Krátká trať Světového poháru v Itálii

2.10.2021 Petr Klimpl

Světový pohár v orientačním běhu jednotlivců skončil krátkou tratí v Itálii. Závěrečný závod i celkové pořadí vyhráli Tove Alexandersson a Kasper Harlem Fosser, Denisa Kosová skončila v závodě na 11. příčce.

Krátká trať se běžela v terénu s ještě většími terénními detaily než byly na klasické trati. Orientačně i fyzicky to bylo dost náročné.

V ženách stejně jako na klasice vyhrála Tove Alexandersson (SWE), ale tentokráte to bylo po velkém souboji s druhou Švýcarkou Simonou Aebersold, obě se střídaly ve vedení, v závěru měla ale více sil Švédka. Se ztrátou minuty a půl skončila na třetím místě Norka Andrine Benjaminsen, o minutu pomalejší byla na čtvrtém místě juniorka Hanna Lundberg (SWE), pátá skončila další Švédka Sara Hagstrom, šesté místo obsadila Ruska Natalia Gemperle. Opět dobře běžela dvojice našich žen. Denisa Kosová stejně jako na klasice obsadila 11. příčku (+5:29), Tereza Janošíková byla 13. (+5:50). Body do Světového poháru ještě získala další trojice našich závodnic, 23. místem překvapila Barbora Vyhnálková (+8:04), Vendula Horčičková byla 26. (+8:24) a Tereza Čechová byla 34. se ztrátou přesně devět minut na vítěznou Švédku (83. Karolína Teplá).

83 Karolina Tepla            CZE  50:24 +19:01

Také závod mužů měl stejného vítěze jako ve čtvrtek na klasice. Nor Kasper Harlem Fosser se do vedení dostal v půlce závodu, svůj náskok potom stále navyšoval a v cíli byl o 1:24 min. dříve než Švýcar Matthias Kyburz. Na třetím místě překvapivě skončil Ital Riccardo Scalet s odstupem 1:50 min. za vítězem. Čtvrtý byl Švéd Albin Ridefelt, pátý Rakušan Gernot Ymsen a šestý další Švýcar Florian Howald. Z našich závodníků si nejlépe vedl Miloš Nykodým, který se v průběhu závodu stále zlepšoval na konečné 18. místo se ztrátou necelých čtyř minut. Body do Světového poháru získal za 26. místo Tomáš Křivda (+4:53). Tomáš Kubelka skončil a 56. místě, Martin Roudný byl 58. a Jakub Glonek skončil 96. Na startu stejně jako na klasice chyběl kvůli zdravotní indispozici Vojtěch Král, ze stejného důvodu neběžela ani čtveřice Stehlíková, Peterová, Sýkora a Hubáček).

1 Kasper Harlem Fosser      NOR  30:37 +00:00
 2 Matthias Kyburz           SUI  32:01 +01:24
 3 Riccardo Scalet           ITA  32:27 +01:50
 4 Albin Ridefelt            SWE  32:44 +02:07
 5 Gernot Ymsen              AUT  33:02 +02:25
 6 Florian Howald            SUI  33:14 +02:37
 7 Martin Hubmann            SUI  33:16 +02:39
 8 Daniel Hubmann            SUI  33:20 +02:43