Kvůli adopci psychiatr zkusil ženě vyvolat předčasný porod, dostal podmínku

  14:44
Za pokus o těžké ublížení na zdraví potrestal Krajský soud v Plzni psychiatra z Tachovska podmínkou. Soud schválil dohodou o vině a trestu, kterou lékař uzavřel se státní zástupkyní. Obžalovaný podal těhotné ženě oxytocin na vyvolání předčasného porodu. Poté ji nechal převézt do nemocnice a požadoval, aby jí lékaři udělali císařský řez. Chtěl si tak pojistit, že matka necouvne z dohodnuté adopce.

Psychiatr Jan Freml u Krajského soudu v Plzni | foto: Petr Eret, MF DNES

„Při plném vědomí prohlašuji, že přijímám vinu. Jsem vinen ze spáchání skutku popsaného v obžalobě. Souhlasím i s jeho právní kvalifikací ,“ prohlásil dnes u soudu osmašedesátiletý Jan Freml. 

Soud poté přijal dohodu mezi obžalovaným a státní zástupkyní.  

Ta navrhla pro lékaře podmíněný tříletý trest se zkušební dobou na pět let. S jeho výší souhlasil i soud.  

„Jsem si vědoma, že obžalovaný je ohrožen sazbou pět až dvanáct let. Jeho jednání zůstalo ve stadiu pokusu, což umožňuje výrazné snížení trestu. Je nutné zohlednit věk obžalovaného, jeho zdravotní stav, stále je živitelem několika nezletilých dětí. Pokud bych navrhovala nepodmíněný trest, jeho rodinu bych dostala do nepříliš pěkné situace,“ uvedla státní zástupkyně. Rozsudek je pravomocný. 

Dávka oxytocinu porod nevyvolala

Lékař z Tachovska se u tehdy jednadvacetileté ženy v 35. týdnu těhotenství snažil vyvolat předčasný porod tím, že jí doma aplikoval injekci s lékem oxytocin.

Poté zavolal záchrannou službu a oba odjeli do Stodské nemocnice, kde muž požadoval, aby lékaři udělali rodičce císařský řez. Ti tento zákrok odmítli s tím, že žena neměla kontrakce. Podaná dávka oxytocinu totiž předčasný porod nevyvolala.

Navíc dítě narozené v 35. týdnu je podle primáře gynekologicko-porodnického oddělení Stodské nemocnice Jakuba Macha nezralé, takže by muselo do inkubátoru.

Ženu chtěli ve Stodě hospitalizovat, ona ale podepsala revers a společně s Fremlem zamířila do Fakultní nemocnice v Plzni. Ani zde dvojice s žádostí o císařský řez nepochodila.

Úspěšní byli až v plzeňské porodnici U Mulačů. K dohodnuté adopci ale nakonec nedošlo. Když matka dítě viděla, nechala si ho.

Manželé nabízeli pomoc lidem v nouzi

Podle státní zástupkyně Věry Brázdové mohla aplikace oxytocinu způsobit odloučení placenty a následné silné krvácení. „Když se oddělí třetina placenty, máme tři minuty, jinak dítě zemře,“ sdělil lékař Mach.

Ten uvedl i to, že k vyvolání porodu lékaři používají lék prostaglandin, oxytocin slouží k zesílení kontrakcí.

Obžalovaný psychiatr u soudu loni v lednu tvrdil, že je nevinný a ničeho protizákonného se nedopustil. Naznačil, že vyšetřování probíhalo ve prospěch rodičky. Ženě prý oxytocin neaplikoval.

To ve své výpovědi odmítl primář ze Stodu, který uvedl, že psychiatr v nemocnici řekl, že látku těhotné aplikoval. Údajně proto, aby rodička neměla laktační psychózu a kvůli psychické poruše.

Psychiatrovo vysvětlení ale Jakub Mach považuje za nesmyslné, protože laktační psychóza propuká až po porodu. „Proč ji tedy léčit předem, když se objevit vůbec nemusí?“ podotkl.

Těhotná žena z Ostravska odepsala na inzerát manželů Fremlových, kteří nabízeli pomoc lidem v nouzi a psali, že jsou schopní přijmout i nenarozené dítě. Mladá žena měla sedmiměsíční dceru, když zjistila, že je znovu těhotná. Podle Fremla byla ve špatné finanční situaci a rozhodla se proto, že dítě někomu předá do péče.

Freml jí vysvětlil, že jednání přes sociální odbor bývají zdlouhavá, proto jí nabídl, že otcovství vezme na sebe. To pár na matrice v Ostravě také stvrdil. Zpočátku si jen psali, později žena k Fremlovým jezdila na návštěvy.

„Jezdila k nám i se svým partnerem, otcem první dcery i druhého dítěte. Přemluvila nás, abychom to dítě přijali a adoptovali ho. Vytáhla z nás peníze a ještě nás okradla. Takto se nám odvděčila za naši pomoc. Je to těžká psychopatka s kriminální minulostí,“ řekl obžalovaný lékař.

„Bolely mě záda a ledviny od zánětu. V té době začali manželé (Fremlovi) mluvit o tom, abych porodila co nejdřív. Vymýšleli způsoby, jak to udělat. Přivezli ty injekce, že je to na vyvolání porodu, a já s tím souhlasila,“ řekla v přípravném řízení mladá matka.

Oxytocin jako hormon štěstí

To, že psychiatr vystavil lékařský předpis na oxytocin, vysvětloval tak, že ho po něm chtěla jiná klientka jeho soukromé ambulance. Té nakonec lék aplikoval jako hormon štěstí.

„V zahraničí je oxytocin používán řadu let psychicky nemocnými jako antidepresivum, v Česku to není zvykem,“ sdělil Freml.

Policie začala případ vyšetřovat poté, co se v roce 2017 ve Stodské nemocnici podobný případ objevil podruhé. První se na jaře týkal ženy z Loun a také šlo o adopci dítěte do rodiny manželů Fremlových po porodu císařským řezem.

Psychiatr žije na Tachovsku s manželkou a čtyřmi dětmi. U soudu neodpověděl na to, zda jeho manželka porodila všechny jejich děti. Část dětí je totiž adoptovaná. 

Lékař chtěl ženě provést císařský řez a zmocnit se dítěte (6. 1. 2020)

6. ledna 2020

Autoři: ,