Staří mistři ve Schwarzenberském paláci II. Poznejte příběhy mistrovských děl renesance a baroka

Zdánlivě ideální pár. Jan Kupecký: Vlastní podobizna s portrétem manželky, 1711

V osmé části 2. série cyklu o mistrovských dílech Marius Winzeler, autor a kurátor expozice Staří mistři Národní galerie v Praze, vypráví o obrazu českého barokního malíře. Spolupráce na textu Ivan Hartmann.

Kupecký pocházel z tkalcovské rodiny, která se hlásila k českobratrskému vyznání, a proto byla nucena v období rekatolizace opustit domov a emigrovat do Horních Uher, na území dnešního Slovenska, kde Jan v roce 1666 přišel v Pezinku na svět. Od útlého věku byl tvrdohlavý a nekompromisní, v patnácti letech se vydal na uměleckou dráhu. Po letech učení v Holíči v Horních Uhrách a ve Vídni využil příležitosti odcestovat do Itálie, kde se z produktivního malíře, pyšnícího se tím, že za jeden den velmi rychle namaloval devět papežských hlav, vypracoval na velmi vyhledávaného portrétistu.

Jan Kupecký: Vlastní podobizna s portrétem manželky, 1711
autor: Jiří Kamen
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.