Tenis - 26.04.2021 09:07

Nadal dobyl Barcelonu dvanásty raz. Oslávil to tradične

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Španielska tenisová superhviezda Rafael Nadal vyhral na turnaji ATP v Barcelone a potvrdil, že na antukovom povrchu, obzvlášť v domácom prostredí, je fantastický. Po troch hodinách a 40 minútach pokoril Gréka Stefanosa Tsitsipasa, pričom vo finálovej bitke na seba narazila turnajová jednotka a dvojka. Nadal si predtým poradil s Nišikorim či Carreňom-Buston, zatiaľ čo jeho súper postúpil do posledného turnajového zápasu cez Augera-Aliassima a Jannika Sinnera, ktorého možno označiť za prekvapenie turnaja. Aktuálna svetová trojka oslavuje už svoj dvanásty barcelonský triumf a v historických štatistikách sa mu na tomto turnaji nik ani nepribližuje. Manuel Orantes, Roy Emmerson a Mats Wilander majú na konte po tri singlové tituly.

Tridsaťštyriročný tenista sa po veľkom víťazstve potreboval v prvom rade schladiť a ako už je na tomto turnaji zvykom, využil neďaleký bazén. Jeho oslavné kúpanie s fanúšikmi je už typickým záverom turnaja, no pre pandémiu to verejnosť tentoraz sledovala opodiaľ. Ekvilibristický skok absolvoval v ružových šortkách a ponožkách, zhodil zo seba akurát v antuke vyváľané tričko. Tsitsipas mu pritom nič nedal zadarmo. Nadalovi vzal hneď druhý zápasový servis, no Španiel zlepšeným výkonom prvý set predsa strhol na svoju stranu. Druhé dejstvo dospelo až do tiebreaku, v ktorom si mladší z dvojice finalistov vybojoval zaslúžené pokračovanie duelu a v treťom sete to bolo o udržaných servisoch až do stavu 5:5. Tam po dlhom boji Nadal získal brejk, ktorý vzápätí potvrdil podaním. Celkovo tak zvíťazil 6:4, 6:7 a 7:5.

Katalánske víťazstvo bolo pre Rafu 87. singlovým v kariére a zároveň prvé od októbra 2020. To presvedčivo vo finále Roland Garros sfúkol z kurtu Novaka Djokovića. Hneď niekoľkými spôsobmi sa barcelonské finále zapísalo do štatistických prehľadov. Tým najdôležitejším ukazovateľom je zrejme fakt, že šlo o najdlhší trojsetový zápas v tomto roku. Hoci Nadal na barcelonskom turnaji absolútne dominuje prakticky od začiatku svojej kariéry, nejde o jeho najúspešnejší turnaj. Tým je trinásťkrát ovládnuté Roland Garros a za zmienku stojí aj turnaj v Monte-Carle, ktorý vyhral jedenásťkrát.