Některé firmy nezastavila ani pandemie, nabírají techniky i dělníky

  5:16
Navzdory ročnímu řádění nemoci covid-19 po celém světě se některým průmyslovým společnostem v Olomouckém kraji daří lépe než dřív. Zaměstnavatelům, kterým rostou zakázky, naopak chybí lidé do odborných i dělnických profesí a také administrativní pracovníci.

Mohelnický Siemens patří mezi světovou špičku ve výrobě elektromotorů. Letos očekává vznik dvou set nových pracovních míst. | foto: Petr JanečekMF DNES

Potvrzuje to například mohelnický závod Siemens patřící k významným světovým výrobcům elektromotorů.

„Nárůst zakázek a rostoucí zájem o specializované motory vyráběné podle individuálních potřeb zákazníků stojí za plánovaným rozšířením kapacit, které přinese na dvě stovky nových pracovních míst,“ uvedl ředitel závodu Vladimír Štěpán.

Podle Štěpána mohelnická továrna hledá nové zaměstnance jak na odborné, tak dělnické a administrativní pozice.

„Uplatnění najdou kvalifikovaní obráběči kovů, elektromechanici nebo lakýrníci. Příležitosti mohou využít i uchazeči bez specifické kvalifikace, které firma zaučí,“ popsal Štěpán.

Hledají mechaniky i lakýrníky

Desítky nových zaměstnanců potřebuje také šumperská firma Pars nova, která zajišťuje opravy a modernizace kolejových vozidel. Závod je jednou ze společností Škody Transportation Plzeň.

„Stále se nám daří získávat nové zakázky a s tím souvisí nejen stamilionové investice do rozvoje výroby, ale samozřejmě i nábor nových zaměstnanců,“ sdělil mluvčí Jan Švehla.

Pars nova už od začátku letošního roku přijal padesát nových zaměstnanců. „Letos se chystáme nabrat ještě dalších sto. Jedná se zejména o specializované profese, jako je elektromechanik, mechanik opravář či lakýrník,“ vysvětlil Švehla.

Na pracovním trhu je podle něho velký nedostatek kvalifikovaných pracovníků. „I proto dlouhodobě spolupracujeme například se Střední školou železniční, technickou a služeb Šumperk, jejichž žáci u nás absolvují praxi, pracují na brigádách a po ukončení studia u nás nastupují na plný úvazek,“ doplnil mluvčí.

Aktuálně má šumperská Pars nova plno práce například na úpravách lůžkových vozů, renovaci lokomotiv nebo modernizací jednotek RegioPanter řady 440 na 640.

Velký rozvoj zažívá také největší evropský výrobce plastových výrobků pro dům a zahradu společnost Plastkon Mikulovice na Jesenicku. Ta před nedávnem nabrala desítky lidí.

„V koronavirové době zažíváme velký boom, nabrali jsme už tři desítky nových zaměstnanců. Potřebovali bychom ještě víc, ale lidí je na pracovním trhu velký nedostatek,“ řekl majitel společnosti Plastkon Daniel Hama.

Propouštění se dotklo agenturních pracovníků

Koronavirová doba ovšem zavinila i propouštění. Před časem se dotkla například mohelnického Montixu vyrábějícího komponenty pro automobilové reflektory.

Firma propustila patnáct procent pracovníků. „Šlo především o ty agenturní, kmenové zaměstnance jsme si chtěli podržet. Podařilo se to i díky anticovidové pomoci od státu,“ řekl majitel společnosti Montix Oldřich Svoboda.

Před časem se propadu výroby nevyhnula ani šumperská továrna TDK EPC vyrábějící ferity a pozistory pro různé aplikace v automobilovém průmyslu, telekomunikacích, elektrospotřebičích a dalších oblastech. Firma ale pustila rovněž pouze agenturní pracovníky.

„Když si to vyžádala situace, zkrátili jsme pracovní týden a vždy v pátek byli zaměstnanci doma a využili jsme kompenzací. Po oživení jsme nemuseli zaměstnance pracně shánět,“ vysvětlil generální ředitel Jiří Fibigr.