Život se psím kámošem drobného vzrůstu má svá specifika

Jaro a léto jsou ideální období pro pořízení štěněte. Pokud také plánujete svou „smečku“ rozšířit o psího parťáka, nejprve pečlivě zvažte, jaký chlupáč se nejlépe hodí právě k vám. Bydlíte v menším bytě bez zahrady a na dlouhé procházky vás dvakrát neužije? Rádi byste společníka, kterého můžete brát s sebou do práce nebo na oběd s kamarádkou? V tom případě si budete náramně rozumět s plemeny drobného vzrůstu. Ovšem aby s vámi zvládly držet krok, musíte jim věrnost oplácet náležitou péčí. Jak se o malé psy starat? Máme pro vás několik tipů.

Respektujte jejich specifické potřeby

Respektujte jejich specifické potřeby

Ať už si domů přivedete toy (do 3 kg váhy) nebo mini (do 10 kg) plemeno, musíte vzít v potaz jeho charakteristické potřeby. Tou první je ochrana organismu. Když se tito psíci zrovna nenesou ve vašem náručí, musí běhat po svých v přízemní vrstvě plné prachu a dalších škodlivin. Vypořádat se se všemi nástrahami okolí je stojí spousty energie a stresu, špína navíc ohrožuje jejich zdraví. „Organismus malých psů pracuje naplno, aby se ubránil nečistotám z okolního prostředí, je proto zbytečné ho navíc zatěžovat krmivem s obsahem obilovin, po kterých pejsek může tloustnout. Ideální jsou tedy krmiva bezobilná,” radí Martin Kváš, odborník značky Brit na výživu a výcvik psů.

V boji proti škodlivinám přízemní vrstvy je nejlepším pomocníkem dobrá imunita. Tu podpoříte, zaměříte-li se na střeva a zdraví jejich mikroflóry. Zdravotní stav trávicího traktu se projevuje na stavu kůže, která musí být v pořádku, aby mohla účinně bránit tělíčko psa proti vlivům vnějšího prostředí. „ Abyste podpořili rovnováhu střevní mikroflóry, sahejte po psích dobrotách, které obsahují probiotika, jsou kvalitní a lehce stravitelná. Do této kategorie spadá například řada granulí a kapsiček Brit Care Mini, která je malým plemenům šitá na míru. Toto krmivo navíc obsahuje řadu dalších nástrojů na podporu imunity, například rakytník,” uvádí Martin Kváš.

Malý psíci jsou také více náchylní na problémy se zoubky a často se potýkají s paradontózou či záněty dásní. Je proto důležité o chrup pravidelně pečovat, a to i prostřednictvím krmiva. „Mezi velmi účinné nástroje na ochranu zoubků malých psů patří například šalvěj, hřebíček nebo rakytník. Vybírejte pro svého pejska takové krmivo, které tyto bylinky obsahuje a pokrývá tak specifické potřeby drobných plemen,” radí Martin Kváš.

Rozmazlujte, ale s mírou

Psíci malých plemen bývají velcí gurmáni. A protože je mnohdy vnímáme jako rovnocenné parťáky, kteří jsou všude s námi, máme tendenci jim dopřávat podobné dobroty, jako dopřáváme sami sobě. Lidské jídlo však nedělá psím bříškům dobře, a kromě obezity jim může způsobit také řadu zdravotních problémů.

„Pokud chcete svému čtyřnohému příteli dopřát zpestření jídelníčku, sáhněte po dobrotě určené speciálně pro jeho bříško. Snažte se volit takové pochoutky, které splňují výše uvedené požadavky na výživu malých plemen.” říká Martin Kváš. A dodává: „Při krmení ovšem pozor! Obzvláště u starých pejsků a malých plemen těšících se velké pozornosti páníčka může docházet k manipulaci ze strany zvířete. Při servírování kapsiček proto dbejte na to, aby je pes chápal jako zpestření, o kterém rozhodujete vy. Pokud si váš chlupatý parťák začne odmítáním potravy vynucovat obměny jídelníčku, dejte mu jasně najevo, že tudy cesta nevede.”

Nezapomeňte na výcvik

Malý pejsek není roztomilá plyšová hračka, ale temperamentní společník. Neopomíjejte proto výchovu a naučte ho alespoň základním povelům. Osvědčeným postupem při výcviku je poté tzv. pozitivní motivace, díky které se pes učí přirozenou cestou bez křiku a trestů. S použitím této výcvikové metody se trénink pro psa stává zábavou a dochází k posílení jeho vztahu s pánem. A vězte, že schopnost reagovat na zadané povely v budoucnu mnohokrát oceníte – usnadní vám totiž společné soužití.




Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky