Fortuna liga - souhrn 8. kola: Nedělní šlágr bez vítěze

17.09.2021, 18:58, aktualizováno 19.09.2021, 18:53
Komentáře a souhrny
Nedělní šlágr mezi Slovanem Bratislava a Žilinou nabídl hodně gólů, ale žádného vítěze. Trnava potvrdila úlohu favorita proti Seredi a dotáhla se na Slovan. Pohronie zůstává na dně tabulky po debaklu s Liptovským Mikulášem. Šest gólů a remízu 3:3 viděli diváci v duelu Trenčína a Senice. Ružomberok nestačil na Dunajskou Stredu. Michalovce zvládly doma utkání se Zlatými Moravcemi.

Slovan Bratislava - MŠK Žilina 2:2

19.09.2021 17:00

Góly: 4. Tomáš Nemčík (vl.), 32. Samuel Mráz - 10. Vahan Bičachčjan (pen.), 38. Vahan Bičachčjan

Ôsme kolo Fortunaligy zavŕšil zaujímavý duel Slovana Bratislava proti MŠK Žilina. Belasí remizovali so "Šošonmi" 2:2, pričom o všetkom sa rozhodlo už v prvom dejstve.

Na Tehelnom poli sa hral od začiatku ofenzívny futbal. Prvú šancu mal hosťujúci Ďuriš. Avšak jeho spoluhráč Nemčík si o pár sekúnd strelil vlastný gól. Dezorientovaný obranca MŠK poslal loptu do vinkľa po centri do šestnástky - 1:0. Onedlho už bolo vyrovnané: De Kamps zahral v šestnástke rukou a Bičachčjan premenil penaltu - 1:1. Žilina potom prebrala taktovku a tréner Weiss dal pokyn náhradníkom na rozcvičenie sa. Dobrý protiútok Žiliny zmarila nepresná prihrávka Bičachčjana. Sluka trafil ľavú žrď. V 31. minúte anglický krídelník Green nezakončil presne aj vďaka zákroku Petráša. Potom si Samuel Mráz zasekol Minárika a ľavačkou poslal loptu do bránky - 2:1. Domáci celok tesný náskok neudržal. V 38. minúte Bičachčjan zakončil do ľavého vinkľa a bolo 2:2. Polčas ukončila šanca Mráza, po ktorej sa stav nemenil.

Po prestávke šancí ubudlo. Kaprálik bol autorom nepresnej strely. Slovan reagoval zakončením Da Silvu. Tréner Weiss potom na ihrisko poslal trojicu nových hráčov. Domáci prebrali taktovku a rozhodnúť mohol sedem minút pred koncom Green, ale trafil nohy jedného zo žilinských obrancov. Nepresadil sa ani Henty. Slovan remizoval so Žilinou 2:2 a belasí tak po piatich úvodných výhrach zaznamenali druhú remízu v rade (predtým 1:1 v Dunajskej Strede).

"Do zápasu sme vstúpili veľmi zle v defenzíve aj hore. Dostali sme zbytočné góly, za stavu 2:1 sme mali Žilinu zlomiť. Dnes sme ale nemali hráča, ktorý by strhol zápas na našu stranu. Žilina dala krásny gól na 2:2. Tam sme nechali voľného Bičachčjana, Križan sa na neho pozeral ako v kine. Remízu beriem na seba, postavil som hráčov z lavičky. Nie je jednoduché hrať za Slovan, u nás je tlak väčší ako inde. Žilina vedela, čo chce hrať, ale hráči, ktorí naskočili, musia hrať lepšie. Zápas bol pre diváka dobrý, na ťažkom teréne sa niekedy nedalo urobiť viac. Tešíme sa na výmenu trávnika," okomentoval duel tréner domáceho celku Vladimír Weiss. "Išli sme na Slovan s tým, aby sme dali fanúšikom signál, že nie je všetko zlé. Snažili sme sa; bolo vidieť, že po góle na 1:1 si chalani začali veriť. V druhom polčase sme mohli skórovať, ale šance mal aj Slovan. Som spokojný aj s výkonom, aj s výsledkom," povedal po zápase tréner Žiliny Pavol Staňo.

Více informací k zápasu

AS Trenčín - FK Senica 3:3

18.09.2021 18:00

Góly: 40. Erik Jendrišek, 48. Erik Jendrišek, 82. Eduvie Ikoba - 3. Elvis Mashike Sukisa, 11. Šimon Šumbera, 86. Elvis Mashike Sukisa

Trenčínu sa takmer podarilo obrátiť veľmi zle rozohraný zápas, aby napokon s FK Senica remizoval 3:3 (1:2). Vo ôsmom kole Fortunaligy tak AS dosiahol iba na bod, čo je preňho iste sklamanie.

Hosťujúci celok zo Záhoria začal nad očakávanie dobre. Už v tretej minúte center do pokutového územia našiel hlavu Sukisu Mashikeho. Ten bol na hranici päťky úplne voľný a bez problémov otvoril skóre stretnutia - 0:1. Trenčania mohli vyrovnať prakticky okamžite po tomto momente. Po prízemnom centri Azanga si loptu do vlastnej siete takmer zrazil Egert. V jedenástej minúte Šumbera zachytil zlú prihrávku a premenil nájazd strelou medzi Kukučkove nohy - 0:2. Náskok Záhorákov mohol znížiť Kadák, ale na loptu nedočiahol. O chvíľku išiel sám na brankára Jendrišek, a trafil pripraveného Ravasa.

Domáci tím bol aktívnejší. V 28. minúte si Zubairu narazil loptu s Azangom. Jendriškovo zakončenie obrana Senice odvrátila na rohový kop. O necelých desať minút neuspel hlavou Ghali, ktorý nedokázal poslať loptu do priestoru troch žrdí. Prvú iskierku nádeje vykresali Trenčania v 40. minúte. Kadákova strela z hranice šestnástky sa odrazila od tyče pred Jendriška, ktorý už z pár krokov nemal problém doklepnúť ju do opustenej siete - 1:2.

Hneď v úvode druhého polčasu mohol zrovnať stav Kadák, no jeho strela cez dvoch brániacich hráčov neprešla. O pár sekúnd neskôr si Jendrišek nabehol na prízemný center a vyrovnal na 2:2. V 50. minúte Kadákovo zakončenie v úniku mierilo nad brvno. Po vyrovnávajúcom góle sa hostia stiahli do ešte hlbšieho bloku pred vlastnú šestnástku. Dlhé minúty sa nič zaujímavé pred bránami nedialo. V 77. minúte Lavrinčík poslal ťažkú loptu z vnútra šestnástky vedľa. Desať minút pred koncom stretnutia trafil z ťažkého uhla Azango tyč. V 82. minúte Ikoba prešprintoval obrancov, prehodil Ravasa a sám pred opustenou bránou si udržal chladnú hlavu - 3:2.

Považania viedli o gól a zdalo sa, že sú na najlepšej ceste vybojovať tri body. Senica sa však nevzdávala a za krátku aktivitu v závere bola odmenená vyrovnávajúcim gólom. Šumberova strela sa odrazila od tyče pred osamoteného Sukisu Mashikeho, ktorý uzavrel rezultát na konečných 3:3. AS Trenčín remizoval pod hradom Matúša Čáka s FK Senica po divokom priebehu a mužstvá ostávajú v tabuľke naďalej bok po boku.

MFK Ružomberok - DAC Dunajská Streda 1:2

Góly: 67. Ján Maslo - 13. Yhoan Andzouana, 64. Didier Lamkel Zé

FC DAC 1904 potvrdil stúpajúcu formu a u remízového kráľa z Ružomberka vybojoval v siedmom kole Fortunaligy tri body po víťazstve 2:1 (1:0).

Hostia boli od začiatku zápasu aktívnejší a tlačili sa pred bránu domácich. Svojím snažením si vybojovali niekoľko rohových kopov. Prvý však medzi žrde trafil stredopoliar MFK Takáč; Jedlička loptu vytesnil na roh. V trinástej minúte po rohovom kope z hranice šestnástky z prvej vystrelil Konžan Andzouana a otvoril skóre - 0:1. Potom aktivita DAC-u upadla. V 32. minúte domáci založili rýchly brejk a Regáli bežal sám na Jedličku. Gólman hostí si bránku postrážil. V 38. minúte Lamkel Zé z hĺbky veľkého vápna mieril nad. Poslednú príležitosť pred prestávkou mal po akcii Madleňáka Regáli, a radosť mu znovu pokazil Jedlička.

V 49. minúte mohli hostia svoj náskok navýšiť. Schäfer zblízka minul bránu. V 55. minúte predviedol umenie Jedlička, ktorý vo veľkej šanci vychytal Takáča. V 61. minúte Liptáci spálili ďalšiu príležitosť; v tomto prípade tesne minul Mojžiš. V čase, keď ružomberské vyrovnanie viselo vo vzduchu, prišla kontra Dunajskej Stredy. Vydarená individuálna akcia Lamkela Zé znamenala v 64. minúte zvýšenie na 2:0 pre hostí. Lopta následne zasiahla konštrukciu brány hostí. O tri minúty po druhom góle znížil kontaktným gólom kapitán Ružomberka J. Maslo. V 88. minúte mohol skórovať Kostadinov a vzápätí podobnú príležitosť na druhej strane nevyužil Njie. Ružomberok prehral v sobotu s Dunajskou Stredou 1:2.

Zemplín Michalovce - FC Zlaté Moravce 2:1

Góly: 7. Takuto Oshima, 20. Matej Trusa - 31. Matúš Čonka

MFK Zemplín Michalovce hostil v sobotňajšej časti programu ôsmeho kola Fortunaligy FC ViOn Zlaté Moravce. Východniari si so súperom, ktorý v aktuálnej sezóne neuhral na ihriskách súperov ešte ani bod, poradili v pomere 2:1. O všetkom sa rozhodlo ešte v prvom polčase.

Išlo o súboj dvoch tabuľkových susedov. Ten s väčším úspechom odštartovali domáci futbalisti. Zemplín išiel do vedenia už v siedmej minúte. Stalo sa tak po veľmi vydarenej strele Ošimu - 1:0. Ešte pred týmto momentom domáci brankár Száraz zneškodnil Bednárovu šancu, ktorá prišla po rohovom kope. V 20. minúte narástol náskok Zemplína na dvojgólový. Center Kotulu za pomoci brvna poslal za bránkovú čiaru Trusa - 2:0. Po polhodine sa hosťom podarilo streliť kontaktný gól. Stalo sa tak, keď Čonka využil prihrávku z pravej strany - 1:2. Domáci mohli opäť navýšiť náskok: miestny kanonier Kanu najprv zo siedmich metrov prestrelil, potom gólovú strelu v jeho podaní vytlačil Lukáč na rohový kop.

V druhom polčase mali viac loptu na kopačkách hostia. Zlaté Moravce mohli vyrovnať hneď v jeho úvode, no Švecovu koncovku zlikvidoval Száraz. Michalovský brankár predviedol veľké umenie v 70. minúte pri strele Čögleya. Rovnaký hráč hlavičkoval o osem minút tesne vedľa. V samom závere boli šance na oboch stranách, no domáci si cenné víťazstvo postrážili. Zemplín Michalovce zdolal Zlaté Moravce tesne 2:1.

Tatran Liptovský Mikuláš - FK Pohronie 5:1

Góly: 18. Ľuboslav Laura, 29. Dragan Andrić, 64. Ľuboslav Laura, 75. Robin Hranáč, 90+1. Rastislav Václavik (pen.) - 60. Miloš Lačný

MFK Tatran Liptovský Mikuláš zaknihoval svoju druhú výhru v najvyššej súťaži. Vo ôsmom kole Fortunaligy rozstrieľal na štadióne v Poprade celok Pohronia 5:1 (2:0).

Na domáci celok, pred duelom posledný v tabuľke, čakal takzvaný šesťbodový zápas s tabuľkovým susedom. Liptáci začali lepšie, v prvých desiatich minútach dvakrát nebezpečne zakončoval útočník Švec. Strely menovaného hráča tesne minuli bránku gólmana Slančíka. V 18. minúte sa k odrazenej lopte na hranici šestnástky dostal domáci záložník Laura a namieril dokonale - 1:0. Hostia sa v útoku presadzovali ťažko. Strelecké pokusy Pohronia zo stredných vzdialeností skončili väčšinou mimo priestoru troch žrdí. Najaktívnejší z hostí bol Malle Ladji. V 29. minúte chybu hosťujúceho stopéra Špiriaka využil Andrič a utešenou strelou rozvlnil sieť za Slančíkovým chrbtom - 2:0. Hráči Tatrana udržiavali súpera pod drvivým tlakom. Tretí krát mohli skórovať po Švecovej šanci, Švec ale z ideálnej pozície namieril nad. V 38. minúte sa veľmi dobrým zákrokom prezentoval brankár Pohronia, opäť vychytajúc Šveca. Domáca lavička následne siahla po striedaní. Z ihriska zišiel zranený útočník Andrič a na hrote ho nahradil mladík Pinte.

Do druhého polčasu hostia vybehli s trojnásobným striedaním. Tréner Zaťko vymenil hráčov v obrane. Pohronci aktívne napádali domácu rozohrávku. V 57. minúte sa do čistej šance prebojoval Pinte, ale jeho zakončenie minulo pravú žrď. Vzápätí Záhumenského center našiel Lačného, ktorý loptu umiestnil k vzdialenejšej tyči - 2:1. Domácich inkasovaný gól nezlomil. O štyri minúty po ňom rozohral Bartoš loptu na Lauru, ktorý peknou strelou skóroval po druhý raz v zápase - 3:1. Hostia ani po treťom inkasovanom góle nehodili uterák do ringu. Smoliarom stretnutia bol Švec. Ten neuspel ani v 74. minúte, keď loptu napálil do pripraveného Slančíka. O minútu sa po rohovom kope hlavou zapísal do listiny strelcov Hranáč - 4:1. Na opačnej strane Lačný prihral Badolovi a Badolo ešte lepšie postavenému Nguerovi, ktorý v čistej šanci prestrelil. V samom závere sa po druhej žltej karte z ihriska porúčal stopér Špiriak. Navyše fauloval v pokutovom území. Penaltu s prehľadom premenil striedajúci Václavík. Liptovský Mikuláš si zgustol na Pohroní, nad ktorým zvíťazil vysoko 5:1 a odlepil sa z dna tabuľky.

Spartak Trnava - ŠKF Sereď 2:0

17.09.2021 17:00

Góly: 7. Saymon, 87. Kelvin Boateng

V piatkovom zápase ôsmeho kola Fortunaligy trnavský Spartak využil šancu dostať sa aspoň na pár hodín na čelo tabuľky a ŠKF iClinic Sereď zdolal na domácom štadióne oboch tímov 2:0 (1:0).

V tomto zápase v trnavskom drese debutovala legenda a bývalý kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Martin Škrtel. Svojho času jeden z najlepších obrancov Európy nastúpil v stopérskej dvojici s mladíkom Sebastiánom Kóšom. Symbolicky v 37. minúte zápasu, čo je zároveň číslo Škrteľovho dresu, ho fanúšikovia domácich privítali skandovaním "Martin Škrtel vitaj v Trnave". Trnavčanom vyšiel úvod zápasu. Už v siedmej minúte prenikol po ľavej strane Yusuf. Prihrávkou na päťku našiel nabiehajúceho Cabrala a ten zblízka nekompromisne otvoril skóre - 1:0. V 17. minúte strieľal spoza šestnástky Twardzik a Iliev vyrazil na roh. Hostia vyslali prvú strelu na bránku v 19. minúte, no Takáč si s volejom Hašu poradil. Po polhodine hry z diaľky prudko zakončil Karrica; trnavský brankár zasahoval na dvakrát. V závere polčasu rozohrával štandardku Gatarič. Na zadnú žrď si nabiehal Dias, ale loptu nestihol.

Po zmene strán bola aktívnejšia Trnava. Tlačila sa dopredu a vytvárala si i šance. Po faule na Škrteľa z priameho kopu tesne minul Bukata. Z diaľky to neúspešne skúšal Vlasko. Do veľkej príležitosti sa po rýchlej kontre v 67. minúte dostal Ristovski. Jeho koncovke zamedzil v ceste do bránky obetavým sklzom Hurtado. V 82. minúte po Boatengovej prihrávke zlyhal v koncovke Cabral, keď zhruba zo siedmich metrov trafil do bočnej siete. Po rohu neuspel ani Kóša, ktorého vychytal Iliev. V 87. minúte Boateng zachytil zlú Hučkovu rozohrávku. Svoje sólo z polovice ihriska doviedol k zdarnému koncu, keď obišiel vybiehajúceho Ilieva a skóroval do prázdnej bránky - 2:0. V závere mohol trnavské víťazstvo zveľadiť Boateng, Iliev však svoje mužstvo podržal. Trnava zdolala Sereď 2:0 a aktuálne dosiahla na vrchol tabuľky.