Další olomoucká klička s pozemky, pro akvapark je má koupit dopravní podnik

  4:18
V opozicí kritizované transakci týkající se stavby olomouckého akvaparku opět po letech figuruje firma vlivného místního podnikatele a nestandardní postup. Radnice ji ovšem obhajuje.

Pohled na bazén a atrakce ve venkovní části areálu olomouckého akvaparku. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Olomoucký akvapark vlastněný městem chce koupit sousední pozemek pro svůj rozvoj. Požadovaných téměř dvacet milionů ovšem nemá. Nákup proto provede jiná městská firma - dopravní podnik.

Tuto kličku kritizuje opozice. Mimo jiné se jí nelíbí, že pozemek sice de facto kupuje město, ovšem zastupitelstvo o tom vůbec nebude rozhodovat.

Navíc parcelu vlastní firma vlivného podnikatele Jaromíra Uhýrka, který byl před lety zapojen do kontroverzního plánu na výměnu pozemků právě pro stavbu světa vodních atrakcí.

Akvapark teď finišuje stavbu obřího venkovního bludiště. Své další plány už by podle vedení neměl kde uskutečnit, proto potřebuje sousední pozemek.

„Investiční rozvoj je věc, kterou máme v dlouhodobé strategii. Pro střednědobý plán potřebujeme zázemí, kam posunout naše atraktivity. Pokud bychom pozemek nekoupili, zůstáváme totálně naplnění a bez možnosti dalšího rozvoje,“ řekl ředitel společnosti Aquapark Olomouc Dalibor Přikryl.

Na cenu pozemku mezi venkovním areálem akvaparku a dálničním přivaděčem si město nechalo zpracovat posudek, který stanovil částku 3 266 korun za metr čtvereční, což ve výsledku znamená 19,6 milionu korun.

Tolik peněz však akvapark na účtu nemá, navíc jej v nákupu limitují existující smlouvy. Dohodl se proto s Dopravním podnikem města Olomouce (DPMO), další městskou akciovkou.

„DPMO bude případný nákup pozemku financovat prostřednictvím bankovního úvěru, který máme na rozdíl od akvaparku možnost získat. Předpokládaný termín schválení nákupu pozemku je do konce června,“ uvedla mluvčí dopravce Martina Krčová.

V současné době se na základě nařízení dozorčí rady připravuje smlouva o smlouvě budoucí nájemní s odkupem. Ta stanoví pravidla pronájmu a následného prodeje včetně ceny.

„Dopravní podnik by mohl třeba za dva roky říct, že už pozemek držet nebude a prodá ho. Jako člen dozorčího orgánu tvrdím, uzavřete na to smlouvu. Abyste měli vzájemně jistotu, že pozemek akvaparku zůstane, a vy zase, že z toho akvapark nevycouvá,“ uvedl Otakar Bačák (spOLečně), který je i ekonomickým náměstkem primátora.

Kubíky hlíny a vzpomínky

Pozemek vlastní společnost Za retailem Olomouc, za níž stojí vlivný olomoucký podnikatel Jaromír Uhýrek a patří do stavebního holdingu Gemo. Původně chtěla, aby parcelu koupilo město, pak ale kývla i na zájem jeho akciových společností.

„Současný majitel má ještě hodně práce počínaje likvidací zemníku (místo, ze kterého se těží zemina – pozn. red.), který tam je. Jsou to kubíky a kubíky hlíny. Druhá věc je vynětí z půdního fondu, aby byl pozemek připraven k využití. To může trvat i rok či dva, než se k tomu dospěje,“ zmínil Bačák.

Tato klička vyvolává vzpomínky na víc než dekádu staré události, kdy město potřebovalo pro stavbu akvaparku získat klíčový pozemek. Majitelé si však řekli o 10 milionů korun, což radnice odmítla.

Parcelu následně koupilo Gemo a městu ji „zapůjčilo“. Když se pak v roce 2009 měla Olomouc s firmou vyrovnat, ta si řekla o jiné, několikanásobně větší pozemky, neboť prý do parcely investovala 24 milionů, například za inženýrské sítě, a žádala tudíž adekvátní kompenzaci.

Poté, co se informace o plánu dostaly na veřejnost, mimo jiné i díky MF DNES, radnice z transakce vycouvala a nakonec zaplatila 10 milionů. Tedy tolik, kolik původním vlastníkům dát nechtěla.

Změna územního plánu

I nyní čelí vedení města za chystaný plán kritice opozice. Ta například připomíná, že pozemek dnešního venkovního areálu, kde vyrostlo bludiště, koupila radnice v roce 2012 za téměř poloviční cenu - metr čtvereční stál 1 873 korun.

Tehdy bylo totiž místo vedeno jako nezastavitelné. Po změně územního plánu o dva roky později ale ceny narostly a dnes tak parcelu za cenu orné půdy už pořídit nejde.

Zadlužené město zvažovalo i možnost, že by pozemek odkoupilo samo. V únoru se tím zabývala majetkoprávní komise, která to však nedoporučila. Poté se začala hledat jiná cesta.

„Nebyl jsem s tím ztotožněn a v momentě, kdy věc neprošla majetkoprávní komisí, byla stažena. Nicméně jestli budou společnosti schopny najít dohodu a podaří se jim to uskutečnit, je to za mne z dlouhodobého pohledu pro akvapark dobře,“ řekl Matouš Pelikán (KDU-ČSL), jenž má na radnici na starosti majetkoprávní záležitosti.

Například Marek Zelenka z klubu Piráti a Starostové se domnívá, že téměř dvacet milionů korun by mohl dopravní podnik využít lépe.

„Nemyslím si, že zrovna rozvoj akvaparku je ta nejdůležitější věc, do které by město mělo nyní investovat. Synergie městských společností se určitě dají využít i pro veřejnost prospěšnějším způsobem.“

Nač přesně má parcela být, jasně nezaznělo

Některým opozičním zastupitelům také vadí, že akvapark nevysvětlil, jak chce s pozemkem konkrétně naložit.

„Vyzýváme zástupce ve statutárních orgánech společností, aby zastavili proces schvalování koupě pozemku do doby, než bude předložen konkrétní projekt využití pozemků včetně modelu jeho ekonomiky a financování,“ reagoval na záměr předseda ProOlomouc Tomáš Pejpek. A připomněl další výtku, že zvoleným postupem nákup nebude schvalovat zastupitelstvo.

Akvapark se v otázce využití parcely odvolává na interní materiály a provozní zprávy. „Možná to vypadá jako okamžitý nápad, ale strategie je daná, je to dlouhodobá příprava,“ uvedl ředitel Přikryl.

Náměstek Bačák byl o něco konkrétnější. „Co by se tam dalo postavit, samozřejmě víme. Není to o tom, že kupujeme pozemek, protože ho teď nabízí a možná tam někdy něco postavíme. Variantně tam byla spousta věcí, ať už haly nebo pětadvacetimetrový bazén. Uvidí se, kam se vyvine zájem veřejnosti,“ řekl.