Na ČOV míří kritika kvůli letu i neočkovanému lékaři. Vakcinace byla jen doporučená, říká šéf komunikace

ROZHOVOR - Český olympijský výbor (ČOV) zatím nechce reagovat na kritiku premiéra Andreje Babiše, který považuje a skandální, že do Tokia na olympijské hry odletěl neočkovaný lékař Vlastimil Voráček. Ředitel komunikace ČOV Tibor Alföldi tvrdí, že celá kauza se vyšetřuje. „Do závěru jejího šetření se k případu nebudeme vyjadřovat. Věříme, že verdikt bude známý co nejdříve, počítám v horizontu čtrnácti dní,“ říká exkluzivně pro EuroZprávy.cz z japonské metropole mluvčí Tibor Alföldi. Vedení organizace prošetřuje i let speciálem, během něhož mělo docházet k porušování hygienických restrikcí.

Odmítá, že by Český olympijský výbor hazardoval s osudy sportovců, když členem výpravy je neočkovaný lékař Vlastimil Voráček. „Podle Olympijské charty nemůžeme sportovcům a členům jejich doprovodu cokoliv nařizovat. Očkování bylo pouze doporučeno,“ tvrdí šéf komunikace ČOV Tibor Alföldi. Vedení organizace čelí i ostré kritice, že během charterového letu z Prahy, který 16. července vypravovala, docházelo na palubě k porušování hygienických restrikcí, a tak se nakazila pětice členů. Kromě doktora Vlastimila Voráčka měli pozitivní testy na letišti plážový volejbalista Ondřej Perušič, stolní tenista Pavel Širuček, trenér beachvolejbalistek Simon Nausch i jedna z jeho svěřenkyň a manželka Markéta Nausch Sluková. Právě agentura Sport Invest Marketing, jež ji zastupuje, ústy svého ředitele Davida Trávníčka označila organizaci transportu letu za amatérismus. „Musíme to celé vyšetřit, abychom se ujistili, jestli se někdo choval amatérsky.“

Podle Tibora Alföldio je o české sportovce, kteří se ocitli v izolaci, vzorně postaráno. „A to maximálně. V karanténě dostávají jídlo formou donášky a přivezli jsme jim vše potřebné, co chtěli a potřebují.“ Zatím netuší, jak bude ČOV řešit případy, když krátce před skončením olympijských her onemocní na covid-19 někdo ze sportovců či realizačního týmu a skončí v karanténě a nebude moci s ostatními odcestovat zpět do České republiky. „Jedná se o otázku, kterou budeme řešit v blízké budoucnosti. Nyní potřebujeme zabezpečit chod týmu, postarat se o sportovce. Už od přistání zmíněného letu jsme učinili všechna nezbytná opatření, abychom dalšímu šíření zabránili. Věříme, že se nám náš záměr povedl,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz z Tokia ředitel komunikace ČOV Tibor Alföldi. Olympijské hry startují v pátek.

PODLE OLYMPIJSKÉ CHARTY NELZE NIKOMU NIC NAŘIZOVAT

Pane řediteli Alföldi, co říkáte kritice premiéra Andreje Babiše, který považuje za skandální, že do Tokia na olympijské hry odletěl neočkovaný lékař Vlastimil Voráček? S ministerským předsedou výjimečně souzní i jeho věčný rival a bývalý politik Miroslav Kalousek, který na Twitter napsal: "Nejsem šokován tím, že MUDr. Voráček nebyl očkovaný. Lékaři jsou různí. Nikdy ale nepochopím, proč Český olympijský výbor nestanovil očkování jako podmínku účasti ve výpravě. Myslím si, že to byla lehkomyslnost a totální selhání." Jde tedy ze strany Českého olympijského výboru lehkomyslnost a totální selhání?

Do vyšetření celé kauzy se k tomu vyjadřovat nebudeme. Věříme, že verdikt bude známý co nejdříve, počítám v horizontu čtrnácti dní.

Jak je možné, že se při letu z 16. července, který proběhl pod hlavičkou ČOV, nedodržovala jakákoli standardní opatření? Během zmíněného transportu se nakazilo pět lidí. Kromě doktora Vlastimila Voráčka měli pozitivní testy na letišti plážový volejbalista Ondřej Perušič, stolní tenista Pavel Širuček, trenér beachvolejbalistek Simon Nausch i jedna z jeho svěřenkyň a manželka Markéta Nausch Sluková.

