Meduňka,  Pro inspiraci

VÍTÁME SRPNOVOU MEDUŇKU!

Milí čtenáři a meduňkoví příznivci a nadšenci,
právě vyšlo srpnové číslo a troufáme si tvrdit, že jeho hlavní téma se opravdu týká každého z nás – spolu s našimi autory jsme se v něm totiž zaměřili na EMOCE LÉČIVÉ I NIČIVÉ.  Ano, emoce opravdu takovou moc mají, protože jejich prožívání má např. přímý vliv na prokrvení našich orgánů, což ovlivňuje naše celkové zdraví. Emoce je dobré nepotlačovat a ventilovat je, představují také důležitou zprávu o našem vnitřním světě. Tyto souvislosti je důležité si v denním životě uvědomovat a „být na ně připraven“. A přesně k tomu v našem tématu směřujeme.

S hlavním tématem souvisí i titulový rozhovor, který vedla redaktorka V. Keilová se známým vědcem, psychiatrem a publicistou prof. Cyrilem Höschlem, DrSc., který řadu let působí především v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech. “Rodíme se jako škarohlídi či optimisti,“ říká pan profesor a tento jeho výrok dal rozsáhlému a velmi zajímavému rozhovoru i název. Redaktorka Věra s panem profesorem probrali řadu témat, např. změny v psychiatrické péči a budování center duševního zdraví, psychika v době covidové a dopad této zkušenosti na naše duševní zdraví, udržení duševního zdraví, zacházení s emocemi, nespavost a další.
V tématu tohoto čísla najdete sedm příspěvků našich autorů. Ovládají emoce nás nebo my je?, ptá se ve svém článku psychoterapeut  a kouč Jan Vávra a kromě jiného vysvětluje, že pokud nastává problém, nespočívá v emocích jako takových, ale v tom, jak dále pracujeme s chováním, ke kterému emoce motivují.  A uvádí velmi názorný příklad jedné partnerské dvojice…   
O inteligenčním kvocientu (IQ) a emoční inteligenci (EQ) píše pěkně Milena Králová a zdůrazňuje, že EQ je pro úspěch v životě člověka přinejmenším stejně důležitý jako IQ, dokonce řada odborníků tvrdí, že emoční inteligence je ještě důležitější než inteligence rozumová.   
„Nenechte prchlivost cloumat svým majestátem, “radí v článku Naďa Pažoutová a kromě jiného píše o tom, že emoce hrají prim i na naší duchovní cestě, během níž je jedním z našich úkolů je zkoumat a odhalovat jejich příčinu. Dozvíte se i o čtyřech živlech a čtyřech funkcích, které s emocemi souvisí.
Nad souvislosti mezi psychikou a životním stylem se zamýšlejí MUDr. Vlaďka Strnadelová a Jan Zerzán.  Každý orgán v našem těle má nejen mnoho funkcí, ale také ovlivňuje specifickým způsobem naši psychiku. S čím byste řekli, že v běžném životě bojuje třeba člověk, který má oslabenou slinivku břišní a slezinu? A co ten kdo má přetížená játra?  A co se s tím dá dělat?  
V rozhovoru nazvaném Emoce nám ukazují pravdu si povídala Martina Burýšková s mladou psychiatričkou MUDr. Petrou Chvátalovou, která se rozhodla jít ve své profesi vlastní, respektive přírodní cestou a potíže svých pacientů řeší skrze tělo, bez antidepresiv, za pomoci koučovacích technik. A samozřejmě je velká pozornost v rozhovoru věnované také emocím.
Na emoce a práci s nimi z pohledu kíneziologie nahlíží Francisca Raphael, kinezioložka s 25 let dlouhou praxí, která řadu let působila v zahraničí. A v článku výtvarnice a terapeutky Jitky Větrovské se zaměříme na pláč a smích = Jitka připomíná, že při usilování o životní rovnováhu vlastně stále oscilujeme mezi radostí a smutkem, je to celoživotní vyvažování, je to proces a cesta. A přidává i poučný příběh jednoho klienta, s nímž se setkala ve své praxi.    

Ale hlavním tématem samozřejmě série zajímavých článků zdaleka nekončí! O tom, co je mystika a kdo je mystik a co je předmětem jeho usilování píše ve svém článku MUDr. Pavel Špatenka. Známý botanik Václav Větvička si pro svůj příspěvek tentokrát vybral – oves. Připadá vám oves příliš obyčejný? Tak možná budete překvapeni…
Třetí oko, cymatika  posvátná geometrie  je námětem článku MUDr. Moniky Sičové – nejnovější vědecké výzkumy  v oborech teoretické fyziky, kvantové mechaniky a kosmologie totiž potvrzují skutečnost, kterou adepti hermetických věd znají už tisíce let: celý vesmír, veškerá hmota v něm je tvořena vibracemi, které kmitají na různých frekvencích. A že nevíte, co je cymatika? Autorka vám to v článku srozumitelně vysvětlí, včetně souvislosti s třetím okem a zmíní se i o cymatické meditaci…
MUDr. Ludmila Eleková pokračuje ve svém seriálu o covidu, tentokrát se zabývá dopady pandemie covidu na naši psychiku a jako vždy nabízí i konkrétních užitečná doporučení. V seriálu Abeceda zdraví  se autorka, klinická naturopatka Iveta Kulhánková, věnuje „královně zeleniny“ – kapustě, která je naší skvělou domácí superpotravinou = probrala růžičkovou kapustu i kadeřávek a nabízí i tři pěkné recepty…
Věnujeme se také zvířatům – kynoložka a chovatelka Zdeňka Kudová připravila článek o tom, jaké nástrahy přináší aktuální roční období našim zvířecím kamarádům a co dělat při přehřátí, dehydrataci či otravě zvířete.  A je tu i seriál o elektrosmogu (Marek Kopčaj) a seriál o terapii podle astrobiologických předpokladů (Eva Joachimová)… a to ještě není vůbec všechno,  co srpnové číslo Meduňky nabízí! Tak si ji nezapomeňte koupit – na stáncích PNS, v některých obchodech, nebo předplatit (www.obchodmedunka.cz) nebo přečíst v elektronické  formě – emedunka.cz
Ať je vám nové číslo k užitku a dobře se vám čte!

Mějte se hezky, přejeme hezký čas s Meduňkou a příjemné čtení!

Vaše redakce

Koupit Meduňku