OLYMPIJSKÝ SOUHRN: Poslední zlato berou Srbové! Olympijské hry ukončil závěrečný ceremoniál

Aktualizováno

Olympijské hry v Tokiu mají za sebou poslední den soutěží. Do bojů o posledních 13 sad medailí už nezasáhli žádní členové české výpravy, takže nerozšířili rekordní medailovou sbírku, která čítá čtyři zlaté, čtyři stříbrné a tři bronzové medaile. Sportovní svátek ukončil závěrečný ceremoniál.

Závěrečný ceremoniál he v Tokiu.

Fotogalerie

O cenné kovy bojovali maratonci, volejbalistky, házenkářky, vodní pólisté, boxeři, dráhoví cyklisté a moderní gymnastky.

Po sobotním úspěchu oštěpařů má česká výprava v Tokiu na kontě celkem jedenáct medailí. Díky zisku čtyř zlatých, čtyř stříbrných a tří bronzových zažila nejúspěšnější letní hry v samostatné historii.

Kipchoge potvrdil roli favorita

Světový rekordman Eliud Kipchoge z Keni na olympijských hrách suverénně obhájil vítězství v maratonu. V Sapporu vyhrál časem 2:08:38 a navázal na pět let staré prvenství z Ria de Janeiro. Za 36letým favoritem doběhli se ztrátou téměř půldruhé minuty dva somálští rodáci reprezentující evropské státy. Stříbro získal pro Nizozemsko Abdi Nageeye a bronz vybojoval Bashir Abdi v belgickém dresu.

Kipchoge je třetím maratoncem, který dokázal obhájit olympijské vítězství. Před ním se to povedlo legendárnímu Etiopanovi Abebemu Bikilovi (1960 a 1964) a reprezentantovi někdejší NDR Waldemaru Cierpinskému (1976 a 1980).

Po basketbalistech USA vyhrály olympijský turnaj i jejich krajanky, OH ovládly posedmé za sebou. V Saitamě zvítězily nad domácím Japonskem 90:75 a vyhrály devátý z dvanácti turnajů pod pěti kruhy. Pátou zlatou medaili získaly Sue Birdová a Diana Taurasiová, které to dokázaly jako první zástupkyně týmových sportů.

Po basketbalistkách triumfovaly i americké volejbalistky, které jsou poprvé v historii olympijskými šampionkami. Ve finále zdolaly Brazilky jednoznačně 3:0 po setech 25:21, 25:20 a 25:14. Ve vyřazovací fázi tak neztratily během tří utkání ani jediný set. Bronzové medaile získaly volejbalistky Srbska.

Házenou na olympijských hrách ovládly francouzské týmy. Po mužském výběru se dnes v Tokiu radovaly z triumfu také ženy, které oplatily Ruskám finálovou porážku z minulých her v Riu de Janeiro a po vítězství 30:25 získaly první olympijské zlato v historii a teprve druhou medaili celkově.

Kenny posedmé zlatý

Již sedmé olympijské zlato získal britský dráhový cyklista Jason Kenny, který obhájil prvenství v keirinu. Třiatřicetiletý jezdec vybojoval devátou medaili pod pěti kruhy. V Tokiu měl dosud na kontě stříbro z týmového sprintu. Prvenství ve sprintu si vyjela kanadská dráhařka Kelsey Mitchellová, olympijský závod dráhařek v omniu vyhrála Američanka Jennifer Valenteová před Japonkou Jumi Kadžiharaovou a Nizozemkou Kirsten Wildovou.

Bulharské moderní gymnastky na hrách v Tokiu získaly zlato ve víceboji družstev a ukončily 21 let dlouhou nadvládu ruských reprezentantek, které se musely spokojit s druhým místem. Bronz má Itálie.

Kubánci vládli v ringu

Kubánský boxer Andy Cruz se stal olympijským vítězem v kategorii do 63 kg a podtrhl nadvládu reprezentantů své země v tokijském ringu. Čtvrté zlato pro výpravu vybojoval dvojnásobný světový šampion lehké váhy v repríze finále předloňského mistrovství světa v Jekatěrinburgu a opět porazil Američana Keyshawna Davise, tentokrát 4:1 na body.

Kubánští boxeři ovládli v Tokiu polovinu finálových duelů a o jedno zlato vylepšili bilanci z předchozích her v Riu de Janeiro. Tradiční boxerská velmoc si spravila také chuť po posledním MS, kde byl právě Cruz jediným zlatým medailistou.

Kromě Kubánců měly ostatní země v mužském turnaji v Tokiu vždy maximálně jednoho šampiona. Spolu s ženskými kategoriemi se nicméně alespoň ze dvou zlatých medailí mohla radovat britská výprava. Na triumf Galala Yafaie v muší váze navázala v nejtěžší ženské třídě aktuální mistryně světa Lauren Priceová. Ve finále váhy do 75 kg sedmadvacetiletá Velšanka suverénně porazila svoji předchůdkyni na světovém trůnu a obhájkyni olympijského bronzu Li Čchien z Číny.

Strakonický vodní pólista Martin Faměra v Tokiu na olympijskou medaili v dresu Španělska nakonec nedosáhl. Úřadující vicemistři světa podlehli v duelu o bronz Maďarsku 5:9 a olympijské vystoupení po vítězné šestizápasové šňůře v základní skupině a čtvrtfinále uzavřeli dvěma porážkami. Zlaté medaile z Ria de Janeiro obhájili reprezentanti Srbska. Finále vodních pólistů završilo celý olympiský program.