Valašské Meziříčí: Výsadba Florální oázy je v plném proudu

11.04.2021 15:55

V těsné blízkosti památného vrchu Helštýn dokončuje v těchto dnech městská společnost Městské lesy a zeleň, s. r. o., výsadbu celkem 57 kusů stromů. Tyto společně vytvoří zelenou katedrálu podle návrhu umělce Jiřího Černického, která bude stěžejní součástí unikátní Florální oázy.

Valašské Meziříčí: Výsadba Florální oázy je v plném proudu
Foto: Redakce
Popisek: Náměstí ve Valašském Meziříčí

Valašskomeziříčská radnice ve spolupráci s autorem Jiřím Černickým a společností Městské lesy a zeleň pracovala na přípravě projektu v uplynulých dvou letech.

Anketa

Má premiér Babiš na vlastní pěst shánět vakcíny i vysoko nad rámec cen, které vyjednala EU?

78%
22%
hlasovalo: 11678 lidí

„Nebylo vůbec snadné vybrat lokalitu, která by byla vhodná pro vznik Florální oázy a umístění katedrály stromů o rozměrech 51 krát 30 metrů. Nakonec jsme zvolili vrch Helštýn, který je nejen oblíbeným cílem výletů, ale patří také k dominantám našeho města,“ vysvětlila místostarostka Yvona Wojaczková s tím, že katedrálu bude tvořit 57 kusů vzrostlých jabloní, topolů a dubů. Jedinečnou zelenou stavbu navíc doplní květnatá louka. Součástí projektu je i arboretum starých odrůd ovocných stromů – jabloní, hrušní, slivoní a třešní. „Projekt florální katedrály vznikl jako zpětné ohlédnutí za dějinami architektury. Pro naše rané předky byl posvátný například háj, les či jiné místo v přírodě. Z tohoto konceptu následně vycházela starověká a středověká architektura, když třeba stavitelé katedrál využívali strukturu dubů. Tuto historickou zkušenost jsme se pokusili využít v 21. století tím, že jsme navrátili architekturu zpět do lesa a vytvořit katedrálu stromů,“ představil základní myšlenku projektu Jiří Černický.

Výsadbu stromů dokončí zaměstnanci společnosti Městské lesy a zeleň v průběhu následujících dnů. Celkové náklady projektu činí 514 tisíc Kč. „Na vznik Florální oázy jsme obdrželi dotaci bezmála 463 tisíc korun od místní společnosti CS CABOT, spol. s. r. o. Zbývající náklady pak uhradíme z rozpočtu města,“ navázala místostarostka Wojaczková a pokračovala: „Díky zmíněné podpoře se nám podaří vytvořit unikátní prostor s přesahem do budoucnosti. Všichni totiž budeme moci sledovat, jak stromy postupně porostou, než dosáhnou své plné velikosti a vytvoří plnohodnotnou zelenou katedrálu.“

Od roku 1948 stojí na Helštýně památník obětí 2. světové války podle návrhu architektů Josefa Místeckého a Jaroslava Hlaváče. V roce 2019 jej během rekonstrukce doplnil také půdorys barokního letohrádku Belvedere, jenž zde stál až do poloviny 19. století.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Olomouc: Na festivalu se spotřebovalo šest a půl tuny tvarůžků

10:23 Olomouc: Na festivalu se spotřebovalo šest a půl tuny tvarůžků

Olomouc provoněly tvarůžkové speciality. Festival byl rekordní co do počtu prodávajících i návštěvno…