Zapomenutí židovští autoři. Nová kniha 42 hvězd mezi nebem a zemí připomíná spisovatele, novináře nebo dramatiky

Zapomenutí židovští autoři. Židovští autoři a osudy jejich komunity ve výuce

Důležitou součástí knihy jsou i pracovní listy, se kterými mohou pracovat pedagogové spolu se studenty. Na jejich tvorbě spolupracoval mimo jiné i pedagog David Venclík, který učí na Gymnáziu Da Vinci a Pedagogické fakultě UK. Každý z listů se věnuje některé z osobností, zmíněných v knize. Nejde ale o suchopárný popis života a díla autorů. Učitelům nabízejí listy široké možnosti, jak vyučovat češtinu, historii, společenské vědy, jak tyto předměty propojovat.

Jednou z osobností, kterými se pracovní listy zabývají, je Otakar Guth. Jeho list má podtitul Mecenáš a vlastenec, který nechtěl opustit Československo. „Byl to velký vlastenec, český patriot, humanista a velmi ctil 1. čsl. prezidenta Tomáše G. Masaryka. Vyzdvihoval jeho myšlenky, které povzbuzovaly k toleranci a hrdosti ke svému národu,“ popisuje David Venclík. V listu je i ukázka Guthových textů, se kterými pak učitelé se studenty mohou pracovat.

Odpovědná redaktorka Ivona Kasalická říká, že celý tým, který knihu připravoval, chtěl od začátku jedno: aby kniha 42 hvězd mezi nebem a zemí nebyla jen slovníkem zapomenutých židovských autorů 19. a 20. století, ale aby měla určitý přesah. „Aby zasáhla do studijních plánů škol, aby pedagogové i studenti mohli pokračovat ve studiu osudů jednotlivých autorů i historických okolností,“ říká Ivona Kasalická.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.