Staří mistři ve Schwarzenberském paláci II. Poznejte příběhy mistrovských děl renesance a baroka

O neuvěřitelné kráse tklivých tónů. Václav Vavřinec Reiner: Orfeus se zvířaty v krajině, před 1720

Dojímavý příběh slavného pěvce během renesance a baroka uchvacoval malíře, básníky a skladatele. Inspiroval především Claudia Monteverdiho, jehož opera L'Orfeo, favola in musica byla poprvé uvedena během karnevalu v Mantově v roce 1607.

Obraz Orfeus se zvířaty v krajině od Václava Vavřince Reinera, vytvořený o více než sto let později, má málo společného s jednou z nejranějších barokních oper, kterou autor orfického zobrazení nemohl samozřejmě znát. Divadelnost na plátně lze však shledat u ústředního motivu: Orfeus totiž vypadá jako namaskovaná postava, ztvárňující hudebníka, jemuž jeho dílo dodává výjimečné schopnosti. Reiner, malíř pražského původu, zřejmě vytvořil alegorický kryptoportrét, portrait historisé, který odkazoval na konkrétní osobu, nejspíše na objednavatele nebo jednoho z jeho synů či příbuzných.

Václav Vavřinec Reiner: Orfeus se zvířaty v krajině, před 1720
autor: Jiří Kamen
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.