Policie odložila vyšetřování otravy čtyř orlů na Klatovsku. Pachatele nevypátrala

Čtyři mrtvé orly mořské, které začátkem února objevili ochránci přírody nedaleko Velkého Boru na Klatovsku, zabil jed karbofuran. Potvrdily to výsledky toxikologických testů, sdělila v pondělí mluvčí klatovské policie Dana Ladmanová. Protože se ale policistům nepodařilo vypátrat konkrétního člověka, který na volně přístupném pozemku položil otrávenou návnadu, věc odložili. Případ šetřili jako podezření z týrání zvířat.

Velký Bor Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto)

Policie ČR (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Ochránci přírody už při nálezu dravců hovořili o otravě karbofuranem. Napovídala tomu typická poloha jejich těl. „Čtyři majestátní králové nebes s rozpětím křídel přes dva metry uhynuli v nervové křeči se zatnutými pařáty, sedící na patách s poloroztaženými křídly a skloněnou hlavou,“ popsal v únoru vedoucí plzeňské Záchranné stanice živočichů Karel Makoň.

S otravou orlů a jiných dravců se už setkal v minulosti několikrát, únorový případ je podle něj asi jeden z nejdrastičtějších. Mrtví ptáci leželi poblíž hnojiště uprostřed ohradníkem obehnané pastviny pro skot. Na odlehlé místo, kam málokdo přijde, někdo na hromadu hnoje vyváží vedlejší živočišné produkty a zbytky z jatek.

U Rožmitálu našli mrtvého orla mořského, pravděpodobně ho někdo otrávil

Číst článek

„Vývrhy, kůže, peří, běháky od drůbeže a jiné organické zbytky však tentokrát někdo polil karbofuranem,“ uvedl tehdy Makoň.

Následná pitva ptáků a rozbor zbytků z hromady později potvrdily otravu. „Čerstvé vnitřnosti z krocana, napíchané jedem a servírované na hromadě hnoje v době, kdy všude ležel sníh, byly pro orly mořské neodolatelnou potravní nabídkou. Proto se také na lokalitě našli pouze čtyři orli, jelikož u krmení byli první a nikoho jiného k němu už nepustili,“ řekl v únoru Makoň.

„Tím je rovněž také jasné, že otrávená návnada musela být na místě cíleně umístěna v době zámrzu a sněhové pokrývky za bílého dne a že pro čtyři orly jí bylo tak akorát a na další zvířata už zkrátka nezbylo.“

Prvního orla našli lidé mrtvého 5. února mezi obcemi Velký Bor a Babín, o den později při prohledávání okolí se našli u obce Svéradice další tři mrtví dravci. Otravu karbofuranem prověřují nyní také policisté na Břeclavsku a Hodonínsku, kde se našlo několik uhynulých dravců, včetně kriticky ohroženého luňáka červeného či orla královského.

Ornitolog našel na poli mrtvého orla mořského a další dravce. Zvířata podle něj někdo otrávil

Číst článek

Otrávený luňák vybavený ornitology sledovací vysílačkou, se našel v březnu také na Litoměřicku. U Sedlice na Příbramsku se našlo koncem února 16 mrtvých zvířat včetně orla mořského, dvou jestřábů a tří kání.

Karbofuran je vysoce toxický nervový jed, který způsobuje ochrnutí dýchacího svalstva a smrt udušením. V celé EU je od roku 2008 zakázaný, dříve ho používali zemědělci. Každoročně je jím v celé ČR otráveno mnoho divokých zvířat, ale i třeba psů či koček.

Za loňský rok zaznamenala Česká společnosti ornitologická 51 nelegálně zabitých ptáků, většinou šlo o otravy. Od roku 2017 společnost zdokumentovala a předala policii 80 případů, jejichž obětí se stalo více než 200 ptáků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme