Stav oboru soukromých bezpečnostních služeb

SecurityGuideSoukromé bezpečnostní služby

Pravidelně sledujeme základní ukazatele a to z různých úhlů. Základním zdrojem nám jsou údaje Českého statistického úřadu. Přiložený graf ukazuje, jak intenzivně pomalu klesá počet pracovníků v oblasti soukromých bezpečnostních služeb. Otázka je, jestli jde o trend, kdy klesá počet z důvodu zavádění nových technologií, nebo kromě této skutečnosti má na pokles pracovníků vliv i deformace trhu SBS a pracovníci se tak přesouvají do oblasti šedé až černé ekonomiky. Proč tomu tak je, je zajímavé téma pro výzkum zaměstnanosti v dané oblasti.

Dovolujeme si upozornit na údaj, který nám zobrazuje počet licencí soukromých detektivů a počet pracovníků dané oblasti. Jak z údaje vyplývá, lze konstatovat, že snaha sdělovacích prostředků a oficiálních představitelů osočovat soukromé detektivy ze všech problémů spojených s úniky ze spisu nebo s nelegálními odposlechy je celkem vzato s ohledem na množství osob nesmysl.

Na plastičnosti náš obor dostává, když naše informace z dat ČSÚ doplníme ze zdroje velkého šetření o jednotlivých oblastech mezd, počtu zaměstnanců a oborů, který byl zveřejněn v červenci tohoto roku.  (Data přejímáme z www.kupnisila.cz/prumerna-mzda)

Data nám ukazují, že v oblasti ostrahy a bezpečnostních agentur pracuje 48 000 osob. To by znamenalo, že vlastní ostrahu zajišťuje 6 734 osob. Co je pak určitě zajímavé, že v tomto oboru pracuje cca. 13 300 žen, tj. 27,7 %.

Minimální mzdový náklad ve vztahu k ceně fyzické ostrahy

S účinností od 01. 01. 2020 došlo k navýšení tarifů zaručené mzdy změnou nařízení vlády č.567/2006 Sb. Z tohoto důvodu jsme si dovolili aktualizovat náš výpočet minimálního mzdového nákladu, který provádíme vždy, když dojde ke změně tohoto nařízení nebo jiných zákonných povinností pro zaměstnavatele, které mají přímý vliv na výši mzdových nákladů.

Způsob výpočtu a stanovení minimálního mzdového nákladu je uveden v příloze k tomuto stanovisku.

Na základě nově stanovené výše jednotlivých stupňů zaručené mzdy proto konstatujeme, že minimální mzdové náklady na objektu, který je střežen jedním zaměstnancem po dobu 24 hodin po celý měsíc, činí minimální hodinový mzdový náklad jedné hodiny střežení 167,99 Kč.

Výpočet vychází z předpokladu, že činnost je vykonávána řádně zaměstnanci v základním pracovním poměru (dříve „hlavní pracovní poměr“), činnost je začleněna v souladu se zněním právních předpisů do II. stupně zaručené mzdy a zaručená hodinová mzda je přepočtena v souladu s platnými zákony na týdenní pracovní úvazek 37,5 hodin týdně. Výpočet zahrnuje řádně hrazené příplatky za soboty, neděle, noční příplatky, svátky, náhrady za dovolenou a práci vykonávanou za zaměstnance na dovolené včetně povinných odvodů zaměstnavatele na sociální pojištění, zdravotní pojištění, povinné (úrazové) pojištění.

V Praze, dne 6. ledna 2020
Mgr. Radek Zapletal, tajemník