Pranostiky dnes musíme brát s rezervou, ale na Medarda bych věřil, směje se meteorolog Michal Žák

14. květen 2021

„Je pravda, že ledoví muži dnes už příliš neplatí. Pranostiky se hodně změnily,“ vysvětluje meteorolog v Blízkých setkáních na Dvojce. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas. Pořadu můžete dát právě teď svůj hlas v anketě Podcast roku. 

„S ledovými muži je to ošemetné. Jejich platnost skončila již v průběhu minulého století. Studený vzduch a mrazíky se stále vyskytují, ale přicházejí dříve,“ vysvětluje meteorolog Michal Žák. Velmi často se jich mohou zahrádkáři a zemědělci dočkat již koncem dubna. „Což souvisí s celkovou změnou klimatu. Jejich riziko není menší, naopak roste, protože se posouvá vegetační sezóna,“ doplňuje v rozhovoru.

Dnes už pranostiky musíme brát trochu s rezervou. Naopak pranostice Medardova kápě můžeme věřit docela dobře i dnes,“ tvrdí meteorolog.

Příroda se umí přizpůsobit

Příroda se změnám a výkyvům počasí umí přizpůsobit. Občas to ale nevychytá a dopady jsou dramatické i pro ni, nejen pro člověka. Pokud si nechceme nechat zničit úrodu, musíme se snažit dobře vybrat lokalitu pro pěstování,“ dodává meteorolog Michal Žák.

Změnilo se počasí v průběhu pandemie? Jaké je letošní jaro ve srovnání s loňským? Co je šotoušství?

autoři: Tereza Kostková , mis
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.