facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 24. 8. 2021 - Ing. Lukáš Grásgruber

Vznikla nová IT profese: odborník na digitalizaci firem

Tuzemské firmy začaly masivně investovat do digitalizace a virtualizace pracovního prostředí, tedy vytvoření tzv. Digital Work­space. Během pandemie covid-19 se totiž jasně prokázalo, že firmy s plně digitalizovaným prostředím jsou odolnější a mohou plně fungovat i během ztížených podmínek včetně nejpřísnějších lockdownů. Z vytváření digitálního prostředí firmy se tak stal plnohodnotný obor, který se zabývá tím, jak různé technologie propojit, aby zaměstnanci mohli snadno a bezpečně pracovat odkudkoli z libovolného zařízení.



Že ne vše funguje dle představ zaměstnanců, potvrdil i průzkum realizovaný během pandemie: 52 % zaměstnanců se nepracovalo dobře, zejména vázla komunikace s kolegy a připojení do firemních systémů (viz grafy, které ukazují závěry průzkumu technologické společnosti System4u, který realizovala výzkumná agentura SC&C mezi 1422 respondenty, kteří pracovali z domova od března 2020).

„Nejde jen o práci z domova, ale možnost spolupracovat a komunikovat s kolegy ve virtuálním prostředí, rychle sdílet dokumenty, přistupovat do firemních systémů z mobilu, počítače nebo tabletu. Ale také zabezpečit data, zpřístupnit je správným osobám či vyhodnocovat fungování firmy,“ vysvětluje Ladislav Blažek, technický ředitel společnosti System4u.

Můžete vzdáleně pracovat stejně efektivně, jako když jste ve své kanceláři?

Jaké nejčastější problémy při vzdálené práci řešíte?

Prudký rozvoj digitalizace firem proto vytvořil zvýšenou poptávku po IT odbornících, kteří umějí takové projekty realizovat a následně zajišťovat i provozní podporu. Na pracovním trhu se tak zformoval nový profesní obor zaměřený na digitalizaci pracovního prostředí firem, který nabízí různá zaměření od juniorních až po manažerské pozice a díky své variabilitě by mohl do IT přilákat i více žen.

Nový obor je příležitostí i pro motivované absolventy vysokých i středních škol. Na školách se totiž potřebné znalosti nevyučují, takže firmy počítají s tím, že si specialisty samy vychovají: „Na vysoké škole s IT zaměřením se studenti učí především programovat. Co se týče systémové správy, v té absolventi plavou. Mají perfektně nastudovanou teorii, ale neumějí ji převést do praxe. Pokud se uchazeč rámcově orientuje v problematice, další potřebné znalosti se už naučí u nás,“ komentuje situaci na pracovním trhu Jitka Šafářová, manažerka lidských zdrojů společnosti System4u.

Digital Workspace – nový IT obor, který se zabývá návrhem propojování informačních systémů, správou dat a jejich přesunem do cloudu, správou koncových zařízení (Unified Endpoint Management), zabezpečením zařízení a dat či správou přístupu k datům (Identity Management) a servisní podporou zákazníků.

Mezi kvalifikační požadavky pro odborníky na digitalizaci patří zejména schopnost projektového řízení a komunikační dovednosti. „Více než programovat se cení schopnost zákazníkovi porozumět a nové technologie uvádět do praxe. Digitalizace je IT oborem, kde interpersonální dovednosti jsou stejně tak důležité jako odborné znalosti,“ říká Ladislav Blažek.

Nová profese by do budoucna mohla do IT přilákat i více žen, které jsou v oboru zatím spíše výjimkou. „Snad se podaří časem zbořit stereotyp, že IT je jen pro technicky zaměřené chlapy. Oblast Digital Workspace by to mohla změnit, protože se jedná o multidisciplinární obor, který dává prostor různým specializacím,“ uzavírá Jitka Šafářová.


 
  

- PR -

Dotykové displeje Sharp pro interaktivní spolupráci

2. část: Modelová řada LB


V minulém vydání jsme pro vás zmapovali aktuální nabídku kolaborativních displejů značky Sharp, vysvětlili jsme hlavní rozdíly mezi jednotlivými modelovými řadami a blíže jsme popsali nejvyšší řadu LA. Dnes vám představíme střední řadu označenou zkratkou LB (B jako Business).