Lidé víc žádají testy protilátek proti covidu, mají argument proti očkování

  8:44
Rapidní nárůst zájmu o testy na protilátky proti covidu-19 zaznamenaly v uplynulých týdnech laboratoře v Plzeňském kraji. Zvýšená poptávka je dána i tím, že někteří lidé berou výši protilátek jako argument, proč neabsolvovat očkování proti covidu.

Vakcína proti onemocnění covid-19 ve Fakultní nemocnici v Plzni (7. 1. 2021) | foto: Petr Eret, MF DNES

Podle odborníků vynechat očkování není dobrá volba.

„Udává se, že protilátky po prodělané infekci poskytují menší ochranu než protilátky vzniklé po očkování. Z tohoto důvodu bych zbytečné a neopodstatněné odkládání očkování nikomu nedoporučoval,“ uvedl náměstek pro vědu a výzkum plzeňské fakultní nemocnice a primář jejího oddělení imunochemické diagnostiky Ondřej Topolčan.

Ve fakultní nemocnici se zájem o zjištění protilátek zvedl třikrát. Zatímco loni o ně projevilo zájem 300 samoplátců, letos už to bylo 950 lidí. V roce 2020 byla hlavní motivací snaha zjistit, zda prodělali nebo se setkali s covidovou infekcí a mají protilátky proti covidu. 

„V letošním roce si lidé především kontrolují hladinu protilátek před očkováním a podle její výše se pak rozhodují, zda se naočkují či nikoliv,“ popsal Topolčan.

Jan Šlajs, ředitel EUC Kliniky Plzeň sdělil, že nechat se očkovat je odbornými společnostmi doporučováno i po prodělaném onemocnění. „Hladina protilátek může být vodítkem k rozhodnutí, zda se nechat naočkovat hned, nebo měsíc či dva vyčkat,“ sdělil ředitel EUC kliniky Plzeň, která letos provedla téměř tisícovku testů na protilátky IgG proti covidu. „Vždy bychom doporučovali konkrétní výsledek konzultovat s lékařem,“ dodal Šlajs.

Topolčan sdělil, že u očkovaných osob potvrdily laboratoře fakultní nemocnice pozitivitu protilátek ve více než 97 procentech, pouze ojediněle byly zaznamenány nízké hladiny protilátek.

Očkování ochrání účinněji než prodělání covidu

Výsledky očkování chválí i primářka Oddělení klinické biochemie Stodské nemocnice Radka Fuchsová. „Očkování ochrání pravděpodobně účinněji než prodělání covidu. Vycházíme totiž z hladin protilátek, které jsou po očkování násobně vyšší než po normálním průběhu nemoci,“ sdělila Fuchsová.

Poznamenala, že očkování je kromě úzké rizikové skupiny doporučeno všem, tedy i těm, kteří už covid prodělali. „Stanovila se tříměsíční lhůta po prodělaném covidu, po které je doporučeno očkování. Část lékařů ji dodržuje, ale část lékařů naočkuje zájemce i dříve,“ upozornila. „Neexistuje ale hladina protilátek, při které můžeme říci, jste v bezpečí. Můžeme pouze říci, že nejvyšší možnou hladinu protilátek většina naočkovaných získá po dvou dávkách vakcíny,“ sdělila Fuchsová.

Přiblížila, že po první dávce vakcín Pfizer, Moderna i Astra Zeneca mají očkovaní hladinu protilátek jako po prodělání středně těžkého covidu, po přeočkování druhou dávkou Pfizeru a Moderny hladina protilátek prudce naroste zhruba na desetinásobek. Zatím nejsou zkušenosti s hladinami protilátek po druhé dávce pouze u vakcíny Astra Zeneca, protože se aplikuje po třech měsících a všichni očkovaní v Plzeňském kraji tedy mají za sebou jen první dávku. Druhou dávkou Astry se v kraji začne očkovat v květnu.

Podle Topolčana je ale jisté, že i přes doložené pozitivní výsledky očkování se lékaři ve fakultní nemocnici stále setkávají s nápadem vynechat očkování kvůli protilátkám. „O to více mne překvapuje, že i některé laboratoře nabízejí vyšetření protilátek za účelem ujištění, zda je potřeba se nechat naočkovat, či nikoli,“ sdělil.