Alexandr Borovec z Chocně poprvé vyhrál Monacký maraton v roce 2010. Letos v tomto závodě zaznamenal už sedmé prvenství, vloni nestartoval. Závod se běžím na populární desetikilometrovém lesním okruhu, + náběh, u Slatiňan, kde se běhají i ceny Monaka, letošní první bude ve středu 15. září od 18 hodin.

Údaje o součtu stoupání se liší, ale z vlastní zkušenosti bych se přiklonil k údajům z GPS, že to bude mezi 600 až 700 metry. Pořadatelé uvádějí tedy více. Borovec to dal za 3:18:16, osobák má z roku 2013, a to 2:58:21. Druhý byl předseda pořádajícího KRB Chrudim Lukáš Maier za 3:31:49. I letos si na tuto náročnou trať netroufla žádná žena.

Traťový rekord drží ze třetího ročníku časem pod tři hodiny Pražák Tomáš Ulma – 2:56:09, který se nyní spíše věnuje ploužení na stovkových pochodech. V ženách z prvního ročníku Ivana Crhová z BK Vísky – 4:09:56. Všechny ročníky má nyní už na mnoha závodech legendární Jaromír Jelínek z Třemošnice – 5:15:28.

Početněji obsazena je půlka. V soutěži žen vyhrála nyní v ohromné pohodě závodící čtyřicátnice Leona Blažková ze Starého Hradiště. Nedávno byla absolutně nejlepší na GP Dříteč, vyhrála Monackou půlku a po ní i pohárový běh na Pardubicku. Zapsala čas 1:43:04. Dále jí čeká 18. září Vysocký krosový půlmaraton, na nějž se chystá i vítězka souběžně konaného také terénního Trutnovského půlmaratonu (1:41), Denisa Kozáková.

Půlmaraton absolutně vyhrál Ján Griger ze Slatiňan za 1:34:06. Ten po vydechnutí dal i maraton – 3:32:29.

Ve světle těchto času jsou půlmaratonské traťáky jako z jiné dimenze. Miloš Kratochvíl z Hvězdy Pardubice – 1:21:40. Hvězdě patří i díky Anně Krátké i ženský traťák – 1:33:26.