Tři medaile z klasiky ME dorostu

20.8.2021 Petr Klimpl

ME dorostu v Litvě začalo závodem na klasické trati. Závodníci z České republiky vybojovali celou sadu medailí, tu nejcennější Daniel Bolehovský v kategorii M16.

Běželo se západně nedaleko litevského hlavního města. Terén byl středně až velmi kopcovitý (výškový rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším bodem činí 110 m). Na jihu byly strmé svahy obrácené k řece Neris (tam tratě moc nešly), severní část byla terénem morénového typu bohatým na prohlubně a kupky, bylo tam jen několik malých balvanů. Les měl dost sníženou průběžnost a viditelnost s částmi hustých křovinatých oblastí porostlých lískou (tři čtvrtiny mapy byly zelené). Většinou se vyplatilo obíhat, i když komunikací v terénu moc nebylo.

Česká reprezentace vybojovala tři medaile. Tu nejcennější získal v M16 Daniel Bolehovský, stříbro v W16 Michaela Metelková a bronz opět v M16 Jan Strýček, řada dalších našich závodníků skončila v TOP10.

Ve W16 vyhrála s obrovským náskokem Finka Silva Kemppi, která vedla po celu trať. Hned za ní na druhém místě skončila po vyrovnaném výkonu Michaela Metelková, která na vítězku ztratila přes 4 minuty, třetí se ztrátou dvou minut na Metelkovou skončila další Finka Elli Punto (4. Emily Adenstedt, AUT, 5. Harriet Koppel, EST, 6. Virma Pellikka, FIN). Michaela Novotná trochu ztratila v úvodu, pak se probojovala do první desítky a skončila těsně za "velkou bednou" na 7. místě, Lucie Dittrichová obsadila 15. příčku, Lea Martanová byla 19.

V W18 si pro titul doběhla Finka Salla Isoherranen, která téměř o dvě minuty porazila Švýcarku Alinu Niggli, další dvě minuty zpět byla Maďarka Boglarka Czako (4. Olesia Gladilkina, RUS, 5. Hanna Jonsell, SWE, 6. Hanna Sudol, POL). Z český závodnic si nejlépe vedla dvojice Markéta Mulíčková a Anna Marie Smutná, která se ztrátou devíti minut na vítězku obsadila 16. a 17. místo, na 19. příčce skončila Ema Bulířová (41. Ema Černá).

V M16 to byl po celou trať na dálku souboj Daniela Bolehovského s Dánem Hannesem Mogensenem, nakonec byl český závodník v cíli o 11 sekund dříve, třetí Jan Strýček ztratil na vítěze necelé dvě minuty (4. Mattia Corona, ITA, 5. Leander Wylenmann, SUI, 6. Elia Gartmann, SUI). Po celou trať se v první desítce držel Jakub Račanský, nakonec skončil těsně za TOP10 na 11. místě, Šimon Stehlík obsadil 17. příčku.

V M18 dlouho bojoval o medaili Martin Šimša (v nominaci nahradil na poslední chvíli Jakuba Chaloupského), na veřejné kontrole byl třetí, závěr mu ale nevyšel a skončil na 8. místě se ztrátou tři a půl minuty na vítězného Fina Aarni Ronkainena. Druhý skončil se ztrátou půl minuty Rus Mark Tutynin a třetí byl Nor Martin Vehus Skjerve, který byl ještě o minutu pomalejší (4. Tadas Dementavicius, LTU, 5. Brage Takle, NOR, 6. Ilya Malygin, RUS). Další naši: Lukáš Vítebský obsadil 14. místo se ztrátou pěti minut, Vít Čech byl 41. a Adam Urbánek 49.