Žalobce vzal zpět obžalobu Dbalého ve třetí větvi kauzy Homolka. Týkala se nemocničních zakázek

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý už není obžalován ve třetí větvi jeho kauzy. Týkala se nemocničních zakázek. Bývalý neurochirurg měl podle obžaloby připravit nemocnici společně s dalšími lidmi o 17,8 milionu korun. Státní zástupce Zdeněk Matula ale obžalobu stáhnul. České televizi to potvrdil mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý u Městského soudu v Praze, 23. dubna 2018.

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý u Městského soudu v Praze, 23. dubna 2018. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Mohu potvrdit, že ve věci došlo ke zpětvzetí obžaloby. Pokud jde o důvody, dovolím si vás odkázat na Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ řekl České televizi Wenig.

V kauze Homolka padly první tresty. ‚Nad případem se vznáší stín lobbisty Rittiga,‘ upozorňuje novinář Kedroň

Číst článek

Státní zástupce Zdeněk Matula odmítl upřesnit, proč obžalobu stáhnul. „O dalším procesním postupu budu moci podat informace poté, co s nimi seznámím oprávněné osoby (obviněné a poškozeného),“ řekl.

Pražský městský soud se chtěl případem začít zabývat v prosinci, naplánované termíny ale zrušil. Další tak následovat nebudou.

Obžaloba vinila ve třetí větvi nemocničních zakázek vedle Dbalého také jeho bývalého náměstka Michala Toběrného a Jana Valtra, jenž figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník vlivného lobbisty Iva Rittiga.

Dbalému a Toběrnému hrozilo za přijímání úplatků a porušování povinností při správě cizího majetku pět až 12 let vězení, Valtrovi za podplácení maximálně šest let. Obžalobě původně čelil i někdejší primář neurochirurgie na Homolce František Tovaryš, soud však letos v říjnu jeho stíhání zastavil kvůli duševní chorobě.

Úplatek devět milionů

Kauza se týká období let 2006 až 2011 a zahrnuje nemocniční veřejné zakázky na dodávku zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie, dodávku hybridního zobrazovacího zařízení, poskytování poradenských služeb a poskytování správy a vývoje aplikací. Státní zástupce Zdeněk Matula tvrdil, že obžalovaní si mezi sebou předali úplatky ve výši minimálně 15 milionů korun.

Odtajněné pozadí kauzy Homolka. ‚Když se Dbalý vožere, nevíme, co vybleje,‘ báli se u lobbisty Rittiga

Číst článek

Dvě z těchto zakázek v hodnotě 74 a 94 milionů korun získala v letech 2007 a 2008 společnost Hypokramed. Podle obžaloby za to její jednatel Vratislav Roubal přislíbil Dbalému a Toběrnému jako úplatek celkem devět milionů, jež jim také předal. Obžaloba také popisuje, že Roubal s předáním peněz otálel, Dbalý jej musel upomínat a pohrozil mu, že jeho firmě pozastaví proplácení faktur.

Zakázka na správu a vývoj aplikací v nemocnici získala firma Janiga Labs, a to už krátce před Dbalého nástupem na místo ředitele. Obžaloba uváděla, že Dbalý požádal prostřednictvím Tovaryše jednatele Ladislava Janigu o pravidelné poskytování úplatků za to, že nemocnice uzavřenou smlouvu nevypoví.

Janiga pak údajně svému známému Tovaryšovi měsíčně předával 55 000 korun a Dbalému posílal dalších 50 000, a to od října 2006 až do ledna 2010, tedy úplatky tvořily celkem 4,3 milionu. Dbalý si pak údajně od Janigy vyžádal navíc ještě 1,5 milionu korun za prodloužení smlouvy.

První pravomocný rozsudek

Poslední část obžaloby se týkala Valtra, s nímž se údajně Dbalý v roce 2009 dohodl, že jeho společnosti Gereo zadá zakázku na poradenské služby, pokud mu Valtr bude ve čtvrtletních intervalech odevzdávat 75 000 korun. Poradenství se týkalo zajištění úklidových prací, ostrahy objektu nebo dodávek nemocničního prádla.

„Nemocnice disponovala dostatečným odborným aparátem a poskytování poradenských služeb tohoto druhu od externího dodavatele nepotřebovala,“ konstatoval státní zástupce. Smlouva byla podle něj pro nemocnici nevýhodná i proto, že Gereo si mohla každý měsíc nárokovat paušální odměnu bez toho, že by od ní Dbalý vyžadoval zprávy o odvedené činnosti.

Jeden z aktérů kauzy Homolka zemřel. ‚Důvodem smrti bylo srdeční selhání,‘ uvedla Žďárkova rodina

Číst článek

Firma následně získala i další smlouvu o poradenství mimo jiné v oblasti zajištění dodávek energií a IT služeb. Matula tvrdil, že nemocnici vznikla kvůli zaplaceným fakturám škoda 2,95 milionu a že Valtr předal Dbalému celkem 625 000 korun.

Valtr je spolu s lobbistou Rittigem obžalovaný také z praní špinavých peněz v tzv. jízdenkové kauze pražského dopravního podniku, od loňska pak ohledně tohoto podniku čelí ještě obžalobě za fakturaci fiktivních služeb.

V kauze Homolka padl v lednu první pravomocný rozsudek. Vrchní soud v Praze odsoudil bývalého ředitele nemocnice Vladimíra Dbalého k sedmi letům vězení a desetimilionovému finančnímu trestu. S dvouletou podmínkou od soudu odešel právník David Michal, bývalá účetní nemocnice Emilie Bialešová dostala tříletou podmínku.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme