Města se snaží snížit množství toulavých koček, čeká je odchyt a kastrace

  14:14
Představitelé měst v Olomouckém kraji to nemají se zvířaty jednoduché. Někde bojují s přemnoženými holuby, jinde zase mají potíže s toulavými kočkami, které se místy přemnožily. Na řadě je nyní jejich kastrování.

Ten zvuk znají ve městech i na vesnicích. Hlasité mrouskání koček dokáže zvláště v létě, kdy se v noci nechávají otevřená okna kvůli větrání, pokazit spánek. Navíc to není jediná nepříjemnost, pokud je koček příliš mnoho, lidé si stěžují i na znečištěné zahrady a okolí domů.

Toulavých zvířat jsou přitom někde i stovky. Odborníci proto radnicím doporučují kočky odchytávat a kastrovat.

Zatím posledním velkým městem, které začalo aktivně snižovat počty koček v ulicích, je Jeseník. Zapojil se do programu KasProCats, jenž je zaměřen i na osvětovou činnost, a byl přidán do databáze obcí s kastračním programem na webu obcekastruji.cz.

„Město si od programu slibuje, že bude mít k dispozici řešení problémů s toulavými kočkami. V tuto chvíli nemáme konkrétní cíl snížení jejich stavu na určitý počet,“ nastínila vedoucí odboru životního prostředí Regina Weiserová.

Celorepublikové téma

Program byl zahájen zhruba před rokem napříč celou republikou. „Začínáme zhodnocením situace na místě, protože to je velmi náročné. Těžko se totiž rozlišují kočky toulavé od těch, které mají své pány,“ přiblížil mluvčí KasProCats Luboš Kristek.

Teprve potom přichází u toulavých zvířat na řadu kastrace. „Je to ale dlouhodobá práce, výsledky se ukážou až po letech,“ podotýká.

Z obcí zapojených už delší dobu vyzdvihl například Starou Červenou Vodu na Jesenicku, kde v rámci programu letos kastrovali osm koček.

„Zemřel tady majitel jedné nemovitosti, po kterém zůstaly kočky. Rychle se rozmnožily, takže jsme se rozhodli problém řešit. Vše proběhlo k plné spokojenosti,“ popsal starosta Jan Maceček.

Podle něho obec všechny zákroky zaplatila, přestože program nabízí i pokrytí alespoň části nákladů. „Nebylo toho zase tolik, abychom to nezvládli zaplatit. Nechtěli jsme této organizaci přidělávat náklady, protože dělají velmi užitečnou práci,“ vyzdvihl Maceček.

Část měst kastruje průběžně, některá nárazově

Velká města regionu většinou řeší problémy s toulavými kočkami ve své režii. „V oblasti péče o toulavé a bezprizorní kočky dlouhodobě spolupracujeme se společností veterinárních lékařů. V letošním roce jsme zatím za péči o zvířata vydali z rozpočtu odboru životního prostředí celkem 50 tisíc korun,“ vyčíslila například mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Podle ní jsou v těchto nákladech jak kastrace, tak potřebná rekonvalescence. „Zatím se zdá tento způsob jako dostatečný. Vstoupit do kastračního programu pro kočky proto město neplánuje,“ doplnila.

Přerov vše řeší ve spolupráci s útulkem pro psy a kočky. „Jeho pracovníci každou odchycenou toulavou kočku, která se dostane do jejich zařízení, nechávají kastrovat na náklady města. Kočky po zákroku zůstávají v útulku dva týdny, vykastrovaní kocouři deset dní. Následně jsou znovu vypuštěni,“ shrnula mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

Na své náklady kastruje také Šumperk. „Před časem městská policie odchytila v jedné lokalitě více toulavých koček a město je pak nechalo vykastrovat. Stejným cíleným postupem budeme případně postupovat i znovu, bude-li to potřeba,“ oznámila mluvčí šumperské radnice Soňa Singerová.

V Prostějově lze do plošného kastrování zapojit i kočky, které mají majitele. „Poskytujeme lidem s trvalým pobytem ve městě příspěvek na kastraci 300 korun na první kočku vykastrovanou v kalendářním roce a 150 korun na každou další v témže roce,“ shrnula mluvčí magistrátu Jana Gáborová. Každoročně to Prostějov stojí zhruba 50 tisíc korun.