Jak se žije v uzavřeném okrese

Featured Image

V polovině dubna se naše vládní svoloč rozhodla uzavřít okresy Trutnov, Sokolov a Cheb. Protože celou zimu žiju v Krkonoších, ocitlo se i naše zimní sídlo v okrese Trutnov “za hranicemi”.

Ještě v neděli před uzávěrou došlo k nainstalování mobilních buněk na obě příjezdové silnice do Vrchlabí. Předpokládám, že se tak stalo na všech hlavních tazích do okresu Trutnov, nicméně ostatní přístupové cesty než ty, které jsou v okolí Vrchlabí, jsem nezkoumala. Jedna bouda byla na silnici č. 14 z Jilemnice do Vrchlabí těsně před Vrchlabím v oblasti zvané Vejsplachy a druhá pak byla na silnici č. 295 ze Studence do Vrchlabí těsně u vjezdu do Dolní Branné (směrem od Nové Paky). Další stanoviště již bez buněk pak byla na silnici z Horní Branné do Dolní Branné, kde ho umístili tak chytře, že první týden probíhal provoz z okresu Trutnov do okresu Semily zhruba 10 metrů za zády policejní hlídky, mezi domky za potokem po místní komunikaci – ta nabyla na významu…Asi po týdnu jim to došlo (nebo si někdo stěžoval) a stanoviště přemístili tak, aby nešlo na místní komunikaci odbočit. Druhé stanoviště bylo na křižovatce silnic vedoucích z Mrklova, z Benecka a z Vrchlabí – tam pro jistotu nepouštěli nikoho…

Projet stanovišti šlo poměrně snadno. Jen jednou kontrolovali i mne na sedadle spolujezdce, ve všech ostatních případech je zajímal jen řidič, někdy dokonce mávli rukou a nezajímal je nikdo. Protože mám v občance Prahu, tak vždy, když jsem opouštěla okres, odpovídala jsem, že jedu domů a na cestě zpátky jsem nechala řídit manžela, takže jsme zase jeli domů, neb má v občance “okr. Trutnov”. Koncem druhého týdne uzávěry už byli důslednější, dokonce jsem viděla jak do odstaveného autobusu leze fízl – připomnělo mi to 80. léta a zájezd na Rujánu… Pominu-li fakt, že to celé musel vymyslet debil a bylo to úplně k ničemu, tak systém kontrol na přístupových komunikacích alespoň dával smysl.

Když po 14 dnech uzavřeli všechny okresy, tak zmizely “celnice”, což mne sice překvapilo, nicméně se zdálo, že bude pokoj. Zbyly po nich jen ToiToiky, což kamarád vtipně glosoval “Zbyly jen hajzle…” Radost byla předčasná, protože sice zmizely celnice z hranic okresu, ale byla naistalována nová, a to na silnici č. 295 vedoucí z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna přesně na konci Vrchlabí. Zde blokují pohyb tolikosměr Špindlerův Mlýn, opačným směrem je to nezajímá. Protože ve Špindlu bydlím, přináší mi to mnoho radosti – mám totiž v občance tu Prahu…

Špindl je nyní prakticky mrtvé město a pokud chcete na větší nákup, tak musíte do Vrchlabí. Stejně tak i mnohé služby jsou dostupné jen tam. První týden uzávěry okresů byl klid, a to až do pátku, kdy se na silnici objevila hlídka (orgáni PČR a voják) a začali usilovně kontrolovat všechna vozidla mířící do Špindlu. To jim vydrželo zhruba do půlnoci, pak odtáhli a všichni víkendoví rekreanti najeli zhruba mezi půlnocí a čtvrtou ranní – neuvěřitelné… Následně tam policajti otravovali celý víkend, což jim bylo prd platné, neb “Praha” již najela. Otrávili víkend jen místním, kteří nedbajíce nařízení se rozhodli vyrazit na běžky či skialpy do hor. Myslela jsem si, že v neděli večer odtáhnou a přes týden zase bude klid, takže mne v pondělí nemile překvapilo, že tam hlídka stále prudí. Nicméně jsem už byla skoro ve Vrchlabí a zpátky jsem jela s manželem, takže jsem to neřešila. Opět kontrolovali jen jeho, protože seděl za volantem, já je nezajímala. V týdnu jsem ovšem musela do Prahy do práce. Přiznávám, že jsem se vybavila výpisem z katastru, protože jedna věc je mít pravdu, ale druhá věc je nocovat v autě v Herlíkovicích.

Jaké bylo moje překvapení, když jsem na trase Špindlerův Mlýn – Praha potkala pouze jednu hlídku, a to u Sobotky, kterou jsem evidentně nezajímala. Ta, co stráží vstup do Špindlu nejspíš ještě spala, protože jsem z domu jela před šestou ráno. Cestou zpátky jsem pak potkala celkem tři – stále tu u Sobotky, ale směrem do Prahy, takže nic, další hlídka byla v Horkách u Staré Paky (silnice č. 16), kde se sice chovali velmi slušně, ale já se rozhodla, že mám té Burešovsko-Hamáčkovské estrády právě tak akorát a došlo k následující diskuzi:

– Dobrý večer, paní řidičko. Kam jedete?

– Domů.

– Mohu vidět Váš občanský průkaz?

Hledám občanku a podávám jí policajtovi. Kouká na ní, bydliště Praha.

– Vy tady někde pracujete?

– Ne.

– Ne? A kam jedete?

– Domů, jak jsem už uvedla.

– A kde bydlíte?

– V okrese Trutnov.

– Ale podle občanského průkazu bydlíte v Praze.

– Myslíte, že víte lépe než já, kde bydlím?

– Ne, to nejspíš ne, tak jeďte.

Další hlídka na cestě nebyla, ačkoli jsem přejížděla ještě jednu hranici okresů (Semily – Trutnov), až na tu, která stráží Špindl. Jenže já jsem prostě nějak z principu nebyla ochotná ukázat žádný doklad, kromě občanky, řidičáku a dokladů od vozidla.

– Dobrý večer, kam jedete?

– Do Špindlu.

– A důvod cesty?

– Žádný, vracím se domů.

– Mohu vidět Váš občanský průkaz?

– Jistě a vytahuju občanku.

– Ale Vy tam nebydlíte.

– Ne?

– Ne, podle občanského průkazu bydlíte v Praze.

– Tam mám trvalé bydliště, to ano, ale bydlím ve Špindlerově Mlýně.

– Tak máte nájemní smlouvu.

– Nemám.

– Tak výpis z katastru nemovitostí.

– Nemám.

– Tak kde tam teda bydlíte?

– U manžela.

– Tak to Vám měl manžel napsat prohlášení, že u něj bydlíte.

– Co že?

– No, že Vám měl manžel napsat prohlášení, že s ním žijete.

– Já Vám rozuměla, ale slyšíte se, co říkáte?

– Já vím, že to zní blbě, ale já Vás tam pustit nemůžu, když nemáte to prohlášení…

– Aha, no tak já zavolám manžela, aby si sem pro mne dojel.

– To asi nebude rád, co?

– Já bych spíš řekla, že bude příšerně nasranej…

– Ale na Vás asi ne, co?

– Na mne určitě ne.

Nakonec mne nechal být, takže jsem dojela posledních 15 km domů.

Celá ta jejich šaškárna s uzavřením okresů není nic jiného než další způsob jak prudit lidi, namátkové kontroly představují šikanu obyvatel okresu, kteří nemohou v klidu ani dojet nakoupit do nejbližšího města a osobně jsem získala dojem, že se nejedná o nic jiného, než zamezit lidem dojet do turisticky atraktivních lokalit, v mém případě jde o Špindl. Nevím, jak je to s cestou do Pece pod Sněžkou nebo do Jánských lázní, příp. jiných horských středisek, ale fakt by me zajímalo, kdo a na základě čeho určil, kde budou ty hlídky stát. Hranice okresu Trutnov je trochu jinde než v Herlíkovicích…

A proč nechci ukazovat jakýkoli papír? Protože jsem přesvědčena, že celý bod IV předmětného usnesení vlády č. 216 je mimo vládní zákonnou kompetenci, tudíž nezákonný. V bodu IV je nařizováno osobám (asi mysleli fyzickým osobám), aby povinně něco prokazovali písemným potvrzením, resp. čestným prohlášením. Jenže fyzické osoby žádnou takovou zákonnou povinnost nemají a vláda nemá kompetenci k tomu, aby jim takovou povinnost uložila. Dle čl. 2 odst. 4 ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústavy České republiky, každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. Dle čl. 2 odst. 3 usnesení č. 2/1993., o vyhlášení LISTINY ZÁKLADNÍCH PRÁV A SVOBOD jako součástí ústavního pořádku České republiky, lze státní moc uplatňovat jen v případech a v mezích stanovených zákonem, a to způsobem, který zákon stanoví. Usnesení vlády není zákon a ani zákon 110/1998 Sb. ani zákon 240/2000 Sb., který by k tomu vládu mohl teoreticky výslovně zmocnit, nedal vládě takovou pravomoc – totiž, aby fyzickým osobám ukládala povinnost tvrdit nebo dokonce prokazovat cosi, co zákon nestanoví. Vláda může výslovně omezovat třeba svobodu pohybu, protože to výslovně zmiňuje zákon, ale nemůže někomu ukládat nést břemeno důkazní (tvrzení). Takže tak…

Kromě toho, kdo si řádně a pozorně přečte předmětné Usnesení vlády, zjistí, že cestu do zaměstnání či za účelem výkonu podnikatelské činnosti lze v domovském okrese realizovat i bez potvrzení, ale jen v čase od 21 hodin do 5 hodin.

Ono vůbec v době od 21 hodin do 5 hodin lze dělat věci, a to aniž by k tomu bylo třeba písemné prohlášení či potvrzení, pokud to ovšem děláte ve svém domovském okrese…

  • vykonávat činnosti sloužící k zajištění a) bezpečnosti, vnitřního pořádku a řešení krizové situace, b) ochrany zdraví, poskytování zdravotní nebo sociální péče, c) veřejné hromadné dopravy a další infrastruktury, d) služeb pro obyvatele, včetně zásobování a rozvážkové služby výkon ostatních povolání,

  • účastnit se hromadné akce jinak zakázané v důsledku tohoto krizového opatření, při jehož dodržení je dovoleno je z důvodů zřetele hodných konat, a to jedná-li se o akce v důležitém státním zájmu nebo významná sportovní utkání nebo soutěže,

  • cestovat zpět do místa svého trvalého pobytu nebo bydliště,

  • venčit psa do 500 metrů od místa bydliště.

Když to budete dělat přes den, musíte na to mít papír.

Neméně zajímavě přistoupila vláda k venčení psů obecně. Nad 500 metrů od místa bydliště je sice v noci venčení psů zakázáno, ale přes den je můžete venčit prakticky kdekoli i mimo domovský okres, jen k tomu musíte mít ten papír.

Naopak mezi 21. hodinou a 5. hodinou je zakázáno vycestovat z České republiky, naštěstí přes den emigrovat lze.


21.03.2021 Louise


Související články:


12345 (216x známkováno, průměr: 1,20 z 5)
9 927x přečteno
D-FENS © 2017