Domů     Svatý kopeček Olomouc: Tajemný dar zmizelých poutníků
Svatý kopeček Olomouc: Tajemný dar zmizelých poutníků
16.9.2021

Když se v Olomouci řekne Svatý Kopeček, nemusí to znamenat jen evropsky významné duchovní a poutní místo. Svatý Kopeček vzdálený jen pár kilometrů od centra města je totiž odjakživa také vyhledávaným místem odpočinku obyvatel Olomouce.

Tradici poutního místa na Svatém Kopečku nezaložil žádný kněz či mnich, ale olomoucký měšťan a zámožný obchodník s vínem Jan Andrýsek. Na začátku 17. století se tu rozhodl vybudovat kapli, a to přesně na místě, které mu prý ve snu ukázala Panna Maria.

Poutníci si místo oblíbili a postupně jich přibylo natolik, že tu vznikl prostorný kostel, v němž se už na počátku 18. století odsloužilo každoročně přes šest tisíc mší.

Poutní místo navštívila i císařovna Marie Terezie a opat Ferdinand Václavík pak na sklonku své kariéry v roce 1784 dokázal získat pro Svatý Kopeček církevní označení „malá bazilika“, což s sebou přinášelo i výsadu, díky níž měl každý poutník, který navštíví Svatý Kopeček, právo získat stejné odpustky, jako kdyby putoval do daleké římské baziliky Santa Maria Maggiore.

Dokonalý výletní cíl
Dokonalý výletní cíl

Výzdoba až po padesáti letech

Zatímco většina křesťanských chrámů je orientována západovýchodním směrem, na Svatém Kopečku stavitelé toto pravidlo poněkud porušili.

Jejich záměrem totiž bylo, aby podélná osa stavby směřovala k asi 6 kilometrů vzdálenému bývalému premonstrátskému opatství Klášterní Hradisko. Na to tak viděl i kněz přímo od hlavního oltáře.

Poutní kostel je tvořen hlavní a příčnou lodí a osmi bočními kaplemi a na rozdíl od mnoha jiných církevních staveb se může pochlubit prostorností a světlostí.

Také jeho výzdoba je mimořádná. Průčelní zeď krášlí alegorie božských ctností – víry, naděje a lásky, z atiky obou křídel budovy shlížejí sochy dvanácti apoštolů a také dvou ochránců před morem – sv. Rocha a sv. Šebestiána.

Na konečné podobě kostela se podíleli významní umělci z Čech i Moravy, ale také přizvaní mistři z Vídně a dalších regionů. Vnitřní výzdoba nevznikla najednou, ale ve dvou etapách.

V 70. letech 17. století byla freskami vymalována klenba a vytvořeny plastické štuky, které jsou svými rozměry včetně až třiceticentimetrové tloušťky v našich zemích opravdovou vzácností. Teprve po padesáti letech se přikročilo k výzdobě stěn.

Interiér bere dech...
Interiér bere dech…

Dar provázený zpěvem

Obdivovaným uměleckým dílem je reliéf Panny Marie o rozměrech 39×21 centimetrů nazývaný Milostný obraz Panny Marie. Podle legendy se obraz na Svatý Kopeček dostal zvláštním způsobem. Jistý služebník boží vykonával službu u kaple a přitom usnul.

Náhle ho probudil líbezný zpěv poutníků, kteří vešli do kaple a na oltář položili obraz Panny Marie, načež beze stopy zmizeli. Nejspíš ale obraz pochází z nějakého staršího poutního místa v přírodě, odkud byl přenesen do dokončované kaple.

Korunovaci obrazu a posvěcení římských korunek do něj vsazených provedl papež Jan Pavel II. před bazilikou během setkání s křesťanskou mládeží v roce 1995.

Když svatý nesmí být svatý

Velká pohroma hrozila Svatému Kopečku během osvobozování města v květnu 1945. Všichni věřící tenkrát s obavami sledovali oheň, který kostel zachvátil. Naštěstí se nerozšířil natolik, aby stavbu navždy poznamenal nebo zcela zničil.

Zachráněny byly i věže a vnější fasáda. V následujících desetiletích nebylo na tomto místě právě nejlépe. Kněží museli v roce 1950 Svatý Kopeček opustit a místo nich se tam usadil internát pro děti s vadami sluchu a řeči.

V roce 1959 bylo z názvu obce dokonce oficiálně vypuštěno slovo „Svatý“ a vrátit se smělo až po roce 1990. To už také nastalo opět období rozkvětu.

V roce 1995 navštívil Svatý Kopeček sám papež a v té době byl také kostelu papežovým dekretem udělen čestný titul bazilika minor.

Exteriér je impozantní...
Exteriér je impozantní…

Svatý Kopeček z ptačí perspektivy

Jak už jsme řekli, Svatý Kopeček, to není jenom poutní místo, ale také centrum odpočinku obyvatel Olomouce. A většina z nich už si dnes nedovede představit Svatý Kopeček bez další důležité věci – zoologické zahrady.

Ještě v 50. letech minulého století bychom ji tu ale hledali marně. V Olomouci fungoval pouze nevelký zookoutek v centru města, ale počet návštěvníků v něm stoupal tak prudce, že bylo nutné hledat pro zvířata nové vhodnější umístění.

Z několika lokalit nakonec zvítězil právě Svatý Kopeček a v roce 1956 se na ploše 42 hektarů už otevíralo. Zpočátku byla k vidění pouze evropská fauna a domácí zvířata, postupně ale přibývaly i exotičtější druhy a dnes už jich Zoo Olomouc chová přes 350 druhů.

Návštěvníci mohou projít šest pavilonů a užít si i některá ne tak běžná povyražení. K takovým patří třeba průchozí výběh klokanů, kde je možné exotická zvířata sledovat doslova z očí do očí.

Obdiv si zaslouží také třeba obří akvárium pro žraloky o objemu 42 000 litrů. Zahrada se může pochlubit mnoha chovatelskými úspěchy.

Jako jediná v republice rozmnožuje lvy berberské, odchovala už přes padesát mláďat žiraf Rothshildových včetně dvojčat v roce 1999 a ve světovém měřítku jí bylo svěřeno vedení plemenné knihy kozorožců kavkazských.

Pro děti je k dispozici nejen dětský koutek a lanové centrum, ale také obvyklý a hojně navštěvovaný kontaktní výběh ovcí, koz a lam.

A nejen malí návštěvníci si vychutnávají výhled z rozhledny, která byla přímo v areálu zoo dokončena v roce 1974. Její horní plošina je umístěna ve výšce 29 metrů a vede k ní 128 schodů.

Není divu, že zoologická zahrada je nejnavštěvovanějším místem celého Olomouckého kraje.

Foto: Shutterstock
Související články
Záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
svět zločinu
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se