřadu regionu, jenž sídlí v Olomouci. Tady však do provozu nezasáhl nedostatek kvalifikovaných lidí, nýbrž koronavirus.

Dodržování zákonných lhůt je stále obtížnější

„Situace s ohledem na výpadky pracovníků z důvodu nemoci a nepřítomnosti kvůli ošetřování dětí měly vliv na dodržování lhůt ve správních řízeních. Toto si vyžádalo větší nasazení při organizaci práce odboru i u jednotlivých pracovníků. Od počátku roku se situace postupně stabilizuje,“ popsala vedoucí olomouckého stavebního úřadu Eva Hyravá.

Naopak přímo s nedostatkem odborníků se potýká město Zábřeh. „Můžeme potvrdit, že obsadit pracovní pozici na tento odbor je náročnější, jelikož požadavky v personálním výběrovém řízení jsou striktně stanovené zákonem a odborníků splňujících všechny náležitosti je málo,“ sdělila mluvčí tamní radnice Lucie Mahdalová.

Podle ní je dodržování zákonných lhůt stále obtížnější, byť úřad je nyní plně obsazený. „Děláme maximum pro to, aby k tomu nedocházelo a prodloužení lhůt se žadateli komunikujeme,“ doplnila.

To přerovský stavební úřad nyní problém s nedostatkem pracovníků řešit nemusí. „K průtahům řízení dochází, ale dá se říct, že většina podání je i přes koronavirovou situaci vyřizována ve standardních lhůtách,“ uvedla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.