InzerujTEĎ

 
 
 

Kdy a kam

  • Expediční kamera – festival cestovatelských filmů

    neděle 28.4 16:00 - Čajovna Pod Stolem, Strakonice

  • Vernisáž výstavy modelů, obrazů a sbírkových předmětů k operaci Overlord

    neděle 28.4 14:00 - Městská galerie Vodňany, náměstí Svobody 18

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Letní a zimní čas

V roce 2018 skončila v EU debata o letním a zimním času. Každý stát se má zařídit podle svého. Téma se odsunulo do pozadí, momentálně není na stole. Co vyhovuje vám?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rodačka z Protivína a dnes obyvatelka Budějovic je poslední žijící pamětnicí židovského transportu Akb

Hana Tvrská

Hana Tvrská

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Poslední žijící pamětnice transportu Akb z Českých Budějovic do Terezína Hana Tvrská slaví v těchto dnech 93. narozeniny. Bolestnou zkušenost z koncentračních táborů dlouhodobě předávala současným generacím, besedovala s mladými lidmi o tom, co by nemělo být nikdy zapomenuto. „S paní Hanou Tvrskou jsem se osobně několikrát setkal, například při udělování medailí Za zásluhy a bylo mi ctí městské vyznamenání udělit právě této statečné ženě. Oslavenkyni přeji především hodně zdraví a šťastné dny i v této nelehké době," uvedl primátor Jiří Svoboda v blahopřejném dopise.

 

Haně Tvrské byla medaile Za zásluhy udělena v roce 2015 za šíření osvěty mezi mladší generace o holocaustu, projevech netolerance a násilí na jakémkoliv národu nebo rase.

Hana Tvrská, rodným jménem Hana Weilová, je poslední pamětnicí transportu Akb a svědkyní nelidských útrap spojených s historickými událostmi holocaustu Židů. Narodila se v roce 1928 v Protivíně. Bylo jí pouhých 14 let, když byla 18. dubna 1942 společně s dalšími 910 Židy na základě povolávacího rozkazu transportována do koncentračního tábora v Terezíně. Od této chvíle už neměla jméno, ale pouze číslo Akb 385. V Terezíně byla do prosince 1943, poté byla deportována v dobytčích vagonech na východ. Konečnou stanicí byla Osvětim. Z čísla Akb 385 se stala číslem 73 685. V osvětimském pekle zažila i doktora Josefa Mengeleho. Podle jejích slov byl nejhorší pohled na kouř stoupající z komínů plynových komor. V dubnu 1945 byla Hana transportována do koncentračního tábora Bergen-Belsen, kde zázrakem přežila epidemii tyfu. Z 67 členů své rodiny se dočkala konce druhé světové války jen paní Hana s maminkou. Domů se vrátila v červnu 1945 s váhou 34 kilogramů v necelých 18 letech.

Tuto bolestnou zkušenost se dlouhodobě snažila předávat současným generacím, besedovala s mladými lidmi o tom, co by nemělo být nikdy zapomenuto.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
  • Frank Fristensky 

    Reagovat

     

    Moje mama, Hana Kleinova (192801998) prezila tri roky terezinskeho pekla. Pisu o ni a jeji rodine knihu. Vetsinu jejiho casu v Terezine byla "ubytovana" v L410 v pokoji cislo 29. Chtel jsem se zeptst pani Hany, kde tam byla ubytovana ona? Dekuji.
    Preji pani Hane mnoho zdravi!
    Frank Fristensky

    Vloženo 28.4.2021 09:06:54

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace