Primeira Liga - souhrn 23. kola

12.03.2021, 23:29, aktualizováno 15.03.2021, 23:15
Komentáře a souhrny
Tiago Tomás (© twitter.com)
Sporting veze tři body z Tondely a upevnil si pozici na čele tabulky. Porto si poradilo s Paçosem Ferreira a posunulo se na druhou příčku před Bragu, která v pondělní dohrávce jenom remizovala na hřišti Famalicãa. Nezaváhala Benfica, která porazila sestupem ohroženou Boavistu...

FC Porto - Paços Ferreira 2:0

14.03.2021 21:00

Góly: 77. Pepe, 78. Sérgio Oliveira

Malé derby z portského okresu dopadlo dle očekávání ve prospěch Porta, je ovšem potřeba říci, že proti klubu z Pacosu de Ferreira, který usiluje o účast v evropských pohárech pro příští sezónu, ho nečekala vůbec snadná pořízená. Až stoper Pepe utnul třináct minut před koncem průběžný nerozhodný stav, přičemž na jeho práci o chvilku později navázal i Sérgio Oliveira.

Už podzimní vzájemné ligové střetnutí obou celků bylo dost napínavé, v podstatě tato fakta potvrdilo i prosincové měření sil v rámci Ligového poháru. A zatímco v prvém případě se z finálního vítězství radovali Os Castores, v pohárovém klání uspěli svěřenci trenéra Sérgia Conceicaa. Ti tentokráte svého soka skolili o dvě branky a dočasně se posunuli v tabulce na druhé místo.

Dragoes si vytvořili svou první možnost v 6. minutě, k hlavičce se dokázal prosadit Taremi, karetní hříšník z minulého souboje Ligy mistrů na půdě Juventusu, leč míč usměrnil pouze nad břevno brány gólmana Jordiho. V 10. minutě se tlačil k zakončení Marega i Corona, jenže ani jeden z nich na balón nedosáhl, a tak Jordi schoval před protivníky balón do své náruče.

Na hráčích Porta byla vidět únava z náročného prodloužení v Turíně, které rozhodně sebralo síly i po stránce psychické. První dějství už žádný další zajímavý moment nenabídlo, na ty další se muselo čekat až do druhého. Kompaktně působící výběr kouč Pepy přitom stále držel krok s portugalským gigantem hlavně zásluhou pozorné defenzivní činnosti.

V 53. minutě byl blízko vstřelenému gólu Mbemba, jehož centr, možná i střela, skončila na břevně, skóre se však poprvé změnilo z ničeho nic až v 77. minutě. Sérgio Oliveira rozehrál rohový kop centrem na bližší tyčku, odkud hlavou zamířil ke vzdálenější tyči Pepe. A v 78. minutě následně neudržel dalekonosnou dělovku Sérgia Oliveiry ve svých rukavicích Jordi.

Všechny tři body tak nakonec přece jenom zůstaly favoritovi.

Více informací k zápasu

CD Tondela - Sporting CP 0:1

13.03.2021 21:30

Góly: 81. Tiago Tomás

Lisabonský Sporting se naposledy radoval z ligového triumfu v roce 2002 a nyní má nakročeno k tomu, aby své téměř dvacetileté čekání konečně přerušil. Nyní totiž zvládl vyrovnanou bitvu na půdě houževnaté Tondely, i když se na těsném vítězství v poměru 1:0 pořádně natrápil. Rozdílovou trefu vsítil zhruba čtvrthodiny před koncem Tiago Tomás, lisabonský klub si tak opět upevnil vedoucí pozici a před druhou Bragou drží obrovský dvanáctibodový náskok.

Hosté vyhráli v portugalské nejvyšší soutěži již poosmé z předchozích devíti duelů a stále drží neporazitelnost, v dosavadních třiadvaceti zápasech tohoto ročníku hned devatenáctkrát bodovali naplno a čtyřikrát remizovali. Tondela se za svůj výkon určitě nemusí stydět, nicméně i přesto podruhé za sebou prohrála a v tabulce je jedenáctá se čtyřiadvaceti body. Sporting byl mnohem aktivnější od samého začátku, ale poprvé výrazněji zahrozil až ve 27. minutě.

Po ponechané výhodě se dostal do zakončení z nadějné pozice pozdější hrdina Tomás, ovšem v poslední možnou chvíli byl zablokován. Stejný hráč znovu zahrozil necelých pět minut před přestávkou, ale tentokráte selhal v naprosto stoprocentní možnosti a z bezprostřední blízkosti trestuhodně hlavičkoval o decimetry nad břevno. Domácí se ve druhém dějství přeci jen osmělili a po šesti minutách hry mohli jít z ničeho nic do vedení.

Na pravé straně totiž všem unikl Murillo a nakonec tvrdě vypálil z mírného úhlu, jenomže připravený brankář Adán vyrazil jeho dělovku daleko od své branky. Ihned na to si Tondela vypracovala ještě větší příležitost, když Murillo hledal svým centrem rozběhnutého Maria Gonzáleze, avšak španělský záložník vůbec netrefil balón před zcela prázdnou brankou. Hosté byli v celém utkání lehce nervózní a v 55. minutě se museli smířit s červenou kartou.

Počet hráčů na hřišti se však nezměnil, neboť svou frustraci naplno projevil náhradník João Pereira a rozhodčí Nuno Almeida ho za nevhodné poznámky nekompromisně vyloučil. Jasný favorit tohoto sobotního střetnutí rozhodl o svém úspěchu v 81. minutě. Pedro Gonçalves po elegantním zpracování na prsa se štěstím našel osamoceného Tomáse, který vůbec na nic nečekal a ze sedmi metrů chladnokrevně zavěsil do pravé šibenice.

SL Benfica - Boavista FC 2:0

13.03.2021 19:00

Góly: 42. Haris Seferović, 52. Haris Seferović

Benfica v Primeira lize potřetí v řadě vyhrála, počtvrté udržela čisté konto a na sedm zápasů protáhla svou sérii ligové neporazitelnosti. Je potřeba říci, že utkání s Boavistou, bojující o holé přežití, notně ovlivnila červená karta hned z úvodních minut. V deseti mužích v poli zkrátka celek z Porta favoritovi tohoto souboje velmi těžko odolával.

Hosté přitom na hřiště vstoupili s docela slušným elánem, už ve 2. minutě podnikl výpad od půlky hřiště Elis, na hranici šestnáctky si narovnal míč na svou pravačku a zakončil, avšak jeho technický pokus pouze přeletěl bránu. O šest minut později pak možná došlo na vůbec klíčový okamžik tohoto střetnutí. Do zbraně musel především hlavní arbitr Manuel Mota.

Domácí forvard Waldschmidt si patičkou posunul balón k pokutovému území, zezadu do něj drcnul bránící Awaziem a následně bylo pískáno. Tahle situace obecně dost smrděla penaltou, VAR však poodhalil, že k zákroku došlo ještě před vápnem, čili pokutový kop nařízený nebyl, nicméně nigerijský obránce musel být za zmaření zjevné brankové příležitosti vyloučený.

Chvilku každopádně trvalo, než lisabonský výběr přesilovku přetavil v nějaký zásadní úspěch. Boavista si i přes oslabení vedla v obraně solidně, Lucas Verissimo třeba se svou hlavičkou těžko mohl v 15. minutě vyzrát na brankáře Léa Jardima, v 18. mířil mimo hostující bránu Seferovic, ve 38. minutě švýcarský forvard zazdil další šanci a trefil jen prostředek brány.

Přece se ovšem nakonec Benfica ještě v průběhu první půle dočkala své odměny, i nadále neúnavný Seferovic doklepl za brankovou čáru prudkou přihrávku Dioga Goncalvese. A v 52. minutě domácí definitivně rozhodli o svém tříbodovém zisku, v akci byl opět Seferovic, jenž si naběhl na centr zprava od Dioga Goncalvese a hlavou z blízkosti překonal Léa Jardima.

Další výsledky

15.03. 21:15
Famalicão
2:2
SC Braga
Góly: 18. Anderson Silva, 87. Heriberto Tavares - 36. Ricardo Horta (pen.), 39. Al Musrati
14.03. 18:30
Vitória SC
2:4
Gil Vicente
Góly: 40. Rochinha, 78. Rúben Lameiras - 19. Marques, 26. Lourency, 45+3. João Talocha (pen.), 80. Lucas Mineiro