I poslední etapa z Jablonky do Przehyby nabídla tři sprinterské a tři vrchařské prémie. Nejdůležitější však bylo, že poslední vrchařskou prémií bylo zároveň cílové stoupání o délce 10,2 km a průměrném sklonu 7,4 %. Předešlé VP, jejichž náročnost nedosahovala té poslední, měly vrcholy na 54., resp. 84. km z celkových 131 km, takže bylo nanejvýš pravděpodobné, že o všem se rozhodne právě v závěrečném kopci.

Do etapy nastupoval v pozici nejlepšího závodníka Michal Schlegel (Elkov-Kasper) s náskokem 16 vteřin na Pawla Cieslika (Voster ATS) a 17 vteřin na Adama Stachowiaka (HRE Mazowsze Serce Polski).

Síla týmu Elkov-Kasper, kterou prokázal i v dosavadních etapách Tour of Malopolska, a především aktuální forma Michala Schlegela, který minulou neděli skončil při GP Slovenia na 3. místě a tady v Polsku ovládl první etapu, jež končila 4,6 km dlouhým výšlapem, dávala velkou naději, že by dres lídra mohl udržet.

Mezi dílčí úspěchy českých cyklistů patřily před etapou i dres nejlepšího vrchaře Petra Klaboucha (Topforex ATT Investments), vedoucí postavení Elkov-Kasper v soutěži týmů, 7. místo Jakuba Otruby (Elkov-Kasper) v průběžném pořadí jednotlivců a 5. a 6. místo v kategorii U-23 Tomáše Jakoubka, resp. Karla Camrdy (oba Topforex ATT Investments).

V první části etapy odjelo nejprve osm cyklistů a k nim se posléze přidali další čtyři. Mezi uprchlíky nebyl nikdo z českých cyklistů. Co bylo důležité pro Topforex ATT Investments, že ve skupině nebyl nikdo, kdo by ohrožoval vrchařský dres Petra Klaboucha.

Jedním z našich cílů bylo udržet Petra Klaboucha v soutěži vrchařů na první pozici, takže jsme si pohlídali, aby neujel nikdo, kdo by byl v tomto směru nebezpečný,“ komentoval tuto situaci Petr Kaltofen, sportovní ředitel Topforexu.

Únik nezískal víc jak 1:50 min.

Na sjíždění pracovaly téměř výlučně dva týmy: Elkov Kasper ve třech lidech a Topforex ATT Investments ve dvou. K tomu Petr Kaltofen: „Chtěli jsme jet v klidu za Elkovem, tak jsme na čelo poslali pracovat Klaboucha a Štočka.“

Pod závěrečný kopec už dojel peloton pohromadě. Na jeho úpatí atakoval Ukrajinec Anatolij Budyak, vítěz prologu, který ztrácel na Michala Schlegela 48 vteřin.

Na útok jsme byli připraveni. Na útok Budyaka zareagoval Jakub Otruba, který s ním jel v kontaktu. Já jsem věděl, že si musím hlídat hlavně Pawla Cieslika, a právě s ním jsme tři kilometry před cílem zaútočili. Díky tomu, že Ukrajinec neměl tak velký náskok a my jsme spolupracovali, se povedlo, co jsme zamýšleli. Pawel bral druhé místo v etapě i celkově a já získal vítězství. Mám z něho opravdu radost, že se podařilo prodat formu a ukázat naši skvělou týmovou spolupráci,“ komentoval závěr etapy i vítězství v etapovém závodě Michal Schlegel.

V etapě se dostal do desítky z našich cyklistů ještě Jakub Otruba na 6. místě, což mu vyneslo celkové 7. místo. V týmové soutěži sice Elkov-Kasper klesl na 4.  příčku, ale podstatnější je, že si z Polska odváží 53 UCI bodů.

Topforexu šlo hlavně o udržení dresu nejlepšího vrchaře pro Petra Klaboucha, což se podařilo, a o umístění v soutěži do 23 let. Karel Camrda dnes dokončil 21., což pro něj znamenalo 20. místo absolutně jako třetí nejlepší z Čechů a 4. v soutěži mladíků.

Čtvrté místo je realita. Před ním skončili tři kluci z Jumbo-Visma a i místo za ním byl jejich týmový kolega. Dalo se čekat, že ti na tom budou hodně dobře,“ poznamenal k Camrdovi Petr Kaltofen.

V této soutěži bylo nakonec klasifikováno 57 závodníků a do první desítky se vešli tři naši: kromě 4. Camrdy ještě na 8. místě Karel Tyrpekl také z Topforexu a na 9. Filip Řeha z Tufo Pardus Prostějov.

Nejlepší z Prostějova ale byl v absolutním pořadí na 27. místě Pavel Gruber.

V týmech skončil Topforex ATT Investments 10., Tufo Pardus Prostějov 17. a Cycling Academy Trenčín na 20. místě.