O změnu pohlaví zažádá v Česku asi stovka lidí ročně. Pouze zlomek chce operaci

Proces změny pohlaví zahájí v Česku asi stovka lidí ročně. Většina z nich se rozhodne pro hormonální terapii, operativní změnu pohlaví podstoupí jen asi tři lidé ze sta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Svaz zdravotních pojišťoven.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto.

O změnu pohlaví žádají transgender osoby, tedy lidé, kteří se narodí jako muži, ale cítí se být ženou, nebo naopak | Foto: Regis Duvignau | Zdroj: Reuters

O změnu pohlaví žádají trans lidé, tedy lidé, kteří se narodí jako muži, ale cítí se být ženou, nebo naopak. Termín transgender označuje člověka, jehož genderová identita a pohlaví připsané po narození nejsou v souladu.

„Jedná se o vrozenou poruchou pohlavní identity, která lidem obvykle způsobuje závažné psychické problémy. V českém systému zdravotní péče má svou diagnózu i určený způsob léčby,“ uvedla lékařka Ludmila Plšková ze Svazu zdravotních pojišťoven. Po určení diagnózy následuje hormonální léčba doplněná psychoterapií. Pokud lidé nepodstoupí operaci, berou odpovídající hormony po celý život.

Změna pohlaví je dlouhodobým procesem. Nejprve žádost transgender pacienta posoudí sexuolog, poté o ní rozhoduje komise ministerstva zdravotnictví. Například v roce 2019 komise posoudila 157 žádostí transgedner pacientů. Podle pojišťoven se počet schválených změn pohybuje ročně kolem stovky.

Naprostá většina pacientů se rozhodne pro hormonální terapii. Jen okolo tří lidí ze sta chce kompletní chirurgickou přeměnu svého těla. U schválených případů a po alespoň roční hormonální terapii hradí náklady operace zdravotní pojišťovna,“ vysvětlila Plšková. Náklady na hormonální léčbu podle Plškové činí asi tři tisíce až pět tisíc korun ročně, operace vyjde veřejné zdravotní pojištění asi na sto tisíc korun. Celkově se bavíme o nákladech celého systému okolo deseti milionů korun ročně,“ dodala lékařka.

Loni přitom celkové příjmy veřejného zdravotního pojištění činily 358 miliard korun, výdaje 352,2 miliardy korun. 

hyh, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme