Edoardo Mortara získal druhé vítězství ve formuli E v kariéře | Foto: ABB Formula E

Edoardo Mortara získal druhé vítězství ve formuli E v kariéře

Devět závodů a osm různých vítězů. Taková je bilance aktuální sezony elektrického Mistrovství světa vozů Formule E. Osmým pilotem, který v roce 2021 okusil radost z vítězství, se v mexické Pueble stal Edoardo Mortara.

Kvalifikaci pro nedělní závod vyhrál Oliver Rowland s Nissanem před sobotním smolařem Pascalem Wehrleinem z týmu Porsche, který měl velkou motivaci po kruté diskvalifikaci znovu vybojovat alespoň stupně vítězů.

Start závodu na 45 minut a jedno kolo zvádl Rowland bezchybně a usídlil se na prvním místě, kde kroužil do pátého kola. Poté britský pilot poprvé aktivoval útočný mód (vjetí do aktivační zóny v Pueble znamenalo využití joker lapu) a propadl se na čtvrtou příčku.

Mimo stupně vítězů se však Rowland nezdržel dlouho, po chvíli se díky úspěšnému útoku na Jaka Dennise probojoval na třetí příčku a zanedlouho už kroužil druhý za Wehrleinem, který převzal vedení.

Oba jezdci poté zamířili ve stejném kole současně do aktivační zóny a propadli se na druhou a třetí pozici. 34 minut před koncem závodu aktivoval Wehrlein útočný mód poprvé, Rowland již podruhé a oba nadále kroužili v kontaktu s čelem závodu, který nemusel být ani jednou přerušen výjezdem safety caru.

O incidenty přitom nouze nebyla. Sobotní vítěz di Grassi byl potrestán průjezdem boxy za způsobení kolize s Nyckem de Vriesem a Andre Lotterer v drsném souboji natlačil Mahindru Alexe Simse do bariéry.

K nejdůležitějšímu okamžiku souboje o vítězství došlo 26 minut před vypršením časového limitu. Ze čtvrtého místa startující Edoardo Mortara se svým týmem Venturi perfektně načasoval aktivaci útočného módu. Po návratu do ideální stopy z aktivační zóny se Švýcar udržel na první pozici před Pascalem Wehrleinem, čímž rozhodl o svém triumfu.

Mortara dojel do cíle první o více než dvě sekundy před německým jezdcem Porsche, třetí pozici nakonec vybojoval Novozélanďan Nick Cassidy, který ve svém monopostu Virgin předjel Nissan Olivera Rowlanda. Šampion japonských seriálů Super GT a Super Formula tak získal své první stupně vítězů ve formuli E.

Mortara je díky prvnímu vítězství sezony (a druhému v kariéře) novým lídrem šampionátu. Na první příčce má náskok 10 bodů na druhého Robina Frijnse, který v Mexiku ani jednou nebodoval (16. a 11. místo). António Félix da Costa, René Rast a Mitch Evans na třetím až pátém místě mají shodně 60 bodů.

Další dva závody formule E bude 10. a 11. července hostit New York.