mpsv.cz (MPSV)
Práce  |  17.06.2021 16:05:00

Minimální mzda 18 tisíc korun je cestou, jak nastartovat obnovu ekonomiky, s odbory panuje shoda

Zvýšení minimální mzdy alespoň na 18 tisíc korun od příštího roku je příležitostí,  jak nastartovat mzdový růst a pomoci až 250 tisícům zaměstnanců s nejnižšími  příjmy i ekonomice jako celku. Shodli se na tom účastníci jednání, která se dnes  konala na půdě Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, tedy ministryně Jana  Maláčová (ČSSD), vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a zástupci odborových  organizací zastupujících většinu zaměstnanců v čele s předsedou ČMKOS Josefem  Středulou a předsedou ASOČR Bohumírem Dufkem. 

„I přesto, že jsme museli často bojovat o každou korunu, se díky ČSSD podařilo od  roku 2013 minimální mzdu zdvojnásobit. Teď je ale čas na ještě razantnější růst,  naši podnikatelé nejsou horší než polští nebo slovenští, kde je minimální mzda  vyšší než u nás.“ říká Jana Maláčová s odkazem na minimální mzdu v sousedních  zemích. 

„Češi pracují v průměru déle než v sousedních zemích a za nízké mzdy. Cesta ke  mzdovému dnu musí skončit! Naším cílem je minimální mzda alespoň na úrovni  50 procent průměrné mzdy. Prvním krokem je navýšení minimální mzdy na 18 tisíc  a další rok na 20 tisíc Kč,“ apeluje ministryně práce a sociálních věcí.  

Vicepremiér vlády a ministr vnitra Jan Hamáček s ministryní práce a sociálních věcí  souhlasí. „Považujeme za nespravedlivé, aby důsledky koronavirové krize nejvíce  drtily zaměstnance s nízkými mzdami a jejich rodiny. Každá krize je zároveň  příležitostí: pojďme ji využít spravedlivě ve prospěch všech, ne jenom těch  nejbohatších. Je potřeba, aby skončila levná práce, aby lidé nepracovali za peníze,  ze kterých se v principu nedá vyžít. Pojďme nastartovat růst mezd a s ním  skoncovat s levnou prací v Česku. Pokud to neuděláme, ujede nám vlak, do kterého  už naskočilo jak Polsko, tak Slovensko,“ říká. „Obnova ekonomiky musí stát na  vyšších mzdách. Vyšší mzdy znamenají více peněz, které se utratí, a ty se tak vrátí  zpět do ekonomiky,“ zdůrazňuje Jan Hamáček. 

„Navýšení na 18 tisíc znamená, že minimální mzda bude dosahovat 47,4 %  průměrné mzdy. Pomohlo by to až 250 tisícům zaměstnancům. Polepšili by si  číšníci, kuchaři, švadleny nebo pracovníci obsluhy. Většina z nich ani 18 tisíc nemá. Z práce se člověk musí uživit, ne živořit. Ty, kteří lidi za práci platí slušně, zvýšení  minimálky neohrozí. Radikální zvýšení minimální mzdy je z našeho pohledu cesta,  jak posunout naše hospodářství směrem k vyspělým západoevropským zemím.  Z politiky levné práce má český zaměstnanec leda hluboko do kapsy. Růst  minimální mzdy poslouží i jako motivace k investicím do technologií a růstu přidané  hodnoty,“ připomíná Jana Maláčová. „Očekáváme, že nás v tomto úsilí vládní  koaliční partner podpoří. Nyní je čas ukázat, komu a jak moc ve skutečnosti záleží  na zaměstnancích a kdo hájí pohodlné zisky skladů a montoven,“ dodává. 

„My si myslíme, že důstojná cena práce je jedním z předpokladů spokojeného  života. Růst cen zejména u bydlení a potravin je kromě toho ve srovnání s růstem  mezd v Česku jedno z nejrychlejších v Evropské unii,“ připomíná předseda  Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a dodává: „Průměrná  mzda sice v tuzemsku dosahuje 35 tisíc korun, ale její růst se zpomaluje. Lidé teď  potřebují mít jistotu, že tuhle složitou dobu zvládnou a že z krize vzejde naše  ekonomika silnější.“  

Nyní přitom nejde jen o příjmy lidí, kteří pobírají přímo minimální mzdu, ale celé mzdové  rozdělení. Navázaný růst zaručených mezd pomůže všem napříč profesemi od automechaniků, přes zdravotní sestry po pracovníky v obchodě. „Nehovoříme proto  zdaleka jen o nízkopříjmových skupinách, ale i o celé střední třídě a zaměstnancích  ve veřejném sektoru,“ upozorňuje Jana Maláčová.  

Minimální mzdu je potřeba průběžně zvyšovat i z toho důvodu, že neustále roste  produktivita práce a je spravedlivé, aby byli zaměstnanci adekvátně odměňováni za  svoji práci,“ zdůrazňuje předseda ASOČR Bohumír Dufek. 

Vývoj minimální mzdy od jejího zavedení v roce 1997

Minimální mzda - vývoj mzdy do 2022 se zvýšením na 18000Kč 

Tiskové oddělení MPSV 

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688