To právě bude předmětem vyšetřování. Český olympijský výbor (ČOV) si plně uvědomuje závažnost situace ohledně řady pozitivních testů na nemoc covid-19 v českém týmu na olympijských hrách, které vyplynuly z charterového letu z Prahy do Tokia v závěru minulého týdne. ČOV bere situaci maximálně vážně a hned od začátku přijal veškerá nutná opatření k minimalizaci rizika pro zúčastněné členy týmu. Vedení výpravy aktuální stav řeší v souladu s japonskými organizátory a úřady intenzivně téměř 24 hodin denně.  Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval okamžitě zahájil vyšetřování, které povede společně s místopředsedou ČOV Filipem Šumanem. Dohlížet na jeho průběh bude ombudsman ČOV Alexander Károlyi. Toto vyšetřování se konkrétně zaměří na to, zda byla dodržena všechna bezpečnostní opatření proti šíření nemoci covid-19 před, v průběhu a po charterovém letu a jestli někteří jednotlivci při cestě nezanedbali své povinnosti. Vedení Českého olympijského výboru považuje nyní za maximálně důležité, aby se čeští sportovci mohli v klidu soustředit na bezproblémovou a co nejlepší možnou přípravu na sportovní výkon. Žádné další komentáře proto nebude ČOV v tomto případu poskytovat, dokud vyšetřování nebude uzavřeno a nebude zveřejněna zpráva o jeho výsledku.

Rozumím, přesto se zeptám, zda se opravdu nejedná ze strany ČOV o hazard a neúctu ke sportovcům, když do výpravy vezme lékaře, jenž neprošel vakcinací proti onemocnění covid-19 Olympionici se léta připravují na vrchol akce, aby nakonec místo boje o medaile skončili v izolaci.

Podle Olympijské charty nemůžeme sportovcům a členům jejich doprovodu cokoliv nařizovat. Očkování bylo pouze doporučeno.

Je pravdou, že ortoped Vlastimil Voráček se vymezuje proti vakcinaci na covid-19?

To se musíte zeptat jeho.

VYŠETŘOVÁNÍ MÁ ZJISTIT, ZDA SE NĚKDO CHOVAL AMATÉRSKY

David Trávníček, šéf agentury Sport Invest Marketing, která zastupuje právě  nakaženou plážovou volejbalistku Markétu Nausch Slukovou, označil počínání ČOV ohledně organizace přepravy sportovců do Tokia za amatérismus. Co soudíte o jeho rétorice?

Ano, musíme to celé vyšetřit, abychom se ujistili, jestli se někdo choval amatérsky.

Lze očekávat, že ČOV se chystá ze svého pochybení vyvodit personální důsledky?

To právě bude předmětem vyšetřování.

Kterak probíhá izolace sportovců, kteří jsou infikovaní? Jak je o ně postaráno?

Maximálně. Jsou v karanténě, mají jídlo formou donášky a přivezli jsme jim vše potřebné, co chtěli a potřebují.

Už víte, jak budete řešit případy, když krátce před skončením olympijských her onemocní na covid-19 někdo ze sportovců či realizačního týmu a skončí v karanténě? Předpokládám, že bude muset zůstat i nadále v Japonsku, neboť jeho transport do České republiky je nemožný.

Jedná se o otázku, kterou budeme řešit v blízké budoucnosti. Nyní potřebujeme zabezpečit chod týmu, postarat se o sportovce. Už od přistání zmíněného letu jsme učinili všechna nezbytná opatření, abychom dalšímu šíření zabránili. Věříme, že se nám náš záměr povedl.

V případě, že by nakažený musel setrvat v Tokiu, kdo by hradil náklady jeho prodlouženého pobytu, včetně letenky do Prahy? A cestoval by po vyléčení běžnou linkou?

Jak budeme postupovat, teprve řešíme.

V čem jsou japonské restrikce proti nákaze covid-19 přísnější než česká opatření?

Nemohu posoudit, vzhledem k aktuální situaci řešíme věci tady v Japonsku. Nevíme tedy přesně, jaká je aktuální situace v České republice.

Související

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko nebude kvůli Rusku a Bělorusku bojkotovat olympiádu

Bojkot olympijských her v Paříži 2024, pokud by tam startovali ruští a běloruští sportovci, odmítá nejen Český olympijský výbor (ČOV), ale také Národní sportovní agentura (NSA) a ministerstvo zahraničí. Jejich vedoucí představitelé se na tom shodli na dnešní schůzce. O jejích závěrech novináře informoval ministr Jan Lipavský. 
Olympijské hry, ilustrační foto

Svět řeší, zda pustit Rusko a Bělorusko na olympiádu. Stát chce jednat s olympijským výborem

Ukrajina bude nadále a intenzivně přesvědčovat lídry sportovních federací, aby zachovali současné sankce a kvůli invazi nedovolili startovat Rusům a Bělorusům v soutěžích, potažmo kvalifikacích a na olympijských hrách v Paříži. Oznámil to po dnešním zasedání národního olympijského výboru v Kyjevě ministr sportu Vadym Hutcajt. Možný bojkot her by podle něj přišel až po marném úsilí v jednáních.

Více souvisejících

Český olympijský výbor Olympijské hry 2021 (Tokio) sport olympiáda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy