Češi v akci: Hušbauer žlutil, Lecjaks má výhru. Vaclík s nulou

Autor: ČTK, ros
0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Fotbalisté Olympiakosu Pireus s debutujícím brankářem Tomášem Vaclíkem porazili v úvodním domácím duelu 4. předkola Evropské ligy Slovan Bratislava 3:0 a vykročili za postupem do základní části soutěže. Český reprezentační brankář, který v dresu řeckého klubu odchytal svůj první soutěžní zápas, nemusel řešit v utkání výrazné potíže. Olympiakos svého soka přestřílel 17:1. Za poražené odehrál celý zápas Jaromír Zmrhal, chyběl naopak nejlepší střelec minulé sezony Rafael Ratao.

Vaclík přestoupil do řeckého celku poté, co mu skončila smlouva ve španělské Seville. V úvodu sezony a v předkolech Ligy mistrů ale dostával prostor jeho osmnáctiletý kolega Konstantinos Tzolakis. Ten nicméně neuspěl v odvetě 3. předkola Ligy mistrů s Ludogorcem Razgrad a Olympiakos po remíze 2:2 vypadl na pokutové kopy.

Proti Slovanu však Olympiakos jednoznačně dominoval a jen ve procentuální statistice držení míče vládl poměrem 63:37. Skóre utkání otevřel po půl hodině hry Mady Camara. Po přestávce zvýšil po další trefě Pape Cisse a 22 minut před koncem získal řecký tým tříbrankový náskok po vlastní brance Vasila Božikova.

Uspěli též hráči Omonie Nikósie, kteří zdolali belgické Antverpy 4:2. V dresu vítězného týmu odehrál celé utkání český obránce Jan Lecjaks.

Slavili také fotbalisté Fenerbahce Istanbul, kteří s českým obráncem Filipem Novákem porazili HJK Helsinki 1:0. Novák odehrál 67 minut.

Domácí prostředí pomohlo i Glasgow Rangers. Skotský tým pod vedením Stevena Gerrarda sice hrál proti Alaškertu od 43. minuty bez vyloučeného John Lundstrama, díky brance Alfreda Morelose z druhého poločasu však veze do odvety vítězství 1:0.

Ještě lépe si pak vedl Rapid Vídeň. Rakouský celek, jenž nestačil ve 2. předkole Ligy mistrů na pražskou Spartu, zvítězil jasně nad Luhanskem 3:0 a výrazně nakročil k účasti v základní části Evropské ligy.

Úvodní utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy:

Omonia Nikósie - Antverpy 4:2 (1:1), Randers - Galatasaray Istanbul 1:1 (0:1), Mura - Sturm Štýrský Hradec 1:3 (1:1), Fenerbahce Istanbul - HJK Helsinky 1:0 (0:0), Rapid Vídeň - Luhansk 3:0 (1:0), Olympiakos Pireus - Slovan Bratislava 3:0 (1:0), Glasgow Rangers - Alaškert 1:0 (0:0).

Hušbauerova Famagusta remizovala

Fotbalisté kyperského Anorthosisu Famagusta s českým záložníkem Josefem Hušbauerem remizovali v úvodním utkání 4. předkola Evropské konferenční ligy na hřišti izraelské Beer Ševy 0:0 a vytvořili si nadějnou pozici do domácí odvety. Bývalý hráč pražské Sparty a Slavie Hušbauer odehrál v utkání 56 minut a dostal žlutou kartu.

Anorthosis se do nově vzniklé soutěže dostal po neúspěšném účinkování ve 3. předkole Evropské ligy, kde vypadl s Rapidem Vídeň. Beer Ševa zase vyřadila v předchozí fázi EKL polskou Vratislav.

Divoký závěr prožil na hřišti Anderlechtu Brusel nizozemský celek Vitesse Arnhem s českým obráncem Tomášem Hájkem. Arnhem sice ještě vedl v 90. minutě 3:2, nicméně po trefě Yariho Verschaerena o vedení přišel a v páté minutě nastaveného času měli domácí dokonce možnost duel otočit z nařízeného pokutového kopu. Lior Refaelov však trefil jen břevno a utkání tak skončilo 3:3. Hájek, bývalý hráč Zlína nebo Plzně, odehrál celý zápas.

Úspěšný soutěžní debut na lavičce AS Řím si připsal ještě před víkendovým startem italské ligy José Mourinho, jehož svěřenci zvítězili na hřišti tureckého Trabzonsporu 2:1. Favorit šel do vedení v 55. minutě po trefě Lorenza Pellegriniho. Přestože za Trabzonspor vyrovnal po hodině hry Dán Andreas Cornelius, vítězství Římanům zajistil devět minut před koncem uzbecký útočník Eldor Šomurodov.

Pozici do odvety si naopak zkomplikoval Tottenham, který nečekaně prohrál na hřišti portugalské Ferreiry 0:1. Jedinou branku vstřelil ve 45. minutě po rychlém brejku Lucas Silva. "Spurs" chyběl mimo jiné hvězdný útočník Harry Kane, který podle trenéra Nuna Espirita Santa stále není po pozdějším zapojení do přípravy v optimální fyzické kondici.

Jasný triumf získal nizozemský Feyenoord. Ten rozstřílel Elfsborg díky hattricku Luise Sinisterry 5:0. Dvaadvacetiletý útočník se stal teprve čtvrtým Kolumbijcem v historii, který zaznamenal v jednom utkání evropské soutěže tři branky. Aktuálním rekordmanem je z jeho krajanů Radamel Falcao, který Evropě nastřílel hattrick čtyřikrát.

Odvety se uskuteční příští týden.

Úvodní utkání 4. předkola fotbalové Evropské konferenční ligy:

Mistrovská část:

Flora Tallinn - Shamrock Rovers 4:2 (2:1), Žalgiris Vilnius - Bodö Glimt 2:2 (1:0), Neftči Baku - Maccabi Haifa 3:3 (0:1), Riga - Lincoln Red Imps 1:1 (0:0), Fola Esch - Kajrat Almaty 1:4 (1:3).

Hlavní část:

Čenstochová - Gent 1:0 (0:0), Karabach - Aberdeen 1:0 (1:0), Kuopio - Union Berlín 0:4 (0:3), Hapoel Beer Ševa - Anorthosis Famagusta 0:0, LASK Linec - St. Johnstone 1:1 (0:1), Trabzonspor - AS Řím 1:2 (0:0) Basilej - Hammarby 3:1 (1:0), Sivasspor - FC Kodaň 1:2 (0:0), Feyenoord Rotterdam - Elfsborg 5:0 (3:0), PAOK Soluň - Rijeka 1:1 (0:1), Anderlecht Brusel - Arnhem 3:3 (2:1), Rennes - Rosenborg Trondheim 2:0 (1:0), Ferreira - Tottenham 1:0 (1:0).

0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.