Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukční práce na historickém strojním mlýně v Karlovicích jdou do finále

Celý MS kraj |

Historická budova strojního mlýna v Karlovicích na Bruntálsku procházela v posledním roce komplexní rekonstrukcí. Má nový kabát a právě se dokončuje úprava interiérů. To vše se zachováním původní historické podoby mlýna. Sloužit bude k zábavě i vzdělávání.

Na místě strojního mlýna stával původně klasický dřevěný mlýn s kolem. V první polovině minulého století ho majitelé Frankovi přestavěli s využitím moderních technologií.

Ľubica Mezerová, památkářka: „Byl to mlýn na mouku, protože v blízkosti jsou Skrbovice, kde je teda unikátní klima a Dětřichovice, odkud se vozilo obilí, ale nejen obilí, tam se i pohanka a podobné plodiny mlely pro celou dědinu. Když Frankovi koupili i mlýn i kosárnu bývalou, tak to spojili. Náhon sjednotili, protože tam byly vedle sebe dva náhony a v roce 1935 využili nejmodernější technologii a postavili strojní mlýn, a to je ten, který tam dosud stojí. Turbína, která tam byla a poháněla strojní mlýn, poháněla zároveň i výrobu kolejnic a později pilu, která vlastně stála na místě kosárny.“

Společnost Actaea, která devastovanou budovu koupila, zahájila v loňském roce jeho přeměnu v komplexní výukové, vzdělávací a zábavní centrum.

Kateřina Kočí, Actaea, společnost pro přírodu a krajinu: „Kabát by měl být dokončený do konce května si troufám říct. Vnitřní úpravy probíhají současně, je to projekt budování vzdělávacího centra Více ve mlýně Karlovice, které bude sloužit hlavně pro školy, žáky a pro školní skupiny nebo dětské skupiny a tam už jsou dvě patra zcela nachystaná a v tom posledním, tedy prvním nadzemním podlaží ještě probíhají nějaké úpravy.“

Rekonstrukce druhého a třetího patra je již hotová, dokončuje se přízemí s celým zázemím.

Kateřina Kočí, Actaea, společnost pro přírodu a krajinu: „Tady jsme ve druhém nadzemním podlaží, bude tady celoroční učebna, ty celoroční učebny budou v celém objektu, takže v jedničce, ve dvojce. Tady je sezónní učebna. Teď se tady dělá závěsný systém, montují se tady lišty, na které se potom dají háčky, lanky, a na to se potom zavěšují obrazy nebo další exponáty, lterá tady budeme chtít vystavovat.“

Slavnostní uvedení do provozu chystají provozovatelé již na začátek letošního léta. Novou podobu získá i okolí mlýna.

Kateřina Kočí, Actaea, společnost pro přírodu a krajinu: „Tady je bylinková spirála, nebo takové bylinkové terasy, které budou sloužit také pro nějaké výukové programy.“

Celý mlýn bude sloužit k zábavě i vzdělávání.

Kateřina Kočí, Actaea, společnost pro přírodu a krajinu: „Hlavně budeme dělat programy pro děti, to znamená budeme oslovovat školy nejen ve Vrbně, Karlovicích ale v celém MS kraji, a také školy v přírodě, které k nám budou jezdit a budeme jim poskytovat různé výukové programy.“

Mlýn je také součástí naučné stezky Cesta kolem vody a společně se sousední kosárnou tvoří součást Technotrasy MS kraje.

Nahlásit chybu


K tématu

Na Kosárně v Karlovicích proběhla tradiční letní akce Fajné léto, plná zajímavostí, expozic a soutěží

30. července 2023 20:20 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Každoročně koncem července se v Karlovicích koná akce s názvem Fajné léto na Kosárně. Je plná zábavy, soutěží a poučení a určená pro děti i jejich rodiče.

Na Kosárně v Karlovicích proběhla tradiční letní akce Fajné léto, plná zajímavostí, expozic a soutěží

2. srpna 2023 10:14 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Teď vás zavedeme na Technotrasu MS kraje a její součást – Kosárnu v Karlovicích. Každoročně koncem července se tady koná akce s názvem Fajné léto na Kosárně. Je plná zábavy, soutěží a poučení a určená pro děti i jejich rodiče.

Klienti Armády spásy pomáhají při záchraně historické budovy bývalé rychty v Karlovicích

3. července 2023 8:55 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Historická budova rychty v Karlovicích byla původně postavena jako byt správce hamrů již v roce 1745. Baroknímu dvoukřídlému objektu však po znárodnění citelně chyběla základní údržba a postupně chátral. Hnutí Duha Jeseníky, které objekt získalo do vlastnictví, v posledních letech podniká kroky k jeho záchraně.


Protest proti továrně v Dolní Lutyni neslábne, atmosféra setkání s občany byla opět napjatá

Kulturní dům v Dolní Lutyni znovu naplnili občané nespokojení s plánovanou stavbou továrny v obci. Vadí jim zabírání úrodné půdy a rozdělení vesnice, ale taky to, že stále nevědí, kdo je investorem. Spíš než pro odpovědi na otázky přišli na pondělní setkání protestovat.

Karvinští strážníci monitorují prostor v Karviné-Loukách kvůli prostitutkám

V Karviné-Loukách začali strážníci kvůli přítomnosti prostitutek lokalitu monitorovat. Jde o opatření pro řidiče, kteří jejich služby využívají, aby si uvědomili, že nahrávka může být použita jako důkazní prostředek pro pozdější správní řízení před přestupkovou komisí.

Obchvat Komárova má pravomocné územní rozhodnutí. Klíčová stavba by měla být dokončena v roce 2029

Jižní obchvat Komárova už má pravomocné územní rozhodnutí. Tato dopravní stavba je klíčová nejen pro Opavu, ale zejména pro západní část Moravskoslezského kraje.

Uplynulo 79 let od osvobození Ostravy. Vzpomínka na padlé se uskutečnila v Komenského sadech

Ostrava si 30. dubna tradičně připomněla osvobození města od fašistických okupantů. Vyvrcholila tak Ostavsko-opavská operace, která byla největší bitvou 2. světové války na našem území. Průmyslové město osvobodili kromě Rudé armády také příslušníci 1. čs. armádního sboru.

DIAMO zveřejní možnosti sanace heřmanické haldy 20. června

Heřmanická halda. Je jí sto let, leží na okraji Ostravy, kousek od čtvrtí Hrušov a Heřmanice. Její rozloha je 60 hektarů, na kterých je uloženo 30 milionů tun hlušiny z bývalých dolů. Materiál, který obsahuje také uhlí, hoří. A i když jsou podzemní požáry uhelných odvalů běžné, například v sousedním Polsku jich doutná a prohořívá na 15, u Heřmanické haldy to je možné vnímat jako problém. Je tam totiž uložen také nebezpečný odpad z koksoven.

První moduly nového pavilonu Karvinské hornické nemocnice už dorazily

Do další fáze se uplynulý týden posunula výstavba nového pavilonu chirurgických oborů Karvinské hornické nemocnice (KHN). Na připravenou základovou desku začínají stavaři ukládat jednotlivé moduly. Vznikne tak zázemí pro operace nádorových onemocnění prsu, jednodenní chirurgii a laparoskopické výkony.

Roztržka v tramvaji skončila napadením, poškozenému pak žena ukradla batoh, policie pátrá po dvou osobách

Policisté z Ostravy-Vítkovic prověřují případ výtržnictví a ublížení na zdraví, kdy po slovní rozepři v tramvaji mezi zastávkami Karpatská a Horymírova došlo k fyzickému napadení 44letého muže. Útok si vyžádal lékařské ošetření a poškozený přišel i o batoh s osobními věcmi a mikinu. Policie žádá veřejnost o pomoc s vypátráním obou osob.

Evu s 360 kily usadili do lázeňského parku v Čeladné na třítunový podstavec

360 kilová bronzová plastika s názvem Eva je jedním z největších figurálních děl českého sochaře Davida Moješčíka. Instalována byla v lázeňském parku v Rehabilitačním centru Čeladná.

V Karviné zastaví protidrogový vlak, prohlídky si rezervujte

Po sedmi letech zastaví ve dnech 6. a 7. května v Karviné na vlakovém nádraží protidrogový vlak se šesti vagóny, čtyřmi kinosály, osmi interaktivními místnostmi a skutečným příběhem o drogové závislosti.

Karvinská hornická nemocnice staví modulárním systémem další pavilon

Do další fáze se uplynulý týden posunula výstavba nového pavilonu chirurgických oborů Karvinské hornické nemocnice. Na připravenou základovou desku začínají stavaři ukládat jednotlivé moduly.

Pokrývači

Hlučín Nástup: od 1. května 2024 od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Pro opařené dítě přiletěl na šumbarské sídliště vrtulník

Včera 21:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Přistání záchranářského vrtulníku na sídlišti mohli sledovat v pondělí dopoledne lidé v Havířově-Šumbarku. Zdravotníci tam spěchali k opařenému dítěti.

Zlatorudná chalupa v Suché Rudné se dočkala záchrany díky nadšení nových majitelů, dobrovolníků a přátel

Včera 19:39 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Před více než sto lety si nechal továrník a podnikatel v textilnictví Alois Plischke v podhůří Jeseníků postavit dům, kterému se tehdy říkalo Plischeho vila. Po poválečné konfiskaci objekt připadl Lesům České republiky jako bydlení pro lesníky. Byl bohužel téměř neudržován a chátral. Teprve noví majitelé se pustili do jeho záchrany.

Policisté z celého kraje přišli darovat krev. Byli mezi nimi i prvodárci

Včera 13:13 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Nedostatečné zásoby krve trápí Krevní centrum Ostrava už delší dobu a navíc začíná období, kdy se každý rok situace ještě zhorší. Proto už tradičně pořádají policisté celokrajskou akci Daruj krev-zachráníš život.

Muzeum Beskyd uspořádalo prohlídku s názvem Zmizelý duch starých frýdeckých hospod po desítkách bývalých podniků

Teď vás zveme na krátkou procházku po Frýdku Místku. Jedná se o další ze série komentovaných prohlídek Frýdku i Místku. Společně s historikem Muzea Beskyd a průvodcem si účastníci mohli připomenout zašlou slávu Fýdeckých hospod, restaurací i domů které už dnes mají jiné využití, nebo ani neexistují.

Divadelní Kopřiva otevřela jednu ze scén i v muzeu Tatra

Včera 11:50 | Celý MS kraj | Petra Dorazilová

Už po osmatřicáté ovládla Kopřivnici přehlídka netradičních divadel s názvem Kopřiva. Velký divadelní svátek nabídl osm představení, jedno z nich se odehrálo i nevšedních prostorách Muzea nákladních automobilů Tatra.

V mošnovské zóně vyrůstá továrna na vinuté vodiče. Práci v ní najde 60 - 90 pracovníků

Jak už jsme vás informovali, Ostravě se podařilo přilákat do mošnovské průmyslové zóny důležitého investora. Jde o italskou společnost IRČE, která patří mezi přední světové výrobce vinutých vodičů pro nejrůznější stroje. Závod rychle roste a na podzim by už v něm mělo pracovat téměř 100 lidí.

Rekonstrukční práce na historickém strojním mlýně v Karlovicích jdou do finále
Vydáno 4. června 2021 9:25, Celý MS kraj, Karel Soukop
Historická budova strojního mlýna v Karlovicích na Bruntálsku procházela v posledním roce komplexní rekonstrukcí. Má nový kabát a právě se dokončuje úprava interiérů. To vše se zachováním původní historické podoby mlýna. Sloužit bude k zábavě i vzdělávání.

Na místě strojního mlýna stával původně klasický dřevěný mlýn s kolem. V první polovině minulého století ho majitelé Frankovi přestavěli s využitím moderních technologií.

Ľubica Mezerová, památkářka: „Byl to mlýn na mouku, protože v blízkosti jsou Skrbovice, kde je teda unikátní klima a Dětřichovice, odkud se vozilo obilí, ale nejen obilí, tam se i pohanka a podobné plodiny mlely pro celou dědinu. Když Frankovi koupili i mlýn i kosárnu bývalou, tak to spojili. Náhon sjednotili, protože tam byly vedle sebe dva náhony a v roce 1935 využili nejmodernější technologii a postavili strojní mlýn, a to je ten, který tam dosud stojí. Turbína, která tam byla a poháněla strojní mlýn, poháněla zároveň i výrobu kolejnic a později pilu, která vlastně stála na místě kosárny.“

Společnost Actaea, která devastovanou budovu koupila, zahájila v loňském roce jeho přeměnu v komplexní výukové, vzdělávací a zábavní centrum.

Kateřina Kočí, Actaea, společnost pro přírodu a krajinu: „Kabát by měl být dokončený do konce května si troufám říct. Vnitřní úpravy probíhají současně, je to projekt budování vzdělávacího centra Více ve mlýně Karlovice, které bude sloužit hlavně pro školy, žáky a pro školní skupiny nebo dětské skupiny a tam už jsou dvě patra zcela nachystaná a v tom posledním, tedy prvním nadzemním podlaží ještě probíhají nějaké úpravy.“

Rekonstrukce druhého a třetího patra je již hotová, dokončuje se přízemí s celým zázemím.

Kateřina Kočí, Actaea, společnost pro přírodu a krajinu: „Tady jsme ve druhém nadzemním podlaží, bude tady celoroční učebna, ty celoroční učebny budou v celém objektu, takže v jedničce, ve dvojce. Tady je sezónní učebna. Teď se tady dělá závěsný systém, montují se tady lišty, na které se potom dají háčky, lanky, a na to se potom zavěšují obrazy nebo další exponáty, lterá tady budeme chtít vystavovat.“

Slavnostní uvedení do provozu chystají provozovatelé již na začátek letošního léta. Novou podobu získá i okolí mlýna.

Kateřina Kočí, Actaea, společnost pro přírodu a krajinu: „Tady je bylinková spirála, nebo takové bylinkové terasy, které budou sloužit také pro nějaké výukové programy.“

Celý mlýn bude sloužit k zábavě i vzdělávání.

Kateřina Kočí, Actaea, společnost pro přírodu a krajinu: „Hlavně budeme dělat programy pro děti, to znamená budeme oslovovat školy nejen ve Vrbně, Karlovicích ale v celém MS kraji, a také školy v přírodě, které k nám budou jezdit a budeme jim poskytovat různé výukové programy.“

Mlýn je také součástí naučné stezky Cesta kolem vody a společně se sousední kosárnou tvoří součást Technotrasy MS kraje.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000025867/rekonstrukcni-prace-na-historickem-strojnim-mlyne-v-karlovicich-jdou-do-finale