Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Invelt Pačejov Rally v cíli: Kopecký vyhrál, Mareš pojistil celkové stříbro

Michal Štěpanovský
Diskuze (0)

Úřadující mistr republiky Jan Kopecký vyhrál s vozem Škoda Fabia Rally2 evo 42. ročník Invelt Rally Pačejov, který byl šestým podnikem Sonax mistrovství republiky v automobilových soutěžích. Radost může mít i třetí v cíli Filip Mareš, který si třetím místem pojistil konečné druhé místo v letošním šampionátu.

Druhý a poslední den soutěž čekalo účastníky šest rychlostních zkoušek v celkové vzdálenosti 74,08 kilometrů. Neděli začínal na prvním místě Kopecký, za ním byli seřazeni Mareš (+13,4), Václav Pech (+16,4), Dominik Stříteský (+28,2) a Jan Černý (+29,1). Ze soutěže byl vyloučen Věroslav Cvrček jr. za neprojetí fotobuňky v cíli sedmé erzety.

Stříteský trefil fotobuňku

Kopecký se snažil neponechat nic náhodě a nejdelší zkoušku soutěže (15,20) hned při jejím prvním průjezdu v neděli ráno vyhrál. Pechovi se také dařilo a přeskočil druhého Mareše. Za nimi předstihl Černý čtvrtého Stříteského, který zápolil nejenom s kilometry, ale také s virózou. Mladík však přitlačil, vrátil se na čtvrtou pozici, ale ke své smůle to netrvalo příliš dlouho. V cíli předposlední zkoušky soutěže totiž srazil Stříteský fotobuňku, vzápětí vletěl do příkopu a rozbil chladič své Fabie R5. S poškozeným vozem musel odstoupit, což oslabilo jeho šance v boji o konečné třetí místo v domácím šampionátu.

Karty byly rozdány a v první desítce se už jen měnily časové odstupy mezi jednotlivými posádkami. Kopecký vyhrál pátý ze šesti letošních podniků. „Soustředili jsme se na začátek dne, kde jsme zatáhli, protože na té další nám to Vašek Pech podle očekávání vrátil. Po dopolední sekci rychlostních zkoušek jsme měli k dobru dvacet sekund, ale pořád jsme se snažili udržet si maximální koncentraci. Auto fungovalo celý víkend naprosto bez problémů a poděkování zaslouží celý náš tým,“ zhodnotil Kopecký své počínání na Invelt Rallye Pačejově.

Otevřený boj o bronz

Po technických potížích na Barum rallye se soutěž vydařila Václavu Pechovi (Ford Focus RS WRC 06). První sice vyrobil dvě chyby, ale v konečném účtování přijel na cílovou rampu jako druhý. Svůj výkon podtrhl sedmi vyhranými rychlostními zkouškami. „V neděli jsme se vyvarovali zbytečných chyb a povedlo se nám předstihnout druhého Filipa, přestože nám to rozhodně nedal zadarmo,“ uvedl v cíli Pech.

Plzeňský pilot se tak vrátil do hry o konečné třetí místo, které aktuálně drží se 168 body Jan Černý. Vzhledem k tomu, že se počítá pět ze sedmi podniků, jsou v posledním podniku soutěže v Českém Krumlově ve hře i další jezdci v pořadí – Miroslav Jakeš, Dominik Stříteský a Václav Pech.

Jednou z ozdob soutěže byl nedělní výkon legendárního Francouze Francoise Delecoura, který startoval s vozem Alpine A1210 Rally RGT. Účastník 105 podniků mistrovství světa (čtyři vyhrál) dokázal, že ani v osmapadesáti letech to za volantem stále umí. V konkurenci speciálů vozů kategorie Rally2 (dříve R5) dojel na celkovém osmém místě. „V sobotu to byl na šotolině pro nás těžký začátek, ale už to bylo jenom lepší. Zejména v neděli jsme si soutěž užili. Zdejší rychlostní zkoušky byly zajímavé a zaujalo mě také značné množství diváků kolem trati,“ řekl Delecour v cíli.

Krumlov uvidí finále

Domácí sezona vyvrcholí sedmým podnikem, kterým bude Rallye Český Krumlov. Jihočeská soutěž se pojede za šest týdnů, z důvodu jarních koronavirových omezení v netradičním podzimním termínu 12. až 14. listopadu jako závěrečný podnik tuzemské mistrovské sezony. Pořadatelé z ÚAMK Automotoklubu Rallye Český Krumlov a ČK motorsportu zvolili kvůli brzkému příchodu tmy pro ně neobvyklý víkendový formát. V pátek večer se pojede pouze divácká erzeta na českobudějovickém výstavišti, klasické testy budou na programu v sobotu a neděli.

Při oslavách 50. výročí založení Rallye Český Krumlov je pro diváky a soutěžní posádky připraveno celkem 12 rychlostních zkoušek na šesti úsecích. V první etapě se bude kromě okruhu v centru jihočeského krajského města závodit na Rožmitále, Rožmberku a Jáně, o posledních letošních bodech se však rozhodne nejspíš až v neděli na Kohoutu a Malontech. „Malonty letos vracíme na úseky, kam zavítaly naposledy v roce 2009. S délkou přes 25 kilometrů budou zlatým hřebem letošní sezony,“ odhaluje část itineráře 48. Rallye Český Krumlov vedoucí trati Michal Mikeš.

Konečné pořadí

1. Kopecký, Hloušek (Škoda Fabia Rally2 evo) 1:15:00,8; 2. Pech, Uhel (Ford Focus RS WRC 06) +25,0; 3. Mareš, Bucha (Škoda Fabia Rally2 evo) +38,5; 4. Černý, Černohorský (Škoda Fabia Rally2 evo) +1:16,4; 5. Odložilík, Tureček (Škoda Fabia Rally2 evo) +2:06,2; 6. Jakeš, Machů (Škoda Fabia R5) +2:23,7; 7. Březík, Krajča (Škoda Fabia R5) +2:30,1; 8. Delecour, De Castelliová (Fr./Alpine A1210 Rally RGT) +3:55,1; 9. Trněný, Pritzl (Ford Fiesta R5) +4:44,9; 10. Trojan, Chlup (Škoda Fabia R5) +5:35,6; 11. Šimek, Baďura (Ford Fiesta R5) +6:12,3; 12. Sýkora, Palivec (Mitsubishi Lancer Evo IX R4) +6:42,8; 13. Firla, Odvárka (Škoda Fabia R5) +6:44,0; 14. Pokorný, Lasevič (Škoda Fabia R5) +10:15,8; 15. Rada, Jugas (Abarth 124 Rally RGT) +11:04,8; 16. Číž, Jindra jr. (Peugeot 208 R2) +11:34,8; 17. Vlček, Plachý (Škoda Fabia Rally5) +11:36,5; 18. Nešpor, Neoral (Porsche 997 GT3) +11:41,5; 19. Soldát, Winzig (Peugeot 2O8 R2) +12:17,6; 20. Káňa, Kalistová (Ford Sierra RS Cosworth) +12:24,3.