Důchody, schodek, daně, chudoba. V jakém stavu předává vláda ekonomiku země? A co je třeba řešit?

Ekonom Mertlík: Co se státním deficitem? Pro lidi bude přijatelnější zvýšení daní než snížení jistot

Týden před volbami do sněmovny má současná vláda předložit současným poslancům návrh státního rozpočtu na příští rok. „Myslím, že státní finance budou velkým tématem říjnových voleb. Zásahy vládního hnutí ANO a opoziční ODS z rozpočtu odebraly více než 100 miliard korun zrušením superhrubé mzdy bez jakýchkoliv plánů redukce výdajů. V průzkumech voliči říkají, že je to trápí. Ale to neznamená, že zvolí toho, kdo má nejlepší plán,“ shrnuje zakladatel PAQ Research Daniel Prokop.

Zatímco ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) jedná s vládními kolegy, jejichž rezortům přidává ze státní kasy miliardy, z různých stran zaznívá, že návrh rozpočtu se schodkem 390 miliard korun je například málo proinvestiční nebo málo úsporný. Tvrdí to například prezident Miloš Zeman. Dlouhodobě na přemrštěné zadlužování upozorňuje Národní rozpočtová rada i další ekonomové.

Čtěte také

Podle sociologa Prokopa bude právě ekonomika jedním ze tří hlavních témat voleb, a to spolu se zdravotnictvím a bezpečností. „Je to téma hlavně pro voliče středopravicových stran,“ míní. 

„Mě děsí ta neupřímnost v kampani. A to proto, že nikdo si nedokáže přiznat, že se opravdu budou muset zvyšovat daně,“ říká Prokop s odkazem na výpadek příjmu státní kasy po zrušení superhrubé mzdy. „Budeme mít daňový výběr jako rozvojové země.“

Tomu, že volební programy stran se otázce financí vyhýbají, si všímá i exministr financí za hnutí ANO Ivan Pilný: 

„Panuje tu iluze, že se dluhy neplatí. A navíc 500 miliard korun si málokdo umí představit. Návrhy, které v programech padají, jsou buď naprosto mimo realitu, nebo jsou extrémně populistické.“

Škrty i úspory

Hosty Ekonomické inventury jsou:
Daniel Prokop, sociolog, zakladatel společnosti PAQ Research
Ivan Pilný, za ANO, člen zastupitelstva Prahy
Pavel Mertlík, bývalý ministr financí za ČSSD
Filip Pertold, CERGE-EI, ekonom think tanku Idea

Jak státní kasu naplnit, uvažuje exministr financí ČSSD Pavel Mertlík: „Myslím, že velká část občanů by nerada viděla snížení celé řady jistot, které mají třeba v oblasti fungování zdravotnictví. Myslím si, že přece jen bude jaksi přijatelnější pro řadu lidí nakonec zvyšovaní daní. To se navíc dá rozložit různým způsobem.“

Nutné bude přistoupit jak ke zvýšení daní, tak škrtání v rozpočtu, uzavírá.

Jaké daně by se měly zvyšovat? Jak se na stavu státní pokladny podepsaly pandemické výdaje? 

Poslechněte si první díl Ekonomické inventury, moderuje Lucie Vopálenská. 

 

autoři: Lucie Vopálenská , kac
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.