Domů     Kosmické rekordy: 3 nejextrémnější planety vesmíru
Kosmické rekordy: 3 nejextrémnější planety vesmíru
30.7.2021

Jen za posledních 33 let lidské oko prostřednictvím teleskopů objevilo více než 4 000 planet, které obíhají kolem jiné hvězdy než Slunce.

Některé z nich jsou od nás natolik vzdálené, že o nich prakticky nic nevíme, jiné už se ale svými vlastnostmi stihly zapsat do pomyslné knihy rekordů.

Vydejte se společně s Epochou Plus na tisíce světelných let dlouhou okružní jízdu hlubokým vesmírem a okuste atmosféru tří exoplanet, které se pyšní dech beroucími prvenstvími.

1. Rozpoutané peklo

Planeta: KELT-9b

Prvenství: nejteplejší

Za prvním rekordmanem se vydáme do vzdálenosti přibližně 670 světelných let od Země.

V souhvězdí Labutě na severní obloze narazíme na hvězdu s označením HD 195689, známou také jako KELT-9, která je asi třikrát hmotnější než naše Slunce a téměř dvojnásobně teplá.

Plynný obr jménem KELT-9b ji obíhá tak blízko (je jí asi 30krát blíže než Země Slunci), že v jeho atmosféře panují nepředstavitelné podmínky – jeho povrchová teplota dosahuje 4 300 °C. Je tedy 10krát teplejší než Merkur a překoná dokonce i některé hvězdy, například červené trpaslíky!

Nejistý osud

Díky takovému žáru mohou vědci prostřednictvím spektrální analýzy v atmosféře snadněji detekovat volné atomy železa a titanu, které jsou na ostatních planetách vázány v molekulách a na žádném jiném místě zatím objeveny nebyly.

Příliš nadějné vyhlídky do budoucnosti si však nejžhavější planeta ve vesmíru dělat nemůže. Působí na ni extrémně silné UV záření a astronomové odhadují, že v rámci následujících 200 milionů let její mateřská hvězda expanduje natolik, že planetu pohltí.

Svou teplotou KELT-9b překoná i některé hvězdy, například červené trpaslíky. (Foto: NASA/JPL-Caltech / Creative Commons)
Svou teplotou KELT-9b překoná i některé hvězdy, například červené trpaslíky. (Foto: NASA/JPL-Caltech / Creative Commons)

2. Ledové království

Planeta: OGLE-2005-BLG-390Lb

Prvenství: nejchladnější

Abychom se zchladili, přesuňme se na jižní oblohu, konkrétně do souhvězdí Štíra, kde nedaleko středu Mléčné dráhy tmavými hlubinami kosmu pluje planeta OGLE-2005-BLG-390Lb.

Od agentury NASA si vyslouží o něco poetičtější přezdívku Hoth, podle fiktivní ledové planety z kultovní ságy Star Wars.

Pojmenování je více než trefné – relativně malá planeta, kterou v lednu 2006 objeví tým vědců v chilské observatoři La Silla, je nejchladnější lidstvu známá exoplaneta v celém vesmíru.

Lenivé částice

Její povrchová teplota se pohybuje kolem pouhých –220 °C, tedy jen 53,15 stupňů nad hypotetickou absolutní nulou, při které se v látce zastaví veškerý tepelný pohyb částic.

Obíhá kolem hvězdy OGLE-2005-BLG-390L, pravděpodobně červeného trpaslíka, jehož stáří je odhadováno na téměř 9,6 miliardy let, a to ve vzdálenosti asi třikrát větší, než jaká dělí Zemi od Slunce – ve Sluneční soustavě by se tedy zařadila mezi oběžné dráhy Marsu a Jupiteru.

Kdyby se teplota ještě snížila, zastavil by se veškerý tepelný pohyb částic. (Foto: ESO / Creative Commons / CC BY-SA 3.0)
Kdyby se teplota ještě snížila, zastavil by se veškerý tepelný pohyb částic. (Foto: ESO / Creative Commons / CC BY-SA 3.0)

3. Biblický patriarcha

Planeta: PSR B1620-26b

Prvenství: nejstarší

V souhvězdí Štíra ještě zůstaneme, zraky ale tentokrát upřeme k jasné kulové hvězdokupě Messier 4, kterou díky švýcarskému matematikovi a astronomovi Philippu Loysi de Chéseauxovi (1718–1751) známe již od roku 1745. V jejím jádru můžeme za velmi dobrých podmínek pouhým okem pozorovat dvojhvězdu PSR B1620-26, od Země vzdálenou 12 400 světelných let.

Dlouhá pouť

Skládá se z pulsaru (rotující neutronové hvězdy vyzařující elektromagnetické záření) a bílého trpaslíka (pozůstatku po hvězdě slunečního typu) o hmotnosti necelé třetiny našeho Slunce.

Obíhá kolem ní exoplaneta PSR B1620-26b, která si svým extrémním věkem 12,7 miliardy let vyslouží neoficiální přezdívky Metuzalém a Genesis. Je 2,5krát těžší než Jupiter a jeden oběh kolem dvojhvězdy jí zabere dlouhých 100 let.

Nejstarší známá exoplaneta si svůj primát zřejmě udrží už navždy – stáří vesmíru je určeno na 13,8 miliardy let, je tedy pouze o miliardu let mladší.

Nejstarší známá exoplaneta je o pouhou miliardu let mladší než samotný vesmír. (Foto: NASA and G. Bacon (STScI) / Creative Commons)
Nejstarší známá exoplaneta je o pouhou miliardu let mladší než samotný vesmír. (Foto: NASA and G. Bacon (STScI) / Creative Commons)
Foto: Zdroj foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: NASA's Goddard Space Flight Center / Creative Commons)
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina