Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Loučce se narodil odvážný pilot a zakladatel letectva Lev Melč

Nový Jičín |

Odvážný pilot a hrdina z legií, to byl Robert Lev Melč, rodák z Loučky. Výrazně se podílel na vzniku československého vojenského letectva. Narodil se před 130 lety.

Na okraji Loučky nese jedna z ulic označení R. Melče. Jen málokdo z Novojičínských ale asi tuší, po kom je vlastně pojmenovaná.

Jan Číp, kurátor Muzea Novojičínska: “Robert Lev Melč byl letec, zakladatel našeho vojenského letectva, který se narodil právě před 130 lety v Loučce.”

Na svět přišel v tzv. Meltschově mlýně 11. května 1891, který stával v sousedství dnešní restaurace Koruny, opuštěn jako zřícenina byl v roce 1955. Absolvoval obecnou školu v Loučce, v Žilině, později v Novém Jičíně a poté německou průmyslovku v Brně. V roce 1912 byl odveden. Nejprve sloužil u dělostřelectva, na vlastní žádost ale přešel k letectvu. Prodělal výcvik v leteckém středisku u Vídně.

Jan Číp, kurátor Muzea Novojičínska: “Za první světové války byl nasazen na východní frontě. Létal průzkumné lety nad ruskými pozicemi. Později zajišťoval spojení pevnosti Přemyšl s velitelstvím v Krakově. Když padla 22. března 1915 pevnost Přemyšl, on tam zrovna přiletěl, tak padl do ruského zajetí.”

V roce 1916 vstoupil do ruských legií, absolvoval poddůstojnickou a důstojnickou školu. Vedení Československého armádního sboru pak v roce 1918 usoudilo, že potřebuje letectvo. Důležitou roli při tom sehrál právě Robert Meltsch, který se mezi tím stihl oženit a přestoupil na pravoslavnou víru. S menším leteckým oddílem působil na Povolžské frontě.

Jan Číp, kurátor Muzea Novojičínska: “Celkem tam nalétal přes 36 bojových letů v trvání asi 80 hodin. Byl známý tím, že dokázal létat i v noci, což při tehdejším přístrojovém vybavení letounů byl zcela mimořádný výkon. Později byl jmenován hlavním referentem pro vzduchoplavbu při štábu československých vojsk na Rusi.”

V roce 1919 zahájil činnost letecké školy v Omsku, kde působil jako velitel. Cvičil piloty a vypracoval první koncepci československého vojenského letectva. Výcvikové středisko bylo později přesunuto směrem k Vladivostoku a v roce 1920 bylo evakuováno do Československa. Domů se, tehdy dostal už major Meltsch, a byl jmenován vysokým důstojníkem na generálním štábu.

Jan Číp, kurátor Muzea Novojičínska: “Ale pro zhoršující se zdravotní stav, a protože nebyl stvořen pro byrokratické záležitosti, tak odchází z armády a stává se soukromým podnikatelem. V roce 1924 požádal o změnu příjmení a jména. Z Roberta Meltsche, psáno německy, se stává Lev Meč. Zemřel na chronickou tuberkulózu 20. listopadu 1934.”

Armáda mu uspořádala vojenský pohřeb se všemi poctami, jeho tělo vezli Prahou na trupu letadla. V Národním technickém muzeu je dodnes vystaven jeden letoun, který pochází právě z omské školy.

Nahlásit chybu


K tématu

Loučka oslavila 700 let od první písemné zmínky

20. června 2023 12:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Loučka oslavila významné výročí související s jejím založením - připomíná si 700 let, které uplynuly od první písemné zmínky o této obci. Letošní Den Loučky se tak konal ve větším duchu a v novém pojetí.

Čajový akrobat si pořídil stan a zabydlel se v Novém Jičíně

11. července 2023 12:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Akrobat Michal Mudrák tráví většinu roku na cestách po České republice i v zahraničí. Když sezona skončí, vrací se domů, což je pro něj nyní do Nového Jičína. Nedávno se zdejšímu publiku předvedl v rámci Dne Loučky.

Část Nového Jičína oslavila 700 let

21. června 2023 9:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská Loučka oslavila významné výročí, připomněla si 700 let, které uplynuly od první písemné zmínky o této obci. Dnes je to největší místní část Nového Jičína.


Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města. Špičkoví kuchaři pomáhají v jídelnách

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Fotografie ze života Ostravy jsou nově k vidění ve Slezskoostravské galerii

Více než 100 černobílých reportážních fotografií z Ostravy si mohou nově prohlédnout návštěvníci Slezskoostravské galerie. Jejich autorem je významný a oceňovaný ostravský fotograf a rodák Jiří Kudělka, který své dílo vystavoval na mnoha místech v Česku i v Evropě.

Slezskoostravský korfbalový tým bojuje v baráži o účast v extralize

Slezskoostravské korfbalové družstvo KK Sokol Koblov bojovalo v neděli o účast v extralize. V prvním kole baráže se hráči setkali s prvoligovými nováčky z Prievidzy a ostřílenými několikanásobnými mistry extraligy – Českými Budějovicemi.

Městská policie v Havířově má nový moderní komisariát

23. dubna 2024 20:14 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Veškeré práce na rekonstrukci budovy v Kubelíkově ulici v Havířově jsou hotovy. Stavba prošla kolaudací a městská policie tak může spustit provoz nového komisariátu. Práce vyšly radnici na 44 milionů korun.

Středisko volného času Juventus hostilo nejlepší modeláře z celé ČR

23. dubna 2024 16:26 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Teď nás čeká malé ohlédnutí. Podíváme se na letošní 40. ročník soutěžní výstavy modelářů. Ukážeme vám do detailů nejpropracovanějších modely a podíváme se i na práci rozhodčích.

Radnice v rámci akce Brány památek dokořán ukázala svou historii i moderní prostory

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

Děti vyrábějí loga a erby městské části Hrabůvka v rámci oslav 100 let Velké Ostravy

23. dubna 2024 16:25 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Minulý týden patřil Hrabůvce.

Děti ve Vítkovicích si budou hrát na novém hygienickém písku

Písek v pískovištích může být zdrojem závažných onemocnění. Radnice v Ostravě-Vítkovicích proto každoročně písek obměňuje. Použitý písek nekončí na skládce, ale je dál využíván např. při opravě chodníků.

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

22. dubna 2024 20:30 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Novojičínská radnice se otevřela jako historická památka

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska - v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Den Země v muzeu provedl děti temným životem v podzemí

Typickou dubnovou akcí v Muzeu Novojičínska je Den Země. Ten zde ovšem letos pojali velmi netradičně a návštěvníkům zprostředkovali život pod zemí.

Města podpořila novinku společnou jízdou zástupců radnic

Zahájení provozu sdílených kol podpořili zástupci novojičínské a kopřivnické radnice společnou cyklojízdou. Ta startovala na Masarykově náměstí a zhruba za 50 minut končila před městským úřadem v Kopřivnici.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

22. dubna 2024 17:45 | Studénka | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

Vize tělocvičny Tyršovy školy už má reálné obrysy, stát by mohla do čtyř let

Absenci kvalitní tělocvičny se základní škola na Tyršově ulici snaží řešit asi dvacet let. Nyní rada města její požadavek posvětila, schválila studii nového školního sportoviště, to by mohlo stát do čtyř let.

Bleší trh lidé vítali, zbavili se oblečení i gramodesek. Jiní si je spokojení odnesli domů

Obliba bleších trhů mezi nakupujícím i prodejci roste. V Novém Jičíně se původně jednodenní akce konaná v uzavřeném prostoru rozšířila na dva dny, a uskutečnila se na Masarykově náměstí.

V Loučce se narodil odvážný pilot a zakladatel letectva Lev Melč
Vydáno 10. května 2021 11:22, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Odvážný pilot a hrdina z legií, to byl Robert Lev Melč, rodák z Loučky. Výrazně se podílel na vzniku československého vojenského letectva. Narodil se před 130 lety.

Na okraji Loučky nese jedna z ulic označení R. Melče. Jen málokdo z Novojičínských ale asi tuší, po kom je vlastně pojmenovaná.

Jan Číp, kurátor Muzea Novojičínska: “Robert Lev Melč byl letec, zakladatel našeho vojenského letectva, který se narodil právě před 130 lety v Loučce.”

Na svět přišel v tzv. Meltschově mlýně 11. května 1891, který stával v sousedství dnešní restaurace Koruny, opuštěn jako zřícenina byl v roce 1955. Absolvoval obecnou školu v Loučce, v Žilině, později v Novém Jičíně a poté německou průmyslovku v Brně. V roce 1912 byl odveden. Nejprve sloužil u dělostřelectva, na vlastní žádost ale přešel k letectvu. Prodělal výcvik v leteckém středisku u Vídně.

Jan Číp, kurátor Muzea Novojičínska: “Za první světové války byl nasazen na východní frontě. Létal průzkumné lety nad ruskými pozicemi. Později zajišťoval spojení pevnosti Přemyšl s velitelstvím v Krakově. Když padla 22. března 1915 pevnost Přemyšl, on tam zrovna přiletěl, tak padl do ruského zajetí.”

V roce 1916 vstoupil do ruských legií, absolvoval poddůstojnickou a důstojnickou školu. Vedení Československého armádního sboru pak v roce 1918 usoudilo, že potřebuje letectvo. Důležitou roli při tom sehrál právě Robert Meltsch, který se mezi tím stihl oženit a přestoupil na pravoslavnou víru. S menším leteckým oddílem působil na Povolžské frontě.

Jan Číp, kurátor Muzea Novojičínska: “Celkem tam nalétal přes 36 bojových letů v trvání asi 80 hodin. Byl známý tím, že dokázal létat i v noci, což při tehdejším přístrojovém vybavení letounů byl zcela mimořádný výkon. Později byl jmenován hlavním referentem pro vzduchoplavbu při štábu československých vojsk na Rusi.”

V roce 1919 zahájil činnost letecké školy v Omsku, kde působil jako velitel. Cvičil piloty a vypracoval první koncepci československého vojenského letectva. Výcvikové středisko bylo později přesunuto směrem k Vladivostoku a v roce 1920 bylo evakuováno do Československa. Domů se, tehdy dostal už major Meltsch, a byl jmenován vysokým důstojníkem na generálním štábu.

Jan Číp, kurátor Muzea Novojičínska: “Ale pro zhoršující se zdravotní stav, a protože nebyl stvořen pro byrokratické záležitosti, tak odchází z armády a stává se soukromým podnikatelem. V roce 1924 požádal o změnu příjmení a jména. Z Roberta Meltsche, psáno německy, se stává Lev Meč. Zemřel na chronickou tuberkulózu 20. listopadu 1934.”

Armáda mu uspořádala vojenský pohřeb se všemi poctami, jeho tělo vezli Prahou na trupu letadla. V Národním technickém muzeu je dodnes vystaven jeden letoun, který pochází právě z omské školy.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000025417/v-loucce-se-narodil-odvazny-pilot-a-zakladatel-letectva-lev-melc