Medaile visí ve vzduchu. Suverénní Seemanová ovládla i semifinále dvoustovky

Budapešť/Praha
Aktualizováno

Barbora Seemanová si na evropský šampionát v plavání přivezla formu jako hrom. Po trojím vylepšení českého rekordu a osmém místě na kraulařské padesátce česká závodnice ve středu v Budapešti suverénně vyhrála rozplavby i semifinále závodu na 200 m a ve čtvrtek v 19.02 půjde na své nejoblíbenější trati do boje o medaili!

Plavkyně Barbora Seemanová postoupila na mistrovství Evropy v Budapešti nejrychlejším časem do finále na 200 metrů volný způsob.

Fotogalerie

Jednadvacetiletá závodnice v rozplavbě dokázala zkušeně pošetřit síly a v semifinále už mohla zapnout naplno. Většinu závodu byla v čele a na závěrečné padesátce pak vyškolila matadorku Pellegriniovou, která otáčela jako první na poslední obrátce. Dohmatem v čase 1:57,20 min. Seemanová zaostala o 24 setin za svým maximem.

„Chtěla jsem být první, nebo druhá, abych měla jistý postup. Cíl ale byl, abych se ve vodě cítila fajn, pocit byl důležitější než čas. A stejné to bude i ve finále. Dobré je, že budu v prostřední dráze a budu mít ideální přehled o soupeřkách," poznamenala česká naděje pro Radiožurnál.

Na padesátimetrové trati šla Seemanová do finále osmým časem a v boji se zkušenými sprinterkami ji zahřál především český rekord. Ve čtvrtek se však svěřenkyně trenérky Petry Škábové postaví na startovní blok v dosud nepoznané roli jako jedna z papírových favoritek. "Myslím, že v přípravě na další finálový den nemusíme mnoho měnit. Bára se umí perfektně zkoncentrovat a spolu řešíme jen detaily," řekla Sport.cz Škábová.

Čeští plavci čekají na medaili z dlouhého bazénu od roku 2012, kdy na památném ME v maďarském Debrecínu získaly zlato Petra Weber ještě pod dívčím jménem Chocová (50 m prsa) a bronz Simona Kubová rovněž pod rodným příjmením Baumrtová (100 m znak) s Barborou Závadovou (400 m polohový závod).

Češi jako náhradníci

Těsně za postupovou osmičkou zůstali v semifinále stovky znak Jan Čejka s Tomášem Frantou. Čejka finišoval devátý v novém českém rekordu 54,02 s a od finále jej dělilo 34 setin. Franta obsadil časem 54,21 desátou příčku a oba čeští plavci tak před dnešním bojem o medaile plní roli případných náhradníků.

„Škoda, že to nebylo pod 54 sekund. Ale jelo se mi pěkně, stlačil jsem zase osobák a od áčkového limitu na olympiádu mě dělí jen dvě desetiny, což je super," říkal po závodu smířeně Čejka.

Kolesnikov triumfoval i vyhořel

O další titul z Budapešti se na stovce překvapivě nebude rvát znakařský démon Kliment Kolesnikov. Ruský plavec si po úterním triumfu na 50 m znak ozdobeném světovým rekordem těsně před semifinále doplaval pro druhé zlato v rekordu šampionátu 47,37 na kraulařské stovce, vítězství na královské trati mu ale vzalo síly a v boji o další finále skončil poslední.

Týden po dvou zlatých medailích v „dálkařských" závodech na 5 a 10 km v jezeře Lupa, se rval o triumf na své oblíbené patnáctistovce Gregorio Paltrinieri. Legendární Ital, který bral v budapešťské Duna areně na stejné distanci světové zlato v roce 2017, ale tentokrát nestačil na svého ukrajinského soka Romančuka a s odstupem tří sekund skončil druhý.

Mistrovství Evropy v plavání v Budapešti
Finále:
Muži:
100 m v. zp.:
1. Kolesnikov (Rus.) 47,37
2. Miressi (It.) 47,45
3. Minakov (Rus.) 47,74