Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vědci potvrdili, že důlní vody pomalu kontaminují solí řeky Ostravici, Odru i Olši

Celý MS kraj |

Čeští a polští vědci dva roky zkoumali vliv znečištěných důlních vod na kvalitu vody v oblastech s hornickou činností. Výsledkem je zjištění, že se do Ostravice, Odry a Olše postupně dostávají anorganické soli a v minimálním množství také kovy. Především baryum a stroncium.

Na výzkumu znečištění řek pracovali vědci z ostravské Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava a Hlavního institutu hornictví Katovice.

Václav Dombek, šéf projektu z VŠB-TUO: "V místech s vyústěním důlní vody do řek Ostravice, Odra a Olše jsme prokázali významný výskyt pouze anorganických solí. V případě kovů, například barya a stroncia, a ostatních sledovaných parametrů nejsou jejich koncentrace nijak alarmující. Ačkoli to tak na první pohled může vypadat, situace není nikterak zlá."

Baryum je jedovatý kov. Stroncium se v přírodě, a tedy i v důlních vodách, vyskytuje ve formě, která není toxická."

Václav Dombek, šéf projektu z VŠB-TUO: "Říční toky jsou baryem a stronciem znečištěné jen v nejbližším okolí vyústění důlních vod. Týká se to zejména řeky Ostravice, kde jsme sledovali výtok z Vodní jámy Jeremenko. Pro laiky to znamená, že povrchové toky jen o něco dále od vyústění důlních vod nejsou těmito kovy znečištěny nad povolený rámec."

Podle odborníků dochází k několikanásobnému překročení přípustného průměrného ročního znečištění povrchových vod chloridy. Řeky se tak více zasolují.

Václav Dombek, šéf projektu SUWAT z VŠB-TUO: "Důlní voda má významný podíl na znečištění vody ve svém blízkém okolí chloridy prakticky na všech odběrových místech. Je to patrné jak na české, tak i na polské straně. Níže po toku dochází u chloridů k naředění, což pro kvalitu vody znamená, že dále po proudu řek toto zasolení způsobené důlními vodami již nepředstavuje pro obyvatelstvo ani vodní faunu žádné nebezpečí."

Výstupem z výzkumu je také vytvoření „databáze“ nových poznatků využitelných pro informační systémy o životním prostředí, pro další monitoring a aktualizaci dat, pro informovanost obyvatelstva, zainteresované veřejnosti i orgánů veřejné správy a zákonodárných institucí ČR a Polska.

Eva Kijonková, mluvčí projektu SUWAT: "Velice pozitivní je, že na základě radiometrického šetření nebylo v povrchových vodách prokázáno navýšení obsahu přirozených radionuklidů ani produktů jejich rozpadu, které by bylo způsobené důlními vodami. Vědce také potěšil fakt, že nebylo prokázáno překročení limitů u polycyklických aromatických uhlovodíků. Jejich koncentrace se u vypouštěné důlní vody pohybovaly pod mezí detekce."

Vzhledem k tomu, že vliv důlních vod je společným problémem Čechů a Poláků v Hornoslezské pánvi, vytvořili odborníci během výzkumného projektu také jednotný metodický postup, jak všechny zmíněné vlivy a okolnosti dále sledovat. Výsledky monitoringu a analýz nyní předají orgánům odpovědným za kvalitu životního prostředí na obou stranách česko-polské hranice. Ty pak mohou doporučit i úpravu legislativy.

Nahlásit chybu


K tématu

V řece Odře uhynuly ryby, hasiči postavili nornou stěnu

26. července 2023 15:22 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Čeští a polští vodohospodáři řeší úhyn ryb v řece Odře. K tomu mělo dojít na české straně toku.

Za úhyn ryb v řece Odře může nedostatek kyslíku ve vodě, potvrdila inspekce

4. srpna 2023 11:35 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Příčinou úhynu ryb v řece Odře, ke kterému došlo v minulém týdnu, byl nedostatek kyslíku ve vodním toku v důsledku extrémních hydrometeorologických podmínek. Tak zní závěr šetření České inspekce životního prostředí, která se celou událostí zabývala. K výsledku se došlo díky laboratorním rozborům, analýze i prošetření události experty z několika institucí.

V Odře uhynula více než tuna ryb, čeká se na výsledky rozborů

28. července 2023 10:24 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na české i polské straně byla z řeky Odry vysbírána více než jedna tuna mrtvých ryb. Vše zatím nasvědčuje, že úhyn způsobilo zhoršení kvality vody vlivem počasí.


V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Dnes 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Dnes 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

AZ Havířov bojuje ve finále o postup do 1. ligy, fanoušci jsou nadšení

Klubu i fanouškům se splnil sen. AZ bojuje ve finále o postup do první ligy. Stav po druhém zápase je 1:1. Tým nyní čekají dva zápasy v Chomutově.

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

Dnes 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

Dnes 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Odboráři z Liberty: přicházejí jen špatné signály

Situace v ostravské huti Liberty je stále složitá. Výroba byla utlumena, už zhruba 1000 zaměstnanců společnost opustilo, ostatní nepracují a dostávají 70 procent platu. MS kraj velmi stojí o to, aby se kritická situace, která vznikla mimo jiné i neschopností Liberty platit za energie, co nejdříve vyřešila.

Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Koloběžkář bez přilby skončil po nehodě u Třince v ohrožení života v nemocnici

17. dubna 2024 20:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala ve středu ráno u vážně zraněného koloběžkáře v třinecké místní části Oldřichovice. Lékař ho musel kvůli vážným zraněním uvést do umělého spánku a v ohrožení života ho vrtulník přepravil do nemocnice.

Vědci potvrdili, že důlní vody pomalu kontaminují solí řeky Ostravici, Odru i Olši
Vydáno 27. dubna 2021 19:42, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Čeští a polští vědci dva roky zkoumali vliv znečištěných důlních vod na kvalitu vody v oblastech s hornickou činností. Výsledkem je zjištění, že se do Ostravice, Odry a Olše postupně dostávají anorganické soli a v minimálním množství také kovy. Především baryum a stroncium.

FOTO: Eva Kijonková

Na výzkumu znečištění řek pracovali vědci z ostravské Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava a Hlavního institutu hornictví Katovice.

Václav Dombek, šéf projektu z VŠB-TUO: "V místech s vyústěním důlní vody do řek Ostravice, Odra a Olše jsme prokázali významný výskyt pouze anorganických solí. V případě kovů, například barya a stroncia, a ostatních sledovaných parametrů nejsou jejich koncentrace nijak alarmující. Ačkoli to tak na první pohled může vypadat, situace není nikterak zlá."

Baryum je jedovatý kov. Stroncium se v přírodě, a tedy i v důlních vodách, vyskytuje ve formě, která není toxická."

Václav Dombek, šéf projektu z VŠB-TUO: "Říční toky jsou baryem a stronciem znečištěné jen v nejbližším okolí vyústění důlních vod. Týká se to zejména řeky Ostravice, kde jsme sledovali výtok z Vodní jámy Jeremenko. Pro laiky to znamená, že povrchové toky jen o něco dále od vyústění důlních vod nejsou těmito kovy znečištěny nad povolený rámec."

Podle odborníků dochází k několikanásobnému překročení přípustného průměrného ročního znečištění povrchových vod chloridy. Řeky se tak více zasolují.

Václav Dombek, šéf projektu SUWAT z VŠB-TUO: "Důlní voda má významný podíl na znečištění vody ve svém blízkém okolí chloridy prakticky na všech odběrových místech. Je to patrné jak na české, tak i na polské straně. Níže po toku dochází u chloridů k naředění, což pro kvalitu vody znamená, že dále po proudu řek toto zasolení způsobené důlními vodami již nepředstavuje pro obyvatelstvo ani vodní faunu žádné nebezpečí."

Výstupem z výzkumu je také vytvoření „databáze“ nových poznatků využitelných pro informační systémy o životním prostředí, pro další monitoring a aktualizaci dat, pro informovanost obyvatelstva, zainteresované veřejnosti i orgánů veřejné správy a zákonodárných institucí ČR a Polska.

Eva Kijonková, mluvčí projektu SUWAT: "Velice pozitivní je, že na základě radiometrického šetření nebylo v povrchových vodách prokázáno navýšení obsahu přirozených radionuklidů ani produktů jejich rozpadu, které by bylo způsobené důlními vodami. Vědce také potěšil fakt, že nebylo prokázáno překročení limitů u polycyklických aromatických uhlovodíků. Jejich koncentrace se u vypouštěné důlní vody pohybovaly pod mezí detekce."

Vzhledem k tomu, že vliv důlních vod je společným problémem Čechů a Poláků v Hornoslezské pánvi, vytvořili odborníci během výzkumného projektu také jednotný metodický postup, jak všechny zmíněné vlivy a okolnosti dále sledovat. Výsledky monitoringu a analýz nyní předají orgánům odpovědným za kvalitu životního prostředí na obou stranách česko-polské hranice. Ty pak mohou doporučit i úpravu legislativy.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000025205/vedci-potvrdili-ze-dulni-vody-pomalu-kontaminuji-soli-reky-ostravici-odru-i-olsi