Lidé stále přispívají do sbírek na pomoc obyvatelům zasaženým tornádem

Ani měsíc od doby, kdy se obcemi na Břeclavsku a Hodonínsku prohnalo tornádo, nepřestávají lidé přispívat tamním obyvatelům, kteří mají v důsledku přírodní katastrofy poničené domy nebo o ně dokonce přišli. Na sbírkových účtech několika organizací a nadací se za tu dobu dohromady shromáždilo přes 1,26 miliardy korun. Vyplývá to z vyjádření organizací pro ČTK a z údajů na jejich webech.

Diecézní charita Brno vybrala 329,6 milionu korun, necelých 115 milionů již rozdělila mezi potřebné. "Vnímáme to jako projev hluboké lidské sounáležitosti, který nemá v naší historii obdoby. Do sbírky lidé přispívali skutečně od prvních chvil. Nejvíce darů přicházelo hned první dny a byly to desítky milionů korun denně. Příspěvky ale stále přicházejí i týdny po ničivém tornádu. Velký ohlas měly i benefiční akce. Sbírka je otevřená na dobu neurčitou. Její ukončení bude vycházet ze situace v obcích, očekáváme, že půjde o dobu v řádu měsíců," řekl ředitel charity Oldřich Haičman.

Na celkové koordinaci za uplynulý měsíc pracovaly téměř dvě stovky zaměstnanců. Pracovníci charity pomáhali v zasažených obcích, prováděli šetření v domácnostech nebo poskytovali odbornou psychologickou pomoc. Část charitního týmu se podílela na zajištění sbírky a komunikaci s dobrovolníky i dárci. "Ke sbírce přistupujeme s velkou odpovědností. Je pro nás důležité pomáhat systematicky, dlouhodobě a konkrétně," dodal Haičman.

Nadace Via vybrala přes 224 milionů korun. "Velkorysost dárců je opravdu neuvěřitelná, peníze do sbírky stále přibývají, od firem, z benefičních koncertů i ze zahraničí. Je to největší filantropický počin české společnosti v historii. Za prvních 24 hodin lidé darovali více než polovinu celkového příspěvku sbírky. V následujících dnech a týdnech přibývají zejména výtěžky třeba zaměstnaneckých sbírek jednotlivých firem, kterých byly desítky. Peníze nyní přibývají již pomalejším tempem, stále jsou to ale statisíce denně," sdělil ředitel nadace Zdeněk Mihalco.

Nejvyšší dary byly podle něj ve výši 1,5 milionu korun od jednotlivců, od firem v řádu několika milionů. Nejčastějšími dary byly částky 1000 a 500 korun. Sbírka bude otevřená zřejmě do konce srpna. "Sbírka samozřejmě představuje mimořádnou administrativní zátěž. Řadu věcí však ulehčilo například zavedení elektronického podpisu smluv s příjemci podpory, smlouvy většina z nich podepíše za pár desítek vteřin přes mail. Musíme také vystavit 150.000 potvrzení o daru, které jsme museli upravit a zautomatizovat, abychom tuto zátěž hladce zvládli," dodal Mihalco.

Organizace Člověk v tísni vybrala kolem 164 milionů korun. "Zvlášť v době po covidových lockdownech je to potěšující a překvapivé. Sbírku se zatím nechystáme uzavřít. Jsme zvyklí pracovat v tak velkých objemech, takže to pro nás není žádná komplikace," poznamenala za organizaci Adriana Černá.

Související

Následky tornáda na Moravě (24.6.2021)

Charita chce v Hruškách postavit bydlení pro lidi zasažené tornádem

Diecézní charita Brno chce spolu s obcí v Hruškách na Břeclavsku postavit bydlení pro lidi zasažené tornádem, kteří nedokážou opravit své domovy. ČTK to řekla mluvčí charity Zuzana Horáková. Budova by měla mít devět bytů a náklady na její vznik by se mohly pohybovat kolem 30 milionů korun.

Více souvisejících

Tornádo na Moravě (24.6.2021) sbírka

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy