Lidé si znovu polepšili, mzdy v kraji rostly i v době covidu

  14:28
Firmy i loni zvyšovaly platy. Letos se bude přidávat méně. Průměrná hrubá mzda na jihu Čech byla 32 661 korun. V republikovém srovnání jde o podprůměrnou hodnotu.

Druhý nejvyšší nárůst průměrné mzdy loni zaznamenal Jihočeský kraj. Ukazují to údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle něj si obyvatelé regionu přilepšili o 1 700 korun. Nezabránila tomu ani koronavirová pandemie. 

„V roce 2020 činila průměrná hrubá měsíční mzda v Jihočeském kraji 32 661 korun, což je meziroční nárůst o 5,6 procenta,“ upřesňuje Petra Dolejšová z Krajské správy ČSÚ v Českých Budějovicích.

„Z pohledu absolutní výše zaostával Jihočeský kraj proti průměru celé republiky téměř o tři tisíce korun a proti průměru za hlavní město Prahu činil rozdíl 11 tisíc korun,“ přidává Dolejšová. 

Polepšili si například pracovníci Jaderné elektrárny Temelín. O přidávání tam rozhodují kolektivní smlouva a vyjednávání. 

„V roce 2020 mzdy zaměstnanců odměňovaných tarifním platem vzrostly o pět procent,“ říká mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Průměrná loňská mzda v krajích

Praha 43 675 Kč
Středočeský 36 260 Kč
Jihomoravský 34 597 Kč
Plzeňský 34 513 Kč
Královéhradecký 33 447 Kč
Ústecký 33 303 Kč
Liberecký 32 837 Kč
Kraj Vysočina 32 710 Kč
Jihočeský 32 661 Kč
Olomoucký 32 435 Kč
Moravskoslezský 32 325 Kč
Pardubický 32 095 Kč
Zlínský 31 644 Kč
Karlovarský 31 180 Kč

Přidával i největší zaměstnavatel v regionu, jímž je se zhruba 3 700 pracovníky Robert Bosch České Budějovice. Tam loni navýšili mzdy o 4,1 procenta.

Alespoň z pohledu statistik tak pandemie přidávání v kraji výrazně neovlivnila. „V mezikrajském srovnání byl procentní nárůst mzdy na druhé nejvyšší pozici,“ vysvětluje Dolejšová. Lépe na tom byl pouze Ústecký kraj.

MF DNES oslovila některé velké firmy v regionu, aby zjistila, zda by mohl trend přidávání pokračovat i v letošním roce. Z odpovědí vyplývá, že by se růst mezd neměl zastavit. 

Je ale pravděpodobné, že se ve srovnání s minulými lety zpomalí. To se ukazuje třeba na temelínské elektrárně. Vyjednávání mezi zástupci společnosti ČEZ a odbory skončilo na konci minulého roku a výsledkem je nárůst o čtyři procenta ve srovnání s loňskými pěti. 

Aktuálně v Temelíně pracuje 1 287 zaměstnanců. Více než polovina jsou vysokoškoláci a většina má minimálně středoškolské vzdělání.

V již zmíněném závodě firmy Robert Bosch je nárůst mezd letos ve srovnání s loňským rokem o jedno procento nižší. Firma pak kromě jiného vyplatila prémii jako poděkování za zvládnutí obtížného roku. 

To se rozhodli udělat i další zaměstnavatelé. S lednem šly nahoru odměny i třeba v českobudějovické nemocnici, kde navýšili mzdové tarify o 10 procent celému personálu.

Potravinářským firmám se dařilo

V některých podnicích pak začínají obchodní roky na jaře či v létě, kdy se také řeší případné přidávání. To platí pro vimperský závod firmy Rohde & Schwarz, která vyrábí mimo jiné měřicí přístroje.

I tam mají kolektivní smlouvu, která zaručuje pravidelný růst. Zatím platí pro období let 2019 až 2022.

„Při poslední úpravě došlo k růstu tarifních mezd o šest procent a s obdobnou úpravou počítáme také v roce letošním. Skutečná výše tohoto nárůstu k 1. červenci 2021 se bude odvíjet od výše meziroční inflace podle ČSÚ,“ hodnotí personalista Milan Černý.

„Na společném ujednání ohledně růstu mezd a dalších benefitů nechceme i přes složitou situaci zapříčiněnou pandemií koronaviru nic měnit,“ ujišťuje.

Podle ředitele Jihočeské hospodářské komory Luďka Keista se bude letos případné přidávání odvíjet hlavně od oboru, v němž daná firma působí.

„Dobře je na tom například potravinářství. Naopak těžké časy zažívají dodavatelé do automobilového průmyslu, kterým loni spadly zakázky o zhruba dvacet procent. Teď je mají, protože se jejich zákazníci snaží předzásobit, ale pořád pro ně ta situace není jednoduchá. Vím, že některé podniky nemají finance na velké přidávání či prémie,“ hodnotí Keist.

Toho údaje z loňského roku překvapily. „Pravděpodobně to zvedala právě ta odvětví, kterým se dařilo. Přidávalo se například v oblasti zdravotnictví. Osobně výraznější růst mezd letos neočekávám,“ dodává.

Autor: