Obhájce amerického expolicisty Chauvina tvrdí, že soud byl nespravedlivý. Chce nový proces

Obhájce bývalého amerického policisty Dereka Chauvina v úterý požádal soud v Minneapolisu o nový proces pro svého klienta. Učinil tak zhruba dva týdny poté, co porota Chauvina shledala vinným z vraždy a zabití George Floyda. Obhájce expolicisty Eric Nelson podal u soudu několik návrhů s žádostí o nový proces, ve kterých uvedl, že dosavadní soud s jeho klientem nebyl spravedlivý, uvedla agentura Reuters.

Podle Nelsona se porota a prokuratura dopustily pochybení, během procesu došlo k nesprávnému právnímu posouzení a verdikt padl v rozporu se zákonem, píše Reuters. Nelson rovněž mimo jiné uvedl, že soudce podle něj porušil Chauvinovo právo na spravedlivý proces tím, že zamítl jeho žádost o přesunutí soudu na jiné místo, podotkla agentura AP.

Nelson během procesu opakovaně žádal soud o přesunutí případu z Minneapolisu kvůli tamní vypjaté atmosféře, v níž podle něj nemohli porotci dojít k nezaujatému rozhodnutí.

„Porota se dopustila pochybení, cítila se ohrožena nebo zastrašována, během (soudního) řízení pociťovala tlak založený na rase, a/nebo nedodržela instrukce během rozhodování,“ uvedl Nelson podle webu televize ABC News v žádosti.

Události: Expolicista je vinen z vraždy George Floyda (zdroj: ČT24)

Dvanáctičlenná porota shledala v dubnu pětačtyřicetiletého Chauvina vinným ve všech třech bodech obžaloby – ze dvou různě vážných obvinění z vraždy a také ze zabití. Výši trestu má soud vynést později, Chauvinovi hrozí desítky let vězení.

Proces s bývalým policistou města Minneapolis byl jedním z nejostřeji sledovaných soudů ve Spojených státech za poslední desetiletí. George Floyd zemřel loni v květnu poté, co se jej snažila v Minneapolisu zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělanou bankovkou.

Chauvin 46letému muži několik minut tlačil kolenem na krk a když na místo policejního zásahu dorazili záchranáři, Floydovi už podle všeho nebylo pomoci. Zemřel později v blízké nemocnici. Video Chauvinova zákroku proti neozbrojenému Floydovi vyvolalo obrovské protesty proti rasismu a policejnímu násilí v USA i jinde ve světě.