Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Máme lék pro kontrolu pandemie ?!

Aneb jak Český klub skeptiků Sisyfos namísto dokumentu, prokazujícího účinnost ivermectinu při kontrole pandemie, velebí zprávu o tom, jak tento lék v jedné ze studií údajně selhal.

V posledních týdnech se v souvislosti s uvažovanou ambulantní léčbou ivermectinem ve sdělovacích prostředcích, nejen u nás, diskutovalo o podávání tohoto laciného generika (původně jako antiparazitika) v Africe a v zemích Jižní Ameriky. Není tak bez zajímavosti, že ve čtvrtek 4. března 2021 publikoval mezinárodní recenzovaný odborný lékařský časopis JAMA randomizovanou klinickou studii kolumbijských expertů o účinku léčiva ivermectin při léčbě počáteční fáze covid-19. Vzhledem k předpokládanému mechanismu účinku léku a jeho předpokládané schopnosti umožnit tělu zbavovat se rychleji viru, totiž mnohé nasvědčuje tomu, že největší benefit by mohl být v počátečních stádiích. Tedy ve chvíli, kdy má pacient potvrzenu infekci a začnou se u něj projevovat příznaky. Jinými slovy v době, kdy se virus množí a je možné zabránit těžkým projevům nemoci.

Do studie bylo vybráno 476 účastníků, z nichž polovina dostávala ivermectin a polovina placebo. Tato studie měla zodpovědět základní otázku: jaký že je účinek ivermectinu na trvání příznaků u dospělých s mírným projevem COVID-19? V resumé se pak říká: „U dospělých s mírným COVID-19 pětidenní léčba ivermectinem ve srovnání s placebem významně nezlepšila čas do vymizení příznaků. Zjištění nepodporují použití ivermectinu k léčbě mírného COVID-19, i když k pochopení účinků ivermectinu na další klinicky relevantní výsledky mohou být zapotřebí rozsáhlejší studie.“ Po internetu se šířící zprávu o této studii ihned sdílel Český klub skeptiků Sisyfos, který k tomu neopomněl dodat: „Ivermektin se analyzuje i v lépe připravených studiích. V jedné takové právě publikované selhal.“ Otázkou však zůstává, zda odborníci z klubu skeptiků celý text náležitě prostudovali. Zde odkaz na studii:

https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2777389

Když ale Sisyfos už tolik dbá na informovanost laické veřejnosti o výzkumech v Jižní Americe, měl by laikům předložit i jinou, mnohem důležitější zprávu o léčbě ivermectinem. Není o experimentální léčbě pouhých několika stovek osob, ale o účincích invermectinu v případě obyvatelstva celého jednoho latinskoamerického státu. Juan J. Chamie-Quintero (Universidad EAFIT), Jennifer A. Hibberd (University of Toronto) a David E. Scheim (US Public Health Service) totiž v lednu letošního roku zveřejnili epidemiologický dokument, prokazující účinnost ivermectinu při kontrole pandemie v Peru.Tato zpráva o prudkém snížení úmrtí na COVID-19 ve 25 departementech Peru prošla poslední revizí 27. ledna 2021 a ke stažení je zde:         

https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3765018

Doplňující informace zde:

https://drive.google.com/file/d/1bjm62m0NwL_1cGPSYyQjjgu3Xas0rkSR/view

Něco takového se jistě mnoha skeptikům zdá být neuvěřitelné. Jenže podobné zprávy přicházejí i z Paraguaye, i zde se hovoří o poklesu mortality a incidence po nasazení ivermectinu. A aby toho nebylo málo, tak podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse se celkově v Africe nakazilo novým koronavirem až šestkrát méně lidí než v Evropě, nízká jsou i čísla zemřelých (vyjma JAR). Důvodem nad očekávání dobrého stavu napříč celým kontinentem by podle některých odborníků mohly být fyzické parametry obyvatel, nebo nižší počet provedených testů. Jak se však podle jiných odborníků ukazuje, podstatný vliv na tuto skutečnost mohly mít spíše miliony dávek antiparazitika ivermectinu (Mectizan), využívaných nejčastěji za účelem kontroly onchocerkózy (říční slepoty). To, že v některých afrických zemích s masivním komunitním užíváním ivermectinu mohla neúmyslně proběhnout masová preventivní kampaň proti COVID-19, je sice odvážná, ale rozumná hypotéza. A této hypotéze se zdá již nasvědčovat studie, zabývající se nižším výskytem covid-19 v Africe, spojeným s profylaktickým podáváním ivermectinu, publikovaná 28. listopadu 2020. K nahlédnutí zde:   

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7698683/

Tedy oproti kolumbijské studii se 476 účastníky, velebené Sisyfem, tu zřejmě stojí miliony lidí z Peru, nebo z Afriky. K tomu se kupodivu žádný z našich erudovaných epidemiologů (pokud je mi známo) dosud nevyjádřil. Ovšem klub skeptiků také předpokládá, že laická veřejnost se v dané problematice neorientuje a tudíž nebude mít výhrady vůči jejich prohlášení, že ivermectin „v právě publikované studii selhal“. Jenže skeptici zapomněli na všechny ty praktické lékaře, kteří si studii otevřeli a svým pacientům, natěšeným na ivermectin, ve srozumitelném výkladu vysvětlili, o co se tu jedná. A jak že to s tou studií vlastně je?

Tak podle některých našich lékařů nevypovídá tato studie nic o účinnosti léku, neboť byla zjednodušeně podána aktivní léčba mladým (median věku 36), neobézním (median BMI 26), zdravým (jen 20 % mělo komorbiditu a to většinou jen jednu) lidem, u kterých jsou sice ve vyšších počtech sepsány všechny příznaky před randomizací, ale kterým v době zahájení léčby prakticky nic vážného nebylo. Jinak řečeno, z lékařského hlediska studie ve skutečnosti jen ukázala, že pokud léčíme málo symptomatickou mladou populaci, tak se po ivermectinu nezlepší, protože u těchto pacientů není co zlepšit. Přičemž neúčinnost léku je v této studii zhodnocena tak, že nedošlo k rychlejšímu zlepšení potíží oproti placebu, což se měřilo na škále subjektivních potíží, hodnocených zdravotní sestrou po telefonu. Alespoň že nikdo na studijní léčbě nezemřel, i když účastníci této podivné studie užívali relativně vysokou dávku léku (5 dní po sobě 0,3 mg/kg ), která je doporučována spíše hospitalizovaným pacientům. A tak vlastně tou nejlepší zprávou je, že pacientům podávaný ivermectin nemá závažné nežádoucí účinky, jak z této studie vplývá. Tedy ve skutečnosti tato kolumbijská studie dokládá především bezpečnostní profil ivermectinu.

No ale jak máme těm střízlivě uvažujícím praktikům věřit, když už i na CNN Prima NEWS se z úst šéfredaktora Zdravotnického deníku dozvídáme, že naši lékaři vůbec netuší, zda opravdu pacientům ivermectin neublíží, když nemají žádná tvrdá a věrohodná data nejen k tomu, aby mohli říci, že pomáhá, ale ani k tomu, aby potvrdili, že neubližuje. A že tenhle způsob hledání léku na covid systémem pokus–omyl je zcela špatný, že přece pacienti nejsou jejich pokusní králíci. Přičemž „lékaři jsou pod velkým tlakem, a v takovém případě je snazší podlehnout pocitu, že objevili nějaký svatý grál“. A podobně jako tomu loni na jaře bylo s hydroxychlorochinem, údajně v bledě modrém je to u nás teď i s tím ivermectinem, až na to, že na jaře jsme „neměli ještě tolik mrtvých, takže se ani nestihla naplno rozjet iracionální propaganda“.

Inu, osočovat naše lékaře z toho, že hodlají objevovat svatý grál a některé naše (ale i slovenské) odborníky z iracionální propagandy, je už hodně silná káva. Ovšem ani takovéto výpady nezmění nic na faktu, že ivermectin, doporučovaný v postupech pro terapii a testovaný v různých zemích světa, z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně byl již distribuován do 35 nemocnic v celé republice, kde lékaři projevují o tento přípravek zájem. Přičemž ani jeden z nich nevěří na zázraky, ale všichni jen předpokládají, že toto léčivo s covidem hospitalizovaným pacientům může být ku prospěchu. A pokud dojte na slova předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky, mohli bychom ivermectin při prvních příznacích covidu-19, po vyzvednutí tohoto přípravku, vydávaného nám oproti receptu v nejbližší lékárně, případně užívat i doma.

To ale neznamená, že není třeba se chránit, není třeba se očkovat, jen proto, že budeme mít i u nás ivermectin. Tak tomu vůbec není. Bez očkování a všech rozumných protiepidemických opatření bychom se i přes řadu nadějných léků té mizerné pandemie nezbavili.

 

 

Autor: Karel Wágner | neděle 7.3.2021 12:00 | karma článku: 16,39 | přečteno: 401x
  • Další články autora

Karel Wágner

Záhady z České televize

Povinnost platit televizní poplatek mají u nás všechny domácnosti i firmy vlastnící televizní přijímač.

14.3.2024 v 9:09 | Karma: 28,21 | Přečteno: 990x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Sabotáž výroby elektromobilů

V úterý 5. března ráno žhářský útok na stožár s elektrickým vedením ochromil továrnu automobilky Tesla v Grünheide.

11.3.2024 v 9:09 | Karma: 18,59 | Přečteno: 525x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Jak předcházet jaderné havárii

„Pouze budoucnost může rozhodnout, zda jsme vybrali právě tu jedinou správnou cestu a nalezli to nejlepší řešení našich problémů.“ Albert Einstein.

7.3.2024 v 9:09 | Karma: 12,63 | Přečteno: 266x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Jak chudí platí na bohaté

Zelená dohoda pro Evropu, jinak též Green Deal, jako soubor politických iniciativ, má podporovat přeměnu EU na spravedlivou a prosperující společnost.

29.2.2024 v 9:09 | Karma: 31,23 | Přečteno: 938x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Jak nám to Číňané nandali

Tedy hlavně propagátorům elektromobility, kterých je u nás už tolik, že to až vypadá, jako by elektromobil patřil do každé rodiny.

21.2.2024 v 9:09 | Karma: 23,84 | Přečteno: 743x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Apoštolové elektromobility

Je značný rozdíl mezi obyčejnými uživateli elektromobilů a propagátory elektromobility, co začali u nás, jak se říká, tlačit na pilu.

9.2.2024 v 9:09 | Karma: 25,41 | Přečteno: 539x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Největší zabiják elektromobilů

Baterie elektromobilů se mohou rychleji vybíjet při vysokých letních teplotách, ale ty způsobí mnohem menší zkrácení dojezdu, než jaké způsobují mrazy.

1.2.2024 v 9:09 | Karma: 43,55 | Přečteno: 8058x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Vodík - revoluce za dveřmi

Význam vodíku pro Evropu vzrůstá, přičemž do konce roku 2030 si EU klade za cíl dovézt tohoto plynu, v náležitě zelené verzi, nejméně 10 milionů tun.

25.1.2024 v 9:09 | Karma: 14,95 | Přečteno: 420x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Šábes a prolitá krev

I u nás nejrůznější aktivisté stále hlasitěji protestují proti potírání teroristů v Pásmu Gazy izraelskou armádou.

12.1.2024 v 9:09 | Karma: 22,45 | Přečteno: 440x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Jak nás školí novináři

Při narůstajících počtech civilních obětí v Pásmu Gazy se novináři zpravidla vyhýbají srovnání současného boje o Gazu s bojem o irácký Mosul, i když tu najdeme mnoho styčných bodů.

9.1.2024 v 9:09 | Karma: 21,84 | Přečteno: 465x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Palestina versus Izrael

Štědrý den je za námi. Ale ještě nás čeká období Tří králů, co bývalo na lidové zvyky a tradice bohaté.

28.12.2023 v 9:09 | Karma: 21,36 | Přečteno: 478x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Vánoční čas a děti z Gazy

Rada bezpečnosti OSN v pátek po několika odkladech schválila rezoluci ke konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás.

25.12.2023 v 9:30 | Karma: 27,52 | Přečteno: 576x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

O hrozbách genocidy

A to od řeky k moři, přesněji od řeky Jordán po Středozemní moře. Tedy na území, zahrnujícím dnešní Stát Izrael i Pásmo Gazy.

20.12.2023 v 9:09 | Karma: 20,47 | Přečteno: 306x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

O čem šéf OSN mlčí

Dnes něco o palestinskými Araby obývané enklávě, kde jak se ukázalo, je zlo zakořeněno hlouběji než jinde.

13.12.2023 v 9:09 | Karma: 45,25 | Přečteno: 6621x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Hrátky s čertem

Je tomu už drahně let, co jsem publikoval jeden ze svých prvních literárních pokusů. A dnes se naskytla příležitost starý příběh oprášit.

6.12.2023 v 9:40 | Karma: 16,20 | Přečteno: 427x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Džihádisté z Pásma Gazy

Hamás v roce 1987 nevznikal jako teroristická organizace, ale jako lidové Hnutí islámského odporu (Harakat al-Muqawama al-Islamíja).

16.11.2023 v 9:09 | Karma: 26,03 | Přečteno: 548x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

OSN viní Izrael ze smrti svých zaměstnanců

Představitelé OSN v neděli 5. listopadu oznámili, že za měsíc bojů na palestinském území zahynulo deset procent z celkového počtu pracovníků, od vzniku OSN pozabíjených.

9.11.2023 v 9:09 | Karma: 43,81 | Přečteno: 4414x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Největší africký stát se chystá válčit

Během posledního měsíce davy Alžířanů demonstrovaly na podporu Palestinců, bojujících v Gaze. To jim však nejspíše bylo málo.

6.11.2023 v 9:09 | Karma: 24,83 | Přečteno: 1026x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Umírání dětí v Gaze

Podle organizace Save the Children počet mrtvých dětí ve válce mezi Izraelem a Hamásem převýšil dosavadní celoroční průměr ve válečných konfliktech zabitých dětí.

2.11.2023 v 9:09 | Karma: 42,63 | Přečteno: 4549x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Pozemní invaze byla zahájena

Valné shromáždění OSN v pátek (27. října 2023) přijalo rezoluci vyzývající k humanitárnímu příměří ve válce mezi radikálním palestinským hnutím Hamás a Izraelem.

28.10.2023 v 15:00 | Karma: 21,04 | Přečteno: 501x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 386
  • Celková karma 24,80
  • Průměrná čtenost 2427x
příležitostný publicista