Šedesát korun od státu na kvalitní testy podle firem nestačí

  15:12
Šedesát korun dá firmám stát při pandemii na jeden test pro jejich zaměstnance. Na nákup kvalitního testu je to však málo.

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Jak zajistit povinné testování ve firmách nad padesát zaměstnanců, je teď jednou z největších starostí manažerů v Olomouckém kraji. Do poloviny března musí otestovat všechny své lidi.

Firmy ovšem ujišťují, že se jim to podaří. Pokud však budou chtít kvalitní testy, z podstatné části je podle svých slov zaplatí ze svého.

Významný výrobce masných a uzenářských výrobků společnost Váhala v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku chce mít zdravotní stav všech svých zaměstnanců prověřený už 12. března.

„Samozřejmě využijeme toho, že stát bude přispívat šedesáti korunami na jeden test, ale to bude jen zlomek ceny testu. Za šedesát korun totiž není možné koupit kvalitní test s vyšší citlivostí,“ uvedla manažerka firmy Váhala Barbora Denková. Podle ní se ceny odpovídajících testů nyní pohybují mezi stem a dvěma sty korunami. „I to jsme ale připraveni podstoupit,“ podotkla.

S předstihem spustila tento týden testování jesenická společnost Fenix vyrábějící elektrické topné systémy. „Jdeme vlastní cestou. Snažíme se testovat pomocí testů, které vykazují vysokou spolehlivost. Ty jsou ale dost nákladné. Jeden stojí kolem 270 korun. Pořád je to ale lepší, než kdyby na nás stát zanevřel,“ podotkl k šedesátikorunovému příspěvku majitel společnosti Cyril Svozil.

Celkově je ovšem podle něj podpora státu na jeden test nízká. „Levné testy jsou hodně nekvalitní a nespolehlivé, takže rozhodující část nákladů na testování stejně ponesou firmy,“ vysvětlil Svozil.

Výrobce ložisek testuje za své už čtvrt roku

Výrobce ložisek, olomoucký závod Koyo Bearings, začal testovat už před třemi měsíci. Od té doby prověřil zdraví svých pracovníků třikrát. „Vždy to byly desítky zaměstnanců. Vše šlo na naše náklady,“ doplnil ředitel závodu Petr Novák.

Podle něj firma nezaznamenala jediný pozitivní test. „Nevím, jak vznikla informace, že covid se nejvíce šíří mezi zaměstnanci firem. U nás to rozhodně neplatí,“ sdělil Novák. Teď vše podle něj bude náročnější, protože je třeba protestovat všechny zaměstnance.

„Jednáme se zdravotnickou organizací, jež nám testování zajistí. Pro nás ale bude složité vyčlenit prostor, protože ve firmě takovou místnost jednoduše nemáme. Pravděpodobně si pronajmeme plochu před závodem a na ní postavíme buňku, ve které se bude testovat. To je velmi rychlé,“ nastínil Novák.

Společnost Toray Prostějov vyrábějící polyesterové tkaniny předpokládá, že objednané testy obdrží do pátku a pak hned spustí testování.

„Budeme chtít otestovat co nejvíc z našich 350 zaměstnanců,“ sdělil šéf společnosti Toray Josef Konečný.

Mohelnický závod Siemens, jenž patří k největším zaměstnavatelům v Olomouckém kraji, spustil antigenní testování už v říjnu loňského roku.

„Samozřejmě nyní jsme připraveni testování rozšířit podle potřeby tak, abychom stíhali lhůty pro povinné testování nastavené státem,“ sdělila mluvčí Siemensu Mariana Kellerová.

Podle ní se testování v závodě osvědčilo už dříve. „Zaměstnanci, kteří potřebovali otestovat, nemuseli cestovat do odběrového centra. Případnou pozitivitu pak ještě ověřujeme PCR testy,“ doplnila mluvčí. Firma navíc od loňského podzimu zdarma poskytuje možnost testování i rodinným příslušníkům zaměstnanců.

Prověří i zemědělský podnik

Na rozsáhlé testování se připravuje také známý výrobce optiky přerovská Meopta. „Uděláme vše pro to, abychom splnili lhůty pro první vlnu povinného testování zaměstnanců,“ sdělila mluvčí Meopty Vladimíra Hacsiková.

Testovat budou i zemědělské podniky, byť v nich nehrozí velká kumulace lidí jako ve výrobních společnostech. Firma Úsovsko sídlící v Klopině na Mohelnicku začala připravovat testování už minulý týden.

„Máme domluveného praktického lékaře, který nám zajistí testování. Jako první jsou na řadě lidé v našich potravinářských provozech. Pro ty už máme testy,“ popsal šéf Úsovska Jiří Milek.

Podle něj chce společnost postupovat v testování od provozů s největší kumulací zaměstnanců. „Je logické, že lidé pracující v živočišné výrobě, kteří se nepotkávají, budou testováni až později,“ dodal.

1. března 2021