Meduňka

Dubnová Meduňko, vítáme tě!

Milí čtenáři a všichni meduňkoví přátelé a příznivci, je tady radostná zpráva! Právě vychází dubnové číslo Meduňky!! A je skvělé!!! K dostání je na stáncích PNS a na dalších obvyklých prodejních místech! Jeho přípravě jsme v našem redakčním týmu věnovali opět velkou péči a pozornost, z výsledku máme radost a věříme, že ji budete mít i vy. Naši autoři se tentokrát rozepsali tak, že se nám jejich zajímavé články do čísla sotva vešly – prostě tohle číslo je informačně přímo natřískané a bohaté. A co si v něm přečtete?

V titulním rozhovoru jsme si povídali s velmi inspirativní osobností, Ing. Danou Steinovou, která – kromě toho, že vychovala šest dětí, se zároveň několik desetiletí věnuje práci pro seniory. V 80. letech minulého století založila Klub aktivního stáří, stála u zrodu české Univerzity třetího věku, založila ještě několik dalších organizací, které se věnují podpoře a aktivaci seniorů a mezigeneračnímu propojování, je činná i v mezinárodní organizaci EURAG, kde hájí zájmy českých seniorů. Kromě toho se věnuje metodě tréninku paměti, vede kurzy a má řadu dalších plánů. Setkání s takovým člověkem je opravdu hodně motivující a energie paní Dany je cítit z tohoto rozsáhlého rozhovoru.

Hlavní téma tohoto čísla jsme nazvali ZDRAVÁ STŘEVA A DOBRÉ TRÁVENÍ. Pravda, je o něco méně poetické než téma předchozího čísla, v němž jsme se věnovali Otevírání duše a studánek, ale věřte, že je velmi důležité, protože – jak píší ve svých článcích naši autoři – většina nemocí začíná právě ve střevech, navíc se už dost dlouho píše a mluví o tom, že střeva jsou vlastně druhým mozkem (o tom píše ve svém článku populární lékař MUDr Jan Vojáček). MUDr. Vlaďka Strnadelová a Jan Zerzán se zabývají faktory zdravého zažívání, o důležitosti zdravého mikrobiomu a o tom,co udělat pro jeho obnovu, si přečtete v článku klinické naturopatky Charlotte Matyskové, souvislosti mezi  stravou a psychikou zkoumá ve svém článku Milena Králová lektorka jógy Yvonka Švecová zase nabízí několik jednoduchých, ale efektivních cviků pro podporu střev a zažívání,  dozvíte se samozřejmě také něco o bylinkách pro dobré trávení (článek připravil bylinář Martin Kolár) i o bylinkách důležitých pro zdravá střeva, včetně několika konkrétních receptů na bylinné směsi proti zácpě, průjmu nebo pro léčbu nepříjemných hemoroidů  (připravila Zdeňka Vaculík Erlebachová). Jaká je domácí pomoc při problémech se žlučníkem? O své zkušenosti v tomto směru se s námi podělila Markéta Růžena Vopičková, a abychom měli také něco pro radost, připravila pro nás také jednoduchý návod na efektní jarní věnec, který rozsvítí každý interiér, udělá spoustu parády – a jeho výrobu klidně zvládnou i starší děti.  
Možná jste už zaregistrovali, že v poslední době vzrostl počet otužilců, tedy lidí, kteří se během zimy chodili koupat do řek a rybníků, v Praze bylo možno často vídat na březích Vltavy některé oblíbené herce a další známé osobnosti. Co je to za trend a proč to dělají? A právě o tom si redaktorka Věra Keilová popovídala s herečkou Sandrou Pogodovou, která otužování naprosto propadla a se svou kamarádkou a hereckou kolegyní Nelou Boudovou se dokonce přihlásily do klubu pražských otužilců! Mimochodem, Sandra tvrdí, že otužilci jsou extrémně veselí lidé – a to by se v těchto časech mohlo hodit, že?
Jiří Mazánek ve své rubrice Píseň mého srdce tentokrát píše o roli poezie a pohádek v životě a také o tom, jak je důležité „vidět srdcem“, a zkušený botanik Václav Větvička představuje další pozoruhodnou rostlinu s půvabným názvem žabr…  
MUDr. Ludmila Eleková uzavírá v tomto čísle Meduňky svůj seriál o potížích pohybového systému článkem se sugestivním názvem Proč cvičit? Vysvětluje v něm, proč je pohyb pro zdravé tělo potřebný a nezbytný a jak konkrétně rozvíjet jednotlivé složky fitness, v jejím článku najdete i zcela konkrétní rady (třeba jak na to, když se rozhodnete  zařadit do svého pohybového arzenálu krátké sprinty…)J  
 V seriálu Abeceda zdraví jsou tentokrát na řadě písmenka E a F a autorka, naturopatka Iveta Kulhánková, vybrala jednak potravinu u nás nepříliš známou (japonské sójové boby edamame), ale také všeobecně známé fazole. Ochutnali jste třeba někdy fazolové muffiny nebo skvělý fazolový salát v tureckém stylu? Iveta nabízí i recepty – inspirujte se!
 Jak se zbavit nezpracovaného psychického napětí a staré psychické zátěže?
Je nutné se ponořit do minulosti, nebo se raději zaměřit na přítomnost?  Autorka, astropsycholožka a terapeutka Marie Plochová Hlávková, na několika příkladech ze své praxe ukazuje, jak se se svými vnitřními  bloky můžeme spojit i přespřítomné prožitky a tělesné vjemy. Ing. MgA Martin Kopčaj se opět věnuje problematice elektrosmogu, zejména sítí 5G a jejich dopadu na zdraví, zaměřuje se na to, jak jsme na tom u nás s (ne)dodržováním doporučených norem a limitů. Můžete si vyzkoušet i starý Rituál obnovy života – píše o něm Eva Joachimová ve svém seriálu S čínskou medicínou za harmonií života. A je tady i známé Astrokukátko od Ing. Zdeňka Bohuslava
To je informační nálož, že? A to ještě není všechno… prostě novou dubnovou Meduňku by bylo škoda si nechat ujít. Zakoupíte na obvyklých prodejních místech nebo se podívejte na emedunka.cz

Přejeme vám příjemné čtení a pěkný začátek jara!    Vaše redakce

       

Koupit Meduňku