https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jarni-rojeni-kurovce-zacalo-kvuli-chladnemu-pocasi-o-mesic-pozdeji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jarní rojení kůrovce začalo kvůli chladnému počasí o měsíc později

7.6.2021 00:50 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Lesníci odhadují, že díky chladnému a deštivému jaru by nemělo dojít k extrémnímu napadení stromů kůrovcem jako v letech 2015 až 2019, kdy bylo dlouhodobé sucho a teplo.
Lesníci odhadují, že díky chladnému a deštivému jaru by nemělo dojít k extrémnímu napadení stromů kůrovcem jako v letech 2015 až 2019, kdy bylo dlouhodobé sucho a teplo.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Letošní velmi chladné a deštivé jaro zpozdilo jarní rojení kůrovce zhruba o jeden měsíc. To lesníkům pomůže v boji s kůrovcovou kalamitou. Odhadují, že letos by se kůrovec mohl vylíhnout jen ve dvou generacích. ČTK to řekla mluvčí státního podniku Lesy České republiky Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi a jejich hlavní prioritou je likvidace kůrovcové kalamity, která je největší v historii Česka.
 

Slabé rojení kůrovce začalo sice již před zhruba dvěma až třemi týdny, ale naplno začalo až v minulých dnech s příchodem teplého počasí. "V tomto týdnu počítáme vzhledem k teplotám přesahujícím 20 stupňů Celsia se zvýšenou dynamikou rojení. V lesích již máme obranná opatření, a to různé typy lapáků a lapače a pokračujeme v těžbě a asanaci napadených stromů," uvedla mluvčí

Lesníci odhadují, že díky chladnému a deštivému jaru by nemělo dojít k extrémnímu napadení stromů kůrovcem jako v letech 2015 až 2019, kdy bylo dlouhodobé sucho a teplo. "Nelze ale předjímat úplné utlumení kalamity, která pokračuje na Vysočině a aktuálně jsou jejím ohniskem severní Čechy," uvedla mluvčí.

Vitalitě lesů pomohla i uplynulá zima s dostatkem srážek. S dostatkem vláhy se zlepšuje kondice stromů, které jsou pak schopné lépe odolat kůrovci. Pokud je ale množství kůrovců velmi vysoké, tak se ani stromy v lepší kondici náporu lýkožrouta většinou ubránit nedokážou.

Těžbu dřeva státní podnik loni zvýšil o 2,9 procenta na rekordních 14,3 milionu metrů krychlových. Nepokračoval tak razantní nárůst roku 2019, kdy těžba kvůli masivnímu šíření kůrovce vzrostla meziročně o 30 procent na 13,9 milionu metrů krychlových. Těžba kůrovcového dřeva loni klesla o 1,5 procenta na 9,56 milionu metrů krychlových.

Letos podnik hodlá zalesnit rekordních 21.000 hektarů holin. Proti loňskému zalesnění 16.000 hektarů to představuje nárůst o 31 procent. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32.544 hektarů. Na letošní zalesnění podnik a jeho smluvní partneři použijí kolem 85 milionů sazenic stromků, zatímco loni jich vysázeli 74 milionů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